Pielęgniarka z Teksasu najprawdopodobniej zaraziła się ebolą od Liberyjczyka, mimo że podczas kontaktów z nim nosiła kompletny strój ochronny – podało amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Trwa ustalanie, w jaki sposób doszło do zarażenia.

Teksas, ebola

Wcześniej płeć zarażonego pracownika szpitala nie była precyzowana. Jednak według przedstawiciela władz zaznajomionego ze sprawą, na którego powołuje się CNN, chodzi o pielęgniarkę, która opiekowała się chorym mężczyzną.

Zdaniem szefa CDC Toma Friedena wszystko wskazuje na to, że do zarażenia doszło przez niedopełnienie obowiązujących w takiej sytuacji procedur. To oznacza, że pozostali pracownicy szpitala, którzy opiekowali się Liberyjczykiem, również mogli się zarazić.

CDC sprawdzi, czy pracownicy szpitala zajmujący się Liberyjczykiem właściwie zdejmowali ochronne stroje, a także skontroluje sposób, w jaki u pacjenta przeprowadzono dializę i intubację – zapowiedział Frieden w programie „Face the Nation”.

Wstępne badania wykazały, że kobieta, która opiekowała się chorym na ebolę Liberyjczykiem w Texas Health Presbyterian Hospital, także zaraziła się wirusem. Pobrane od niej próbki wysłano do laboratorium CDC w Atlancie, gdzie zostaną przeprowadzone dodatkowe badania.

Jak poinformował Frieden, stosunkowo niewielka „intensywność występujących u zarażonej kobiety objawów i wyniki wstępnych badań sugerują, że poziom wirusa jest u niej niski”.

 

Zarażony wirusem Ebola zmarł w środę

Liberyjczyk Thomas Eric Duncan był pierwszym pacjentem, u którego zarażenie zdiagnozowano dopiero w USA, a nie w kraju Afryki Zachodniej, gdzie obecnie panuje epidemia eboli. Zmarł w środę.

Według najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ebola zabiła 4033 spośród ponad 8,3 tys. zarażonych ludzi, głównie w Afryce Zachodniej. W niedzielnej rozmowie z BBC specjalny wysłannik ONZ ds. eboli David Nabarro wyraził nadzieję, że epidemię uda się opanować w ciągu trzech miesięcy.

Źródło: rmf24

Polecane:

Kaszmir, Indie - Niespodziewany atak zimy na północy kraju, pozamarzały ujęcia wody
UK - Nagła powódź na skutek obfitych opadów, które przeszły nad zachodnią i środkową Walią
Indie - Potężna awaria zasilania, już 670 milionów osób bez prądu, czyli połowa ludności kraju
Biegun Południowy - Wschodnia Antarktyka jest bardziej wrażliwa na zmiany klimatu, niż myślano dotyc...
W gwiazdozbiorze Łabędzia odkryto planetę bardzo podobną do Ziemi, znajduje się około 500 lat świetl...
ESA - Lądownik Philae znalazł na komecie cząsteczki organiczne
Sonda New Horizons przysłała zdjęcie kolejnego pasma górskiego na Plutonie
NASA - Przetestowano pomyślnie najpotężniejszy na świecie silnik rakietowy który zostanie użyty w mi...
Na Słońcu, na wprost Ziemi znajduje się duża dziura koronlana, trwa burza jonosferyczna, wkrótce wys...