W stanach Oklahoma, Kansas i Iowa wystąpiły w niedzielę silne tornada. W miejscowości Shawnee, w stanie Oklahoma, żywioł całkowicie zrównał z ziemią osiedle mieszkalnych przyczep campingowych i uszkodził wiele domów. Z powierzchni ziemi zmiecione zostało też prawie w całości miasteczko Pink, nad którym pojawił się 800-metrowy lej.

Według lokalnych mediów, w wyniku przejścia tornad co najmniej jedna osoba poniosła śmierć, a kilkanaście zostało rannych. Tornada wyrywały drzewa z korzeniami i zrywały linie energetyczne.

Tornado-gigant w Oklahomie

Szczególnie dramatycznie było na obrzeżach Oklahoma City. Tam, w miejscowości Pink, pojawił się lej tornada, który miał 800 metrów szerokości.

Na pracownikach Centrum Meteorologicznego zrobił takie wrażenie, że ci wydali jednoznaczny komunikat do mieszkańców regionu: „Schowajcie się pod ziemię, bo możecie zginąć. Dojdzie do kompletnego zniszczenia domów i pojazdów”.

W mieście Wichita, w stanie Kansas, tornado uszkodziło linie energetyczne pozbawiając prądu tysiące domów. Ominęło jednak gęsto zaludnione dzielnice. Poważne zniszczenia żywioł wyrządził także w miejscowości Edmond.

Tornada powstawały w olbrzymim froncie burzowym, rozciągającym się od stanu Teksas na południu, do Minnesoty na północy i przesuwającym się na północny-wschód.

Źródło: tvn24, PAP

Polecane:

W grupy płazińców, naukowcy zaobserwowali niemal nieograniczone umiejętności regeneracji, prawie nie...
Polska - Najniższa temperatura ubiegłej nocy wystąpiła w Olsztynie, minus 25.2 st.C.
Śmiertelnie trująca ryba fugu u brzegów Chorwacji, jej środowiskiem naturalnym są wody Japonii i Aus...
Indonezja - Potężna erupcja wulkanu Sinabung na Sumatrze, zginęło co najmniej 16 osób, 50 osób uważa...
Powstanie bardziej złożonego życia na ziemi nie potrzebowało tak dużo tlenu, jak dotąd sądzono
USA - Kolejny lej krasowy pochłonął samochód
Gęsta plazma oderwała się na Słońcu i poleciała w kierunku Ziemi [Forum]
W Peru wystąpiło silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.1 w skali Richtera, zatrzęsła się również mocno...
Witamina D zmniejsza ryzyko chorób układu oddechowego