Bezzałogowy samolot X-47B udanie uzupełnił paliwo w powietrzu – poinformowała marynarka wojenna USA. To pierwszy przypadek, kiedy tego typu maszyna została zatankowana bez lądowania.

X-47B uzupełnił paliwo w powietrzu

W czasie lotu nad wschodnim wybrzeżem USA X-47B został podłączony do samolotu-cysterny Omega K-707 i zatankował ok. 1,5 tys. litrów paliwa.

X-47B uzupełnił paliwo w powietrzu

Przełomowy krok marynarki

– Nasze dzisiejsze osiągnięcie pokazuje przełomowy krok dokonany przez naszą marynarkę – powiedział kpt Beau Duarte zarządzający programem rozwoju bezzałogowych maszyn operujących z lotniskowców. – Zdolność samodzielnego podłączenia się i zatankowania w locie zwiększy zasięg i możliwości przyszłych samolotów bezzałogowych, w rezultacie powiększając siłę uderzeniową lotniskowców – podkreślił.

Podczas testowego tankowania X-47B komunikował się z samolotem-cysterną za pomocą opracowanego przez rząd specjalnego interfejsu. Bezzałogowa maszyna samodzielnie manewrowała w trakcie podłączania się, tak samo jak musi to robić pilot w trakcie tankowania maszyn załogowych.

– Dla samolotów załogowych procedura tankowania w powietrzu jest trudna, ponieważ konieczna jest olbrzymia precyzja podczas podłączania się do samolotu-cysterny – powiedział Duarte. – Opracowanie zdolności samodzielnego tankowania wznosi nas na kolejny poziom zaawansowania – dodał.

X-47B uzupełnił paliwo w powietrzu 2

Wspólne misje bezzałogowców

Przeprowadzone testy są częścią planów, by przyszłe samoloty bezzałogowe mogły uczestniczyć w standardowych misjach lotnictwa floty wspólnie z załogowymi maszynami.

W ostatnich kilku latach amerykańska marynarka dokonała kilku przełomowych osiągnięć przy rozwijaniu maszyny X-47B, które świadczą o rosnącym przekonaniu do wykorzystania bezzałogowców przez flotę. Przeprowadzono z sukcesem m.in. pierwsze w historii lądowanie bezzałogowego samolotu na pokładzie lotniskowca.

 

Źródło: US Navy, tvn24

Polecane:

Gazowy gigant czterokrotnie większy od Jowisza w naszym układzie słonecznym. Czy to możliwe?
NASA - Sondy GRAIL - A i B zbliżają się do Księżyca
Pakistan, Indie - 124 żołnierzy i 11 cywilów zasypała lawina na lodowcu Siaczen
Déjà vu to "błąd" w działaniu naszego umysłu, efekt ten wywołuje dopamina
W ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowano 20 tysięcy przypadków dżumy, ponad 1.5 tysiąca osób zmar...
USA - "Zażywanie witamin i mikroelementów w tabletkach to strata pieniędzy", raport popart...
La Loche, Kanada - Zastrzelił dwóch młodszych braci w domu, następnie poszedł do szkoły, zabił dwóch...
Polska - Stworzono materiał, który wydłuży czas przechowywania żywności, materiał składa się z nanoc...
Nike wkrótce zacznie sprzedaż elektronicznych butów HyperAdapt 1.0, które posiadają samozaciskowe sz...