Nowy Jork przygotowuje się na nadejście huraganu Sandy. Lokalne władze poinformowały, że wydano nakaz ewakuacji 375 tys. osób. Już w niedzielę wieczorem czasu lokalnego przestanie działać metro. Nie będą także latać samoloty, wstrzymany jest ruch kolejowy.

Huragan Sandy ma dotrzeć do wybrzeży USA w poniedziałek. Meteorolodzy nazwali go „Frankenstorm” bowiem, trzy odrębne ogniska huraganu mają połączyć się w jeden gigantyczny wir.

Przymusowe ewakuacje i zamknięte metro

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował, że komunikacja miejska przestanie działać w niedzielę około godz. 19 czasu miejscowego. Wyjaśnił, że jego decyzja ma być ostrzeżeniem dla mieszkańców miasta, by nie wychodzili tak często jak dotychczas na ulicę. – Myślę, że poniedziałek i wtorek będą trudnymi dniami – powiedział Cuomo.

 

Mieszkańcy szczególnie zagrożonych części miasta mają być ewakuowani. Nakaz dotyczy 375 tys. osób. Zagrożone są przede wszystkim City Island, Coney Island i Battery Park City. Ewakuacja dotyczy również kasyn w Atlatntic City. Władze postanowiły ponadto zamknąć w poniedziałek szkoły.

Kłopoty mają też linie lotnicze, które były zmuszone odwołać w niedzielę 700 lotów. W poniedziałek nie odbędzie się około 2,5 tys. rejsów. Pasażerowie będą mogli bezpłatnie zmienić rezerwację na inny lot.

Trudny poniedziałek

Tropikalny huragan z silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu i śniegu, które mogą wywołać powódź i spowodować silne zniszczenia, ma dotrzeć w poniedziałek do wschodniego wybrzeża i uderzyć na odcinku pomiędzy Waszyngtonem a Bostonem.

Szybkość wiatru – jak ostrzegają meteorolodzy – może przekroczyć 130 km/h.

3 miliardy dolarów strat?

Skutki huraganu mogą według szacunków rządu dotknąć 50 milionów Amerykanów. – Potencjalne straty spowodowane huraganem mogą przekroczyć 3 miliardy dolarów, a blisko 10 milionów mieszkańców USA może być pozbawionych prądu – informuje korespondent TVN24 w Stanach Zjdnoczonych Jan Pachlowski.

Ludzie szturmują sklepy. W wielu supermarketach zabrakło baterii, żywności i wody. W zagrożonych miejscowościach mieszkańcy wzmacniają domy deskami i gromadzą worki z piaskiem.

Wojsko w gotowości

Stacjonujące w porcie Norfolk w stanie Wirginia okręty wojenne zostały w związku z nadchodzącym sztormem przeniesione w inne miejsce. 61 tys. członków Gwardii Narodowej postawiono w stan gotowości.

 

Zakłócona kampania

Możliwy atak huraganu skłonił prezydenta Baracka Obamę oraz republikańskiego kandydata Mitta Romneya do zmiany planów kampanii przed wyborami 6 listopada. Romney odwołał wiec przedwyborczy, który planowany był na niedzielę wieczór w Virginia Beach. Natomiast Obama zrezygnował ze spotkań z wyborcami w poniedziałek w Wirginii i we wtorek w Colorado, by z Waszyngtonu obserwować przebieg wydarzeń.

Apel MSZ

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało podróżnych przebywających lub planujących pobyt w północno-wschodnich stanach USA, że gubernatorzy stanów Wirginia, Maryland, Nowy Jork i New Jersey ogłosili stan wyjątkowy.

Dotychczas w wyniku huraganu Sandy życie straciło 45 osób.

 

Źródło: PAP, Reuters, tm