W więzieniu w stanie Oklahoma przerwano egzekucję mężczyzny, gdyż podana mu dożylnie nowa mieszanka trujących substancji nie spowodowała jego śmierci. Kilkadziesiąt minut później więzień zmarł na atak serca – poinformowały we wtorek wieczorem czasu lokalnego władze więzienne.

USA - Obudził się w trakcie egzekucji

Nowa mieszanka trujących substancji nie zadziałała tak jak powinna. W jej skład wszedł lek psychotropowy Midazolam, który powinien uczynić skazanego nieprzytomnym. Wykonywanie wyroku rozpoczęto o 6.23, skazany został przykryty białym prześcieradłem. Po siedmiu minutach okazało się, że skazany Clayton Lockett jest wciąż przytomny.

Egzekucję przerwano po 20 minutach, gdy 38-letni Lockett podniósł głowę, zaczął się wiercić i mamrotać. Ponad 40 minut od rozpoczęcia całej procedury więzień zmarł na atak serca. Lockett był skazany za liczne przestępstwa, w tym za gwałt, morderstwo pierwszego stopnia, porwanie i włamania.

Władze więzienne są przekonane, że egzekucja zakończyła się niepowodzeniem z powodu „problemów żylnych” skazanego.

Po tej nieudanej egzekucji władze przełożyły o dwa tygodnie zaplanowane na ten sam wieczór w tym więzieniu wykonanie wyroku śmierci na innym skazanym. Postanowiono zbadać dokładnie, co poszło nie tak. Tragedia dała życie, a przynajmniej na razie, Charlesowi Warnerowi. 46-latek został skazany w 2003 roku za gwałt pierwszego stopnia i zabójstwo 11-miesięcznej córki swojej ówczesnej dziewczyny.

Batalia o skład śmiertelnych trucizn

Stany, w których wykonywana jest kara śmierci, mają problem z dostępem do jednego ze składników śmiercionośnych zastrzyków. Chodzi tu o tiopental, związek chemiczny, który wywołuje sen narkotyczny. W USA produkcję substancji zakończono w 2011 roku, a europejscy producenci z państw sprzeciwiających się karze śmierci niechętnie sprzedają specyfik do USA w związku z celem jego wykorzystania. Z tego powodu Amerykanie stosują zamienniki, które nie zawsze okazują się skuteczne.

Obaj skazani bezskutecznie walczyli w sądzie, aby ujawniono im nazwę firmy dostarczającej śmiertelne zastrzyki. Prawo stanowe w Oklahomie zabrania nawet w sądzie ujawniania takich informacji. Skazani argumentowali, że muszą poznać nazwę producenta, aby mieć pewność, co do jakości leku, który ma ich zabić.

W marcu br. sąd orzekł na ich korzyść, ale Sąd Najwyższy uchylił tę decyzję w ubiegłym tygodniu.

Coraz powszechniejsze używanie mieszanek różnych leków podsyciło w USA debatę o karze śmierci. Przeciwnicy zyskali mocny argument po styczniowej egzekucji w Ohio. Skazaniec umierał w mękach blisko kwadrans po tym, jak wstrzyknięto mu nieużywaną wcześniej mieszankę dwóch leków.

Polecane:

Rosja - Zgubili statek z zapasami dla kosmonautów z ISS
W ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowano 20 tysięcy przypadków dżumy, ponad 1.5 tysiąca osób zmar...
Rozwiązano zagadkę samoistnie obracającej się egipskiej figurki
Odkryto bliźniaczy układ słoneczny, znajduje się 2500 lat świetlnych od nas
Japonia - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.8, uszkodzone domy w miejscowości Hakuba, wstrząsy odc...
Prawdopodobnie do 2050 roku produkcja energii na świecie będzie tylko ze źródeł odnawialnych, rewolu...
Antarktyda - 150 tysięcy pingwinów białookich zginęło przez olbrzymią górę lodową o powierzchni 2900...
USA - Na Florydzie natknięto się na krokodyle nilowe, ich naturalnym środowiskiem jest Afryka Subsah...
Qualcomm oficjalnie zaprezentował swój najnowszy procesor do urządzeń mobilnych, snapdragon 835 prod...