Zazwyczaj kiedy coś ściskamy, sprawiamy, że to staje się mniejsze. W jednym z laboratoriów na przedmieściach Chicago grupa naukowców znalazła sposób na to, by pod wpływem ciśnienia materiał, którym był w tym przypadku cyjanek cynku, rozszerzał się.

– To tak, jakby ścisnąć kamień, a w efekcie otrzymać gigantyczną gąbkę – mówi Karena Chapman z laboratorium chemicznego Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (U.S. Department of Energy).Materiał uzyskany przez jej zespół pod wpływem nacisku rozszerzał się, zyskując porowatą strukturę, zamiast się kurczyć. – Materiały powinny stawać się gęstsze, a także bardziej kompaktowe pod wpływem ciśnienia. W tym przypadku jest dokładnie odwrotnie. To wbrew prawom fizyki – zaznacza.

„Wiązania się poprzestawiały”

Ponieważ sposób, w jaki zachowuje się materiał poddany wpływowi ciśnienia, wydaje się przeczyć obecnie obowiązującym zasadom, Chapman i jej koledzy spędzili kilka lat na różnego rodzaju testach. Po pewnym czasie nie tylko uwierzyli w coś, co było niewiarygodne, lecz także zrozumieli, na jakiej zasadzie niemożliwe staje się możliwe.

– Wiązania, jakie występowały w materiale, kompletnie się poprzestawiały – mówi Chapman. – To nie mieściło mi się w głowie.

Cyjanek cynku poddany gigantycznemu ciśnieniu

W jaki sposób odkryto nowy stan materiału? Naukowcy umieścili cyjanek cynku w tzw. komorze diamentowej, gdzie poddali go wpływowi ciśnienia o wysokości 0,9-1,8 gigapaskali (to 9-18 tys. razy więcej niż wynosi ciśnienie atmosferyczne na wysokości poziomu morza). Korzystając z najróżniejszych płynów, którymi otaczano „ściskany” materiał, naukowcy byli w stanie stworzyć pięć nowych stanów tego materiału. Okazało się, że dwa z nich zachowały swoje nowe zdolności w normalnym ciśnieniu.

Źródło: science daily, tm

Polecane:

Budzi się jeden z największych wulkanów na świecie - ASO w Japonii
NASA - Na Marsie cieplej niż się spodziewano, latem może być nawet 20 st.C.
USA - Naukowcy wyhodowali martwe komórki "zombie", są zdolne do łączenia się i przekazywan...
Jeden z najdłużej trwających eksperymentów, wynik po 69 latach pokazał, że smoła jest 2 mln razy bar...
Rosja - Plus 3.5 st.C to nowy rekord temperatury w Moskwie na 25 grudnia, poprzedni z 1910 roku wyno...
Polska - Być może wkrótce powstanie glukometr, który do pomiaru poziomu glukozy we krwi wykorzysta ś...
Zastrzyki z omega-3 podane po udarze mózgu ograniczają stan zapalny i śmierć komórkową
Lądownik Schiaparelli rozbił się spadając swobodnie z kilku kilometrów, silniki hamujące działały zb...
Qualcomm oficjalnie zaprezentował swój najnowszy procesor do urządzeń mobilnych, snapdragon 835 prod...