Barack Obama chce lepiej poznać ludzki mózg. Jego administracja przeznaczy na badania 100 mln dol. Chodzi przede wszystkim o zbadanie relacji między procesami, jakie zachodzą w mózgu, a zachowaniami, jakie te procesy generują.

Biały Dom zaprezentował we wtorek szczegóły nowej inicjatywy badawczej. Chodzi o lepsze poznanie ludzkiego mózgu celem efektywniejszego leczenia choroby Alzheimera, Parkinsona czy innych zaburzeń, jak np. autyzm. 

Inicjatywa będzie finansowana z budżetu na 2014 r., jeśli zgodzi się na to Kongres USA. Ma kosztować podatników 100 mln dol.

“Dużo tajemnic do odkrycia”

Projekt badawczy znany jest pod nazwą BRAIN (ang. mózg, a zarazem skrót od: Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies – badania mózgu poprzez rozwój innowacyjnych neurotechnologii). Ma doprowadzić do powstania nowych technologii rejestrowania aktywności elektrycznej pojedynczych komórek oraz złożonych układów nerwowych w mózgu.

Jeśli się powiedzie, może doprowadzić do postępu w leczeniu takich schorzeń jak choroba Alzheimera, padaczka czy traumatyczne uszkodzenia mózgu.

Chcą poprawić życie miliardom

– Mamy szansę poprawić życie nie tylko milionom, ale miliardom ludzi na całym świeci – mówił Obama, prezentując inicjatywę w Białym Domu w towarzystwie naukowców zaangażowanych w projekt BRAIN. Przekonywał, że inicjatywa ta stworzy wiele nowych miejsc pracy.

– Już potrafimy rozróżniać oddalone o lata świetlne galaktyki, badać cząsteczki mniejsze od atomu. Ale jeśli chodzi o mózg, jest wciąż ogromnie dużo tajemnic do okrycia.(…) Inicjatywa BRAIN ma udostępnić naukowcom narzędzia, które pozwolą uzyskać dynamiczny obraz działania mózgu, by można było lepiej zrozumieć, jak myślimy, uczymy się i zapamiętujemy. Ta wiedza będzie mogła być dalej wykorzystana – dodał prezydent.

W inicjatywę mają być zaangażowane zarówno agencje rządowe (w tym Krajowy Instytut Zdrowia i Krajowa Fundacja Badawcza), jak i prywatne instytucje – firmy, instytuty badawcze i uniwersytety. Przewodniczącymi grupy roboczej, która określi dokładne cele projektu, zostali Cornelia Bargmann z Uniwersytetu Rockefellera oraz William Newsome z Uniwersytetu Stanforda.

Źródło: reuters, pap, tm

Polecane:

Vanuatu - Podniesiony alert dla Wulkan Mt Yasur na wyspie Tanna
NASA - Naukowcy wynaleźli najczarniejszy materiał, wchłania 99% światła widzialnego, IR i UV
Peru - Na plaży znaleziono 615 martwych delfinów, podejrzane są koncerny naftowe
Planetoida o średnicy 60 km z niewiadomych przyczyn krąży po orbicie Urana
Afryka - Kwitnie czarny rynek handlu krwią osób wyleczonych z wirusa Eboli, krew wyleczonych, która ...
Francja - W piątek za sprawą Księżyca w nowiu wystąpiły ogromne pływy, "fala stulecia" mia...
Dziś minie Ziemię asteroida 2014-YB35, odległość wyniesie 4.4 miliona kilometrów, pędzi z prędkością...
NASA - Sensacyjne odkrycie na Marsie, latem po powierzchni pływa słona woda
Japonia - Niezwykły przypadek, nastolatce wycięto guz, który okazał się potworniakiem dojrzałym z do...