Pielęgniarka z Teksasu najprawdopodobniej zaraziła się ebolą od Liberyjczyka, mimo że podczas kontaktów z nim nosiła kompletny strój ochronny – podało amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Trwa ustalanie, w jaki sposób doszło do zarażenia.

Teksas, ebola

Wcześniej płeć zarażonego pracownika szpitala nie była precyzowana. Jednak według przedstawiciela władz zaznajomionego ze sprawą, na którego powołuje się CNN, chodzi o pielęgniarkę, która opiekowała się chorym mężczyzną.

Zdaniem szefa CDC Toma Friedena wszystko wskazuje na to, że do zarażenia doszło przez niedopełnienie obowiązujących w takiej sytuacji procedur. To oznacza, że pozostali pracownicy szpitala, którzy opiekowali się Liberyjczykiem, również mogli się zarazić.

CDC sprawdzi, czy pracownicy szpitala zajmujący się Liberyjczykiem właściwie zdejmowali ochronne stroje, a także skontroluje sposób, w jaki u pacjenta przeprowadzono dializę i intubację – zapowiedział Frieden w programie „Face the Nation”.

Wstępne badania wykazały, że kobieta, która opiekowała się chorym na ebolę Liberyjczykiem w Texas Health Presbyterian Hospital, także zaraziła się wirusem. Pobrane od niej próbki wysłano do laboratorium CDC w Atlancie, gdzie zostaną przeprowadzone dodatkowe badania.

Jak poinformował Frieden, stosunkowo niewielka „intensywność występujących u zarażonej kobiety objawów i wyniki wstępnych badań sugerują, że poziom wirusa jest u niej niski”.

 

Zarażony wirusem Ebola zmarł w środę

Liberyjczyk Thomas Eric Duncan był pierwszym pacjentem, u którego zarażenie zdiagnozowano dopiero w USA, a nie w kraju Afryki Zachodniej, gdzie obecnie panuje epidemia eboli. Zmarł w środę.

Według najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ebola zabiła 4033 spośród ponad 8,3 tys. zarażonych ludzi, głównie w Afryce Zachodniej. W niedzielnej rozmowie z BBC specjalny wysłannik ONZ ds. eboli David Nabarro wyraził nadzieję, że epidemię uda się opanować w ciągu trzech miesięcy.

Źródło: rmf24

Polecane:

Rosja - Kaspersky Lab. ostrzega, urządzenia firmy Apple mają szpiegowskie oprogramowanie "Carri...
Włochy - Największe w Europie wysypisko śmieci jest już pełne, rośnie groźba kryzysu śmieciowego w R...
Naukowcy chcą stworzyć kosmiczny laser do niszczenia asteroid
Neutrina o najwyższej zaobserwowanej dotąd energii wykryto 2 km pod lodem Antarktydy
Antarktyda - Chiński lodołamacz, który płynął na ratunek rosyjskiemu "Akademik Szokalski" ...
Rumunia - Gwałtowny atak zimy i paraliż na drogach
Najnowsze badania wskazują, że dżuma miała wpływ na populację ziemi przez prawie 6000 lat
USA - Hakerzy włamali się do sieci elektrowni atomowych, wykradli dane biznesowej części infrastrukt...
ESA opublikowała zdjęcie fontanny pyłu wyrzuconej z jądra komety 67P/Czuriumow–Gerasimenko, podczas ...