Bezzałogowy samolot X-47B udanie uzupełnił paliwo w powietrzu – poinformowała marynarka wojenna USA. To pierwszy przypadek, kiedy tego typu maszyna została zatankowana bez lądowania.

X-47B uzupełnił paliwo w powietrzu

W czasie lotu nad wschodnim wybrzeżem USA X-47B został podłączony do samolotu-cysterny Omega K-707 i zatankował ok. 1,5 tys. litrów paliwa.

X-47B uzupełnił paliwo w powietrzu

Przełomowy krok marynarki

– Nasze dzisiejsze osiągnięcie pokazuje przełomowy krok dokonany przez naszą marynarkę – powiedział kpt Beau Duarte zarządzający programem rozwoju bezzałogowych maszyn operujących z lotniskowców. – Zdolność samodzielnego podłączenia się i zatankowania w locie zwiększy zasięg i możliwości przyszłych samolotów bezzałogowych, w rezultacie powiększając siłę uderzeniową lotniskowców – podkreślił.

Podczas testowego tankowania X-47B komunikował się z samolotem-cysterną za pomocą opracowanego przez rząd specjalnego interfejsu. Bezzałogowa maszyna samodzielnie manewrowała w trakcie podłączania się, tak samo jak musi to robić pilot w trakcie tankowania maszyn załogowych.

– Dla samolotów załogowych procedura tankowania w powietrzu jest trudna, ponieważ konieczna jest olbrzymia precyzja podczas podłączania się do samolotu-cysterny – powiedział Duarte. – Opracowanie zdolności samodzielnego tankowania wznosi nas na kolejny poziom zaawansowania – dodał.

X-47B uzupełnił paliwo w powietrzu 2

Wspólne misje bezzałogowców

Przeprowadzone testy są częścią planów, by przyszłe samoloty bezzałogowe mogły uczestniczyć w standardowych misjach lotnictwa floty wspólnie z załogowymi maszynami.

W ostatnich kilku latach amerykańska marynarka dokonała kilku przełomowych osiągnięć przy rozwijaniu maszyny X-47B, które świadczą o rosnącym przekonaniu do wykorzystania bezzałogowców przez flotę. Przeprowadzono z sukcesem m.in. pierwsze w historii lądowanie bezzałogowego samolotu na pokładzie lotniskowca.

 

Źródło: US Navy, tvn24

Polecane:

Wulkan Gamkonora w Indonezji zaczyna się budzić
NASA wysłała na orbitę 3 smartfony, w przyszłości mają służyć jako mózgi satelitów
Japonia - W Fukushimie wyciekła tona skażonej wody, a 203 tony przepompowano do niewłaściwego budynk...
Europejska Agencja Kosmiczna znalazła miejsce do lądowania próbnika Philae na komecie 67P/Churyumov-...
Powszechnie występująca w oceanach bakteria może mieć ogromy wpływ na klimat na Ziemi, bakterie te w...
Niemcy - Po kolizji ze skuterem wybuchła i spaliła się ciężarówka na jednej z głównych ulic Berlina
Rosja - Moskwa pod wodą, największa ulewa od 137 lat
Nowy Jork, USA - W okolicy trzech lotnisk zabito już około 70 tysięcy ptaków
Liban - Zmieniono prawo obowiązujące od 80 lat, gwałciciel już nie będzie mógł uniknąć kary poślubia...