Korzystając z nowej technologii w fotografii wysokiej rozdzielczości obrazu, znanej jako bare-ziemia LIDAR (Light Detection And Ranging), w połączeniu z obserwacjami terenowymi i geochronologii nowoczesnej, naukowcy z USGS i ich koledzy z University of Nevada, Reno, University of California, Berkeley, a US Army Corps of Engineers, potwierdzili istnienie wcześniej podejrzewanych błędów w przewidywaniach zagrożeń. Obrazowość LIDAR pozwala naukowcom na “widzenie” przez gęstą lesistość i rozpoznać symptomy trzęsienia ziemi, które nie są wykrywalne przy konwencjonalnej fotografii lotniczej.

Najnowsze wyniki badań amerykańskiej Służby Geologicznej potwierdzają, że zmiany na zachód od Lake Tahoe w Kalifornii, Tahoe-Sierra w strefie największego zagrożenia, stanowią znaczny wzrost oceny zagrożenia sejsmicznego w okolicy jeziora Tahoe w Kalifornii i Nevadzie, która potencjalnie może wygenerować trzęsienia ziemi o wielkości od 6,3 do 6,9. Występowanie osuwisk i miejsc aktywnych również sugeruje, że istnieje możliwość wystąpienia trzęsienia ziemi wywołanego m.in. przez osuwisko wzdłuż stromej części linii brzegowej Lake Tahoe.

“To studium jest jeszcze jednym wspaniałym przykładem tego jak dostępność badań LIDAR’owych informuje precyzyjnie i dokładnie, odwzorowuje kształt twardej powierzchni ziemi i rewolucjonizuje geologię”, powiedział dyrektor USGS Marcia McNutt. Metoda ta pozwala otrzymać bardzo dokładne mapy dla geologii.”

Autorzy badań zagrożeń opracowali nowe, trójwymiarowe techniki pomiaru ilości tektonicznego przesunięcia grzbietów morenowych spowodowane przez powtarzające się trzęsienia ziemi. Materiał pochodzący z moren z dwóch ostatnich zlodowaceń w basenie Tahoe w okresie pomiędzy 21 000, a 70.000 lat temu, pozwolił autorom badania do obliczenia możliwości tektonicznego przesunięcia.

“Dzięki nowej technologii LIDAR poprawiło się i wyjaśniło wcześniejsze odwzorowanie pola, przedstawiono wizualizację powierzchniowych odkształceń co pozwoliło na dokładny pomiar wielkości ruchu, który wcześniej miał wady. Wyniki badania wskazują, że Tahoe-Sierra w strefie czołowej jest ważnym sejsmicznie źródłem w regionie “.

Źródło: Science Daily

Polecane:

Fukushima, Japonia - Kazali osłonić czujniki promieniowania ołowiem, żeby ludzie mogli dłużej pracow...
USA - Atak pająka uwieczniony w bursztynie, znalezisko ma około 100 mln lat
Polska - W Gliwicach odkryto średniowieczne szczątki, pochowane tak, jak chowano wampiry
Japonia - Tornado pod Tokio, pozrywane dachy, powywracane słupy
Mała wyspa, która w ubiegłym roku pojawiła się na Pacyfiku 970 km od Tokio, zaczęła wchłaniać sąsied...
Antananarywa, Madagaskar - Szarańcza zaatakowała stolicę kraju, rój olbrzymich owadów zagraża egzyst...
Rosja - Płoną lasy i górzyste zarośla tajgi, pożar na Syberii trwa już od połowy kwietnia, 1500 stra...
Pierwszy bioniczny kręgosłup - implant wszczepiany w korę ruchową mózgu może sterować egzoszkieletem...
Wiosną 2017 roku Kanada zalegalizuje marihuanę