Od przeszło 145 milionów lat był całkowicie odcięty od świata zewnętrznego, o czym świadczy dwukrotnie większy poziom zasolenia od współczesnej wody w oceanie.

Przez miliony lat woda pozostawała odcięta od świata zewnętrznego. Uwięziona między skałami, które nie przepuszczają wody jej skład pozostał niezmienny przez miliony lat. Jej poziom zasolenia jest dwukrotnie wyższy od współczesnego. 

Odkryli ją naukowcy amerykańskiej naukowo-badawczej agencji geodezyjnej United States Geological Survey (w skrócie USGS – red.).

Przeszłość we współczesności

– To niezwykłe odkrycie – podkreśla Ward Sanford, główny hydrolog USGS. – Dotychczas analizowaliśmy skład prehistorycznej wody na podstawie badania osadów, śladów jakie zostawiły obecne w niej związki – wyjaśnił.

– W chwili obecnej dysponujemy płynną, autentyczną wodą z tego okresu – zaznacza naukowiec. Nie ukrywa, jak cenne jest dla niego odkrycie. To tak, jakby cofnąć się w czasie o 145 milionów lat, pobrać wodę i wrócić do współczesności i laboratorium, tłumaczy.

Znak przeszłych lat

Krater jest pamiątką kolizji sprzed 35 milionów lat, która ukształtowała współczesny kształt zatoki Chesapeake (stan Wirginia – red.).

Powstały w wyniku uderzenia meteorytu lub komety krater jest pod względem wielkości szósty na świecie. Średnica wynosi 40 km, jednak obszar bezpośrednich zniszczeń to obszar o średnicy około 90 km.

W wyniku kolizji na Oceanie Atlantyckim utworzyła się gigantyczna fala tsunami. Woda dotarła ponad 160 kilometrów w głąb lądu, aż do Pasma Błękitnego – najwyższego pasma górskiego na wschodzie Appalachów. Sporo wody zostało także uwięzionej pod ziemią, między skałami.

Źródło: science daily, tm, http://news.nationalgeographic.com/news

Polecane:

Nepal - Ulewne deszcze - osuwiska zniszczyły 10 domów, 6 osób nie żyje, 10 zaginionych
USA - Wynaleziono urządzenie ładujące rozrusznik energią uderzeń samego serca
Australia - Tygrys tasmański wyginął przez człowieka, a nie epidemię tajemniczej choroby
Nad Saharą utworzyła się kalima, która w najbliższym czasie może przemierzyć Atlantyk
Rosja - Nadal trwa powódź na wschodzie kraju, jest największa odkąd robione są pomiary
Japonia - W niedzielę rozpoczęto proces wyłączania ostatniego reaktora jądrowego
New Delhi, Indie - Siedmioletniej dziewczynce usunięto 202 zęby, skarżyła się na silny ból i obrzęk
Peru - Osiem godzin deszczu spowodowało ogromną powódź w regionie Ayacucho i Cuzco
Na Uniwersytecie Harvarda stworzono metaliczny wodór, dokonano tego w diamentowym kowadle pod ciśnie...