Barack Obama chce lepiej poznać ludzki mózg. Jego administracja przeznaczy na badania 100 mln dol. Chodzi przede wszystkim o zbadanie relacji między procesami, jakie zachodzą w mózgu, a zachowaniami, jakie te procesy generują.

Biały Dom zaprezentował we wtorek szczegóły nowej inicjatywy badawczej. Chodzi o lepsze poznanie ludzkiego mózgu celem efektywniejszego leczenia choroby Alzheimera, Parkinsona czy innych zaburzeń, jak np. autyzm. 

Inicjatywa będzie finansowana z budżetu na 2014 r., jeśli zgodzi się na to Kongres USA. Ma kosztować podatników 100 mln dol.

“Dużo tajemnic do odkrycia”

Projekt badawczy znany jest pod nazwą BRAIN (ang. mózg, a zarazem skrót od: Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies – badania mózgu poprzez rozwój innowacyjnych neurotechnologii). Ma doprowadzić do powstania nowych technologii rejestrowania aktywności elektrycznej pojedynczych komórek oraz złożonych układów nerwowych w mózgu.

Jeśli się powiedzie, może doprowadzić do postępu w leczeniu takich schorzeń jak choroba Alzheimera, padaczka czy traumatyczne uszkodzenia mózgu.

Chcą poprawić życie miliardom

– Mamy szansę poprawić życie nie tylko milionom, ale miliardom ludzi na całym świeci – mówił Obama, prezentując inicjatywę w Białym Domu w towarzystwie naukowców zaangażowanych w projekt BRAIN. Przekonywał, że inicjatywa ta stworzy wiele nowych miejsc pracy.

– Już potrafimy rozróżniać oddalone o lata świetlne galaktyki, badać cząsteczki mniejsze od atomu. Ale jeśli chodzi o mózg, jest wciąż ogromnie dużo tajemnic do okrycia.(…) Inicjatywa BRAIN ma udostępnić naukowcom narzędzia, które pozwolą uzyskać dynamiczny obraz działania mózgu, by można było lepiej zrozumieć, jak myślimy, uczymy się i zapamiętujemy. Ta wiedza będzie mogła być dalej wykorzystana – dodał prezydent.

W inicjatywę mają być zaangażowane zarówno agencje rządowe (w tym Krajowy Instytut Zdrowia i Krajowa Fundacja Badawcza), jak i prywatne instytucje – firmy, instytuty badawcze i uniwersytety. Przewodniczącymi grupy roboczej, która określi dokładne cele projektu, zostali Cornelia Bargmann z Uniwersytetu Rockefellera oraz William Newsome z Uniwersytetu Stanforda.

Źródło: reuters, pap, tm

Polecane:

Meksyk - Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Michoacan, magnituda 6.5
Weimar, USA - Tornado zdemolowało boisko i wykoleiło pociąg towarowy
Niska aktywność słoneczna może oznaczać, że obecny 24 cykl będzie miał dwa szczyty
Średnia globalna temperatura w czerwcu wyniosła 16.2 st.C. i była najwyższa od początku pomiarów, re...
Baterie litowo-jonowe będą wkrótce skutecznie zabezpieczane przez przegrzaniem się i eksplozją
USA - Zatrzymano mężczyznę z dużą ilością materiałów wybuchowych oraz broni palnej, który jechał prz...
Wykryto cztery poważne luki bezpieczeństwa w urządzeniach z systemem Android opartych na chipsetach ...
Chiny - Trzęsienie ziemi przy granicy z Tadżykistanem, magnituda 6.5 w skali Richtera, zniszczone do...
Jose nabrał siły i ponownie stał się huraganem, burza Norma nadciąga nad Kalifornię