Jeśli ktoś zaczął się w tym momencie obawiać o swoje miejsce pracy, to niepotrzebnie. Robot o nazwie K5 Autonomous Data Machine wejdzie niebawem na rynek daleko od naszego kraju – w Stanach Zjednoczonych.

Pierwszy całkowicie zrobotyzowany ochroniarz to karzełek i „kawał chłopa” równocześnie – waży 136 kilogramów, ale ze wzrostem jest u niego jednak nieco gorzej, bo mierzy nieco ponad 1,5 metra. No i… nie wygląda zbyt groźnie, a fanom Gwiezdnych Wojen jednoznacznie przypomina słynnego R2-D2.

Na czym polega jego działanie? Produkowany przez firmę Knightscope K5 Autonomous Data Machine nie wyciągnie nagle z ukrytej kieszonki miecza świetlnego czy choćby pistoletu, nie porazi też napastnika prądem i nie rozjedzie potężnymi kołami. Jego zadanie to rejestrowanie wszystkiego, co się dzieje (m.in. dzięki algorytmom rozpoznawania twarzy, rejestracji samochodowych a także broni) i – w razie potrzeby – podnoszenie alarmu. Można zatem powiedzieć, że jest to taka autonomiczna, działająca w pełni samodzielnie kamera monitoringu, której zadaniem jest raczej zapobiegać (pod groźbą zarejestrowania przestępstwa i informowania policji) niż bronić. Dobrze widać to na tym filmie:

Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, urządzenie zyskało sobie nie tylko zwolenników, ale również przeciwników. Ci drudzy widzą w zrobotyzowanym ochroniarzu kolejne zagrożenie dla prywatności rejestrowanych osób, bo na razie otwarte pozostaje pytanie, co dzieje się z danymi gromadzonymi przez robota. Poważnym problemem może być także ryzyko utraty pracy przez osoby z branży ochroniarskiej, która w Stanach liczy aż 1,3 miliona pracowników. Minimalna płaca w USA to 7,25 dolara za godzinę, a że robota K5 już na dzień dobry da się zatrudnić o dolara taniej (6,25 dolara za godzinę czyli ok. 19,5 zł), takie ryzyko rzeczywiście istnieje.

Sami zastanawiamy się, jak z tej perspektywy będzie wyglądała przyszłość robotyki. Skoro obecnie wchodzi na rynek pierwszy cyfrowy ochroniarz dokumentujący i alarmujący, to pewnie za jakiś czas pojawi się robot, który będzie umiał naprawdę ochronić powierzoną mu osobę lub mienie. A w Polsce nasz reperujący budżet rząd zakupi pewnie tysiące nowych, zrobotyzowanych policjantów, wyposażonych w zintegrowane fotoradary…

Źródło: chip.pl

Polecane:

Ocean Spokojny - Odkryto nowy gatunek ryb z rodziny węgorzycowatych, żyje na głębokości około 10 km
USA - Agencja Bezpieczeństwa Narodowego zbiera i archiwizuje 200 milionów SMS'ów dziennie z całego ś...
Zaczyna się odbudowywać warstwa ozonu w atmosferze, która chroni nas przed promieniowaniem ultrafiol...
Chiny - Załamanie pogody, atak zimy i gwałtowny spadek temperatury o 22 st.C.
Izrael - Jerozolima pod wyjątkowo grubą warstwą śniegu
Chile - Niskie temperatury i duże opady śniegu spowodowały ogromne straty w rolnictwie, brakuje nawe...
Bejrut, Liban - Saudyjski książę ustanowił rekord Libanu w przemycie narkotyków
USA - Nowe wersje bomby atomowej B61-12 do 2020 roku trafią do niemieckiej jednostki lotniczej w Bue...
Indie - Nowy gatunek pająka, który został odkryty 3 lata temu potrafi upolować ofiary znacznie więks...