Najprawdopodobniej wyciek gazu był przyczyną potężnej eksplozji na parterze kamienicy nowojorskiej dzielnicy East Village. Budynek stanął w płomieniach, a następnie częściowo się zawalił. Kilkanaście osób zostało rannych, cztery są w stanie krytycznym.

USA - Potężna eksplozja na parterze kamienicy nowojorskiej dzielnicy East Village 5

Do eksplozji doszło w czwartek o godz. 15.17 czasu miejscowego w restauracji na parterze budynku. W wyniku wybuchu i potężnego pożaru rannych zostało 19 osób, cztery są w stanie krytycznym. Nie ma informacji o uwięzionych pod gruzami. Obecnie trwa ustalanie okoliczności wybuchu.

USA - Potężna eksplozja na parterze kamienicy nowojorskiej dzielnicy East Village 3

Inspekcja

Eksplozja wydaje się “być związana z gazem” – powiedział burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. Ale dodał od razu, że wcześniej nie było doniesień o wyciekach gazu. Wiadomo natomiast, że w kilku budynkach przy 2 Ave prowadzone są prace hydrauliczne i gazowe. Nowojorska firma Con Edison poinformowała w oświadczeniu, że jej pracownicy byli na miejscu przed wybuchem i stwierdzili niedociągnięcia pozostawione przez pracującą tam ekipę.

Inspektorzy przedsiębiorstwa Consolidated Edison oceniali nową instalację podłączoną do budynku. Uznali, że nie jest jeszcze gotowa, by wpuścić do niej gaz. Byli w budynku o godz. 14. Do wybuchu doszło nieco ponad godzinę później.

USA - Potężna eksplozja na parterze kamienicy nowojorskiej dzielnicy East Village

Pożar

Świadkowie mówili o ludziach uciekających z budynku po schodach ewakuacyjnych, i o tym, że z restauracji, gdzie doszło do wybuchu, wychodzili zakrwawieni mężczyźni.

– Usłyszeliśmy potężny wybuch. W jego wyniku trzy czy cztery osoby wypadły na ulicę. Ludzie biegali w popłochu, z krzykiem – mówiła agencji Reuters kasjerka ze znajdującej się w pobliżu restauracji.

W akcji gaśniczej brało udział 250 strażaków. Bezskutecznie próbowali opanować silny pożar, który ogarnął całą kamienicę. Ostatecznie wnętrze wypalonego budynku częściowo zawaliło się. Ogień pojawił się też w kamienicy obok.

Dla zachowania bezpieczeństwa, zdecydowano się na wstrzymanie dostaw gazu w całej okolicy.

USA - Potężna eksplozja na parterze kamienicy nowojorskiej dzielnicy East Village 8 USA - Potężna eksplozja na parterze kamienicy nowojorskiej dzielnicy East Village 7 USA - Potężna eksplozja na parterze kamienicy nowojorskiej dzielnicy East Village 6 USA - Potężna eksplozja na parterze kamienicy nowojorskiej dzielnicy East Village 4

 

Źródło: NY Daily News, Reuters, CNN, tvn24

Polecane:

Słońce - Dziura koronalna mocno wpływa na pomiary pola magnetycznego i grawitacji [Aktualizacja 21:5...
Peru - Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.0 odczuwalne było w Chile
Francja - Znaleziono przyczynę "tycia bez powodu", odkryto przeciwciała, które przedłużają...
USA - Ptasi terrorysta na przedmieściach Pittsburga
Tajemniczą kulą ognia nad USA mógł być rosyjski satelita zwiadowczy Kosmos 2495
Chiny - Superkomputer Tianhe-2 już czwarty raz na pierwszym miejscu Top 500, moc obliczeniowa wynosi...
Rozpoczął się okres kulminacyjny działalności El Nino, może to doprowadzić do długotrwałej suszy we ...
Styczeń 2016 roku był wyjątkowo ciepły, to największa miesięczna anomalia cieplna w historii pomiaró...
Rekordowo rośnie liczba użytkowników Internetu, z zasobów sieci korzysta już prawie 3.5 miliarda osó...