Zazwyczaj kiedy coś ściskamy, sprawiamy, że to staje się mniejsze. W jednym z laboratoriów na przedmieściach Chicago grupa naukowców znalazła sposób na to, by pod wpływem ciśnienia materiał, którym był w tym przypadku cyjanek cynku, rozszerzał się.

– To tak, jakby ścisnąć kamień, a w efekcie otrzymać gigantyczną gąbkę – mówi Karena Chapman z laboratorium chemicznego Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (U.S. Department of Energy).Materiał uzyskany przez jej zespół pod wpływem nacisku rozszerzał się, zyskując porowatą strukturę, zamiast się kurczyć. – Materiały powinny stawać się gęstsze, a także bardziej kompaktowe pod wpływem ciśnienia. W tym przypadku jest dokładnie odwrotnie. To wbrew prawom fizyki – zaznacza.

„Wiązania się poprzestawiały”

Ponieważ sposób, w jaki zachowuje się materiał poddany wpływowi ciśnienia, wydaje się przeczyć obecnie obowiązującym zasadom, Chapman i jej koledzy spędzili kilka lat na różnego rodzaju testach. Po pewnym czasie nie tylko uwierzyli w coś, co było niewiarygodne, lecz także zrozumieli, na jakiej zasadzie niemożliwe staje się możliwe.

– Wiązania, jakie występowały w materiale, kompletnie się poprzestawiały – mówi Chapman. – To nie mieściło mi się w głowie.

Cyjanek cynku poddany gigantycznemu ciśnieniu

W jaki sposób odkryto nowy stan materiału? Naukowcy umieścili cyjanek cynku w tzw. komorze diamentowej, gdzie poddali go wpływowi ciśnienia o wysokości 0,9-1,8 gigapaskali (to 9-18 tys. razy więcej niż wynosi ciśnienie atmosferyczne na wysokości poziomu morza). Korzystając z najróżniejszych płynów, którymi otaczano „ściskany” materiał, naukowcy byli w stanie stworzyć pięć nowych stanów tego materiału. Okazało się, że dwa z nich zachowały swoje nowe zdolności w normalnym ciśnieniu.

Źródło: science daily, tm

Polecane:

USA - Według najnowszych badań, obecność psa w domu uchroni dzieci przed chorobami górnych dróg odde...
Widok z kamery Felixa Baumgartnera podczas skoku ze stratosfery z 39 km
Wybuchy wulkanów spowolniły ocieplenie klimatu poprzez dostarczenie do stratosfery dwutlenku siarki
Japonia - Naukowcy zaobserwowali jak neutrina zmieniły formę, mionowe zmieniły się w elektronowe
Węgry - Silne opady śniegu i problemy komunikacyjne
Mars - Lawa z dwóch wulkanów sprzed 4.6 miliarda lat rozlana na obszarze 1000 km od krateru
Londyn, UK - 12-latka osiągnęła maksymalny możliwy iloraz inteligencji w teście MENSA IQ=162, na dod...
Przechylony prawie o 50 stopni statek Modern Express dryfuje po morzu, jak na razie próby zholowania...
Na Słońcu wystąpiły rozbłyski klasy M1.0 i M1.2 [Aktualizacja]