W więzieniu w stanie Oklahoma przerwano egzekucję mężczyzny, gdyż podana mu dożylnie nowa mieszanka trujących substancji nie spowodowała jego śmierci. Kilkadziesiąt minut później więzień zmarł na atak serca – poinformowały we wtorek wieczorem czasu lokalnego władze więzienne.

USA - Obudził się w trakcie egzekucji

Nowa mieszanka trujących substancji nie zadziałała tak jak powinna. W jej skład wszedł lek psychotropowy Midazolam, który powinien uczynić skazanego nieprzytomnym. Wykonywanie wyroku rozpoczęto o 6.23, skazany został przykryty białym prześcieradłem. Po siedmiu minutach okazało się, że skazany Clayton Lockett jest wciąż przytomny.

Egzekucję przerwano po 20 minutach, gdy 38-letni Lockett podniósł głowę, zaczął się wiercić i mamrotać. Ponad 40 minut od rozpoczęcia całej procedury więzień zmarł na atak serca. Lockett był skazany za liczne przestępstwa, w tym za gwałt, morderstwo pierwszego stopnia, porwanie i włamania.

Władze więzienne są przekonane, że egzekucja zakończyła się niepowodzeniem z powodu „problemów żylnych” skazanego.

Po tej nieudanej egzekucji władze przełożyły o dwa tygodnie zaplanowane na ten sam wieczór w tym więzieniu wykonanie wyroku śmierci na innym skazanym. Postanowiono zbadać dokładnie, co poszło nie tak. Tragedia dała życie, a przynajmniej na razie, Charlesowi Warnerowi. 46-latek został skazany w 2003 roku za gwałt pierwszego stopnia i zabójstwo 11-miesięcznej córki swojej ówczesnej dziewczyny.

Batalia o skład śmiertelnych trucizn

Stany, w których wykonywana jest kara śmierci, mają problem z dostępem do jednego ze składników śmiercionośnych zastrzyków. Chodzi tu o tiopental, związek chemiczny, który wywołuje sen narkotyczny. W USA produkcję substancji zakończono w 2011 roku, a europejscy producenci z państw sprzeciwiających się karze śmierci niechętnie sprzedają specyfik do USA w związku z celem jego wykorzystania. Z tego powodu Amerykanie stosują zamienniki, które nie zawsze okazują się skuteczne.

Obaj skazani bezskutecznie walczyli w sądzie, aby ujawniono im nazwę firmy dostarczającej śmiertelne zastrzyki. Prawo stanowe w Oklahomie zabrania nawet w sądzie ujawniania takich informacji. Skazani argumentowali, że muszą poznać nazwę producenta, aby mieć pewność, co do jakości leku, który ma ich zabić.

W marcu br. sąd orzekł na ich korzyść, ale Sąd Najwyższy uchylił tę decyzję w ubiegłym tygodniu.

Coraz powszechniejsze używanie mieszanek różnych leków podsyciło w USA debatę o karze śmierci. Przeciwnicy zyskali mocny argument po styczniowej egzekucji w Ohio. Skazaniec umierał w mękach blisko kwadrans po tym, jak wstrzyknięto mu nieużywaną wcześniej mieszankę dwóch leków.

Polecane:

Japonia: biała chmura nad elektrownią Fukushima i silne wstrząsy w Tokio
Afryka - Google będzie dostarczać internet bezprzewodowy ze sterowców
Argentyna - W Buenos Aires termometry odnotowały temperaturę 44 st. C. w cieniu
Polska - Produkcja ektoiny składa się z 22 etapów syntezy chemicznej, gram jest droższy od złota
Znaleziono potężną czarną dziurę w środku najmniejszej znanej galaktyki, stanowi aż 15 procent masy ...
HongKong - Od tygodnia tysiące ludzi sprzeciwia się polityce ograniczania autonomii przez rząd w Pek...
USA - Testowana jest przenośna, sztuczna nerka, urządzenie może całkowicie zmienić życie pacjentów w...
W Argentycie wyciągnięto z ziemi drugi największy meteoryt na świecie, waży 30.8 tony
Rozwiązano zagadkę, dlaczego powierzchnia lodu jest mokra przy ujemnej temperaturze, na rozwiązanie ...