Bezzałogowy samolot X-47B udanie uzupełnił paliwo w powietrzu – poinformowała marynarka wojenna USA. To pierwszy przypadek, kiedy tego typu maszyna została zatankowana bez lądowania.

X-47B uzupełnił paliwo w powietrzu

W czasie lotu nad wschodnim wybrzeżem USA X-47B został podłączony do samolotu-cysterny Omega K-707 i zatankował ok. 1,5 tys. litrów paliwa.

X-47B uzupełnił paliwo w powietrzu

Przełomowy krok marynarki

– Nasze dzisiejsze osiągnięcie pokazuje przełomowy krok dokonany przez naszą marynarkę – powiedział kpt Beau Duarte zarządzający programem rozwoju bezzałogowych maszyn operujących z lotniskowców. – Zdolność samodzielnego podłączenia się i zatankowania w locie zwiększy zasięg i możliwości przyszłych samolotów bezzałogowych, w rezultacie powiększając siłę uderzeniową lotniskowców – podkreślił.

Podczas testowego tankowania X-47B komunikował się z samolotem-cysterną za pomocą opracowanego przez rząd specjalnego interfejsu. Bezzałogowa maszyna samodzielnie manewrowała w trakcie podłączania się, tak samo jak musi to robić pilot w trakcie tankowania maszyn załogowych.

– Dla samolotów załogowych procedura tankowania w powietrzu jest trudna, ponieważ konieczna jest olbrzymia precyzja podczas podłączania się do samolotu-cysterny – powiedział Duarte. – Opracowanie zdolności samodzielnego tankowania wznosi nas na kolejny poziom zaawansowania – dodał.

X-47B uzupełnił paliwo w powietrzu 2

Wspólne misje bezzałogowców

Przeprowadzone testy są częścią planów, by przyszłe samoloty bezzałogowe mogły uczestniczyć w standardowych misjach lotnictwa floty wspólnie z załogowymi maszynami.

W ostatnich kilku latach amerykańska marynarka dokonała kilku przełomowych osiągnięć przy rozwijaniu maszyny X-47B, które świadczą o rosnącym przekonaniu do wykorzystania bezzałogowców przez flotę. Przeprowadzono z sukcesem m.in. pierwsze w historii lądowanie bezzałogowego samolotu na pokładzie lotniskowca.

 

Źródło: US Navy, tvn24

Polecane:

Japonia - Kolejna elektrownia atomowa kończy pracę
USA - Ponad 1100 zdiagnozowanych przypadków krztuśca w stanie Waszyngton w tym roku
RPA - Z farmy uciekło 15 tys. krokodyli odpływając z nurtem rzeki podczas ulewnych deszczy, połowę u...
Biegun Południowy - 18 rejonów Oceanu Antarktycznego zdominowane zostały przez nieznane dotąd gatunk...
Google zasypywany jest wnioskami "o bycie zapomnianym", zapomniani chcą być lekarze, pedof...
W ciągu czterdziestu lat na Ziemi wyginęła ponad połowa populacji dzikich zwierząt
Według najnowszych badań, kwazary wyrzucają z siebie zimny gaz z prędkością 2 tysięcy km/s, na odleg...
Człowiek zdewastował naszą planetę, ten film warto oglądnąć - HOME S.O.S [123 minuty]
Niemcy - Strzały w Monachium, zamachowcem był 18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego, 9 osób zginęł...