Korzystając z nowej technologii w fotografii wysokiej rozdzielczości obrazu, znanej jako bare-ziemia LIDAR (Light Detection And Ranging), w połączeniu z obserwacjami terenowymi i geochronologii nowoczesnej, naukowcy z USGS i ich koledzy z University of Nevada, Reno, University of California, Berkeley, a US Army Corps of Engineers, potwierdzili istnienie wcześniej podejrzewanych błędów w przewidywaniach zagrożeń. Obrazowość LIDAR pozwala naukowcom na „widzenie” przez gęstą lesistość i rozpoznać symptomy trzęsienia ziemi, które nie są wykrywalne przy konwencjonalnej fotografii lotniczej.

Najnowsze wyniki badań amerykańskiej Służby Geologicznej potwierdzają, że zmiany na zachód od Lake Tahoe w Kalifornii, Tahoe-Sierra w strefie największego zagrożenia, stanowią znaczny wzrost oceny zagrożenia sejsmicznego w okolicy jeziora Tahoe w Kalifornii i Nevadzie, która potencjalnie może wygenerować trzęsienia ziemi o wielkości od 6,3 do 6,9. Występowanie osuwisk i miejsc aktywnych również sugeruje, że istnieje możliwość wystąpienia trzęsienia ziemi wywołanego m.in. przez osuwisko wzdłuż stromej części linii brzegowej Lake Tahoe.

„To studium jest jeszcze jednym wspaniałym przykładem tego jak dostępność badań LIDAR’owych informuje precyzyjnie i dokładnie, odwzorowuje kształt twardej powierzchni ziemi i rewolucjonizuje geologię”, powiedział dyrektor USGS Marcia McNutt. Metoda ta pozwala otrzymać bardzo dokładne mapy dla geologii.”

Autorzy badań zagrożeń opracowali nowe, trójwymiarowe techniki pomiaru ilości tektonicznego przesunięcia grzbietów morenowych spowodowane przez powtarzające się trzęsienia ziemi. Materiał pochodzący z moren z dwóch ostatnich zlodowaceń w basenie Tahoe w okresie pomiędzy 21 000, a 70.000 lat temu, pozwolił autorom badania do obliczenia możliwości tektonicznego przesunięcia.

„Dzięki nowej technologii LIDAR poprawiło się i wyjaśniło wcześniejsze odwzorowanie pola, przedstawiono wizualizację powierzchniowych odkształceń co pozwoliło na dokładny pomiar wielkości ruchu, który wcześniej miał wady. Wyniki badania wskazują, że Tahoe-Sierra w strefie czołowej jest ważnym sejsmicznie źródłem w regionie „.

Źródło: Science Daily

Polecane:

Rok 2013 był szósty z najcieplejszych w historii pomiarów prowadzonych od 1850 roku, trzynaście spoś...
Grecja - W Atenach spadł brudny deszcz, wszystko przez pył znad Sahary
USA - Gwałtowne burze z gradobiciem nad Teksasem, nawet 130 l/mkw
Pokrywa lodowa Antarktydy jest największa od czasu rozpoczęcia badań w 1979 roku
Powstanie najdłuższe na świecie podmorskie połączenie energetyczne, 730 km kosztować będzie 2 mld eu...
WWF - Trwa kolejne masowe wymieranie zwierząt, w ciągu ostatnich 46 lat wyginęło 58 procent populacj...
Europa - Sprzęt elektroniczny będzie bardziej trwały i możliwy do naprawienia
Drapanie się wywołane stresem zmniejsza prawdopodobieństwo konfliktów u małp, pokazuje nieprzewidywa...
Korea Północna otrzymała od rosyjskiej firmy TransTelekom drugie łącze internetowe, pierwsze ma z Ch...