Barack Obama chce lepiej poznać ludzki mózg. Jego administracja przeznaczy na badania 100 mln dol. Chodzi przede wszystkim o zbadanie relacji między procesami, jakie zachodzą w mózgu, a zachowaniami, jakie te procesy generują.

Biały Dom zaprezentował we wtorek szczegóły nowej inicjatywy badawczej. Chodzi o lepsze poznanie ludzkiego mózgu celem efektywniejszego leczenia choroby Alzheimera, Parkinsona czy innych zaburzeń, jak np. autyzm. 

Inicjatywa będzie finansowana z budżetu na 2014 r., jeśli zgodzi się na to Kongres USA. Ma kosztować podatników 100 mln dol.

„Dużo tajemnic do odkrycia”

Projekt badawczy znany jest pod nazwą BRAIN (ang. mózg, a zarazem skrót od: Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies – badania mózgu poprzez rozwój innowacyjnych neurotechnologii). Ma doprowadzić do powstania nowych technologii rejestrowania aktywności elektrycznej pojedynczych komórek oraz złożonych układów nerwowych w mózgu.

Jeśli się powiedzie, może doprowadzić do postępu w leczeniu takich schorzeń jak choroba Alzheimera, padaczka czy traumatyczne uszkodzenia mózgu.

Chcą poprawić życie miliardom

– Mamy szansę poprawić życie nie tylko milionom, ale miliardom ludzi na całym świeci – mówił Obama, prezentując inicjatywę w Białym Domu w towarzystwie naukowców zaangażowanych w projekt BRAIN. Przekonywał, że inicjatywa ta stworzy wiele nowych miejsc pracy.

– Już potrafimy rozróżniać oddalone o lata świetlne galaktyki, badać cząsteczki mniejsze od atomu. Ale jeśli chodzi o mózg, jest wciąż ogromnie dużo tajemnic do okrycia.(…) Inicjatywa BRAIN ma udostępnić naukowcom narzędzia, które pozwolą uzyskać dynamiczny obraz działania mózgu, by można było lepiej zrozumieć, jak myślimy, uczymy się i zapamiętujemy. Ta wiedza będzie mogła być dalej wykorzystana – dodał prezydent.

W inicjatywę mają być zaangażowane zarówno agencje rządowe (w tym Krajowy Instytut Zdrowia i Krajowa Fundacja Badawcza), jak i prywatne instytucje – firmy, instytuty badawcze i uniwersytety. Przewodniczącymi grupy roboczej, która określi dokładne cele projektu, zostali Cornelia Bargmann z Uniwersytetu Rockefellera oraz William Newsome z Uniwersytetu Stanforda.

Źródło: reuters, pap, tm

Polecane:

Kamczatka - 160 wulkanów i 6 trzęsień ziemi w 24 godziny
Gwatemala - Wulkan Santiaguito otrzymał żółty Alert
Wenezuela - Piorun uderzył w rafinerię i spowodował ogromny pożar [Video]
Arktyka - Obecnie zasięg lodu wynosi mniej niż 6 mln km2 i nadal będzie topnieć
ISS - Z powodu dużej aktywności Słońca odłożono start prywatnej rakiety z zaopatrzeniem dla Międzyna...
Polska - Plus Bank zignorował żądania hakera, wyciekły wszystkie dane pierwszych 500 klientów biznes...
Siedem miesięcy temu: ISIS grozi, że zaleje Europę imigrantami, "Wyślemy wam 500 tysięcy ludzi ...
Pluton - Charakterystyczny region w kształcie serca o nazwie Tombaugh, zbudowany jest z zamarznięteg...
Polska - Pierwsi uchodźcy będą u nas za miesiąc, 100 osób trafi do ukrytego w lesie ośrodka w Dębaku...