145 osób zostało zarażonych w ostatnich dwóch tygodniach w USA nowym szczepem świńskiej grypy. 90 proc. z nich to dzieci. A/H3N2v zaatakował w czterech stanach. Wcześniej ten szczep pojawił się na przełomie lat 80-tych i 90-tych.

 

Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (Center for Disease Control and Prevention) oficjalnie poinformowało, że możliwe jest rozpostrzenienie się wirusa. W czerwcu zanotowano bowiem tylko sześć jego przypadków, a od połowy lipca informacje o zachorowaniach zaczęły spływać do CDC lawinowo.

Powrót po 25 latach

Potwierdzone przypadki dotyczą osób ze stanów Ohio, Indiana, Illinois i na Hawajach. Aż 90 proc. chorych to dzieci. Na razie wszystkie są hospitalizowane i grypa w prawie każdym przypadku przechodzi łagodnie.

Naukowcy tłumaczą zachorowania głównie małych dzieci tym, że część dorosłych wykształciła przeciwciała zwalczające A/H3N2v, gdy szczep przeszedł ze świń na ludzi na przełomie lat 80-tych i 90-tych minionego wieku.

To wtedy wirus świńskiej grypy zyskał zdolność przenoszenia się ze zwierząt na ludzi i rozpoczęła się jego międzynarodowa „kariera”, której szczytem był 2009 rok. Wtedy na całym świecie ofiarami innego szczepu, A/H1N1 stały się setki tysięcy ludzi, a WHO ogłosiło pandemię. W wyniku ataku wirusa zmarły tysięce osób.

W tej chwili A/H3N2v przenosi się na człowieka tylko w bezpośrednim kontakcie z trzodą chlewną, ale CDC nie wyklucza, że tak jak A/H1N1, wkrótce wirus przejdzie mutację i zaczną go roznosić inne zwierzęta – psy, konie, ptaki i foki.

Te ostatnie od miesięcy są zresztą dziesiątkowane jedną z odmian wirusa ptasiej grypy.

Źródło: Los Angeles Times, tvn24.pl

Polecane:

Korea Północna - Przez ulewne deszcze i osuwiska ziemi zginęły już dziesiątki osób
Japonia - Naukowcy odkryli 30 galaktyk oddalonych od nas o 12.72 mld lat świetlnych
Europa - Fronty burzowe przeszły przez kontynent, w Czechach 300 piorunów na minutę
Nowa Zelandia - Silne trzęsienie ziemi 35 km od Masterton, magnituda 6.2, wstrząs wystąpił na głębok...
ESA - Lądownik Philae stanął pewnie na powierzchni komety, lądował co najmniej trzy razy, ponieważ o...
Indie - Oprócz płotu odgradzającego Indie od Pakistanu będą wiązki laserowe i czujniki wyczuwające d...
USA - Stan wyjątkowy w Kalifornii, ogromne pożary gasi około 1200 strażaków
Aspen, USA - Puma zaatakowała 5-letnie dziecko, matka wyciągnęła głowę syna z paszczy drapieżnika
Biorusztowanie z hydrożelu wspomaga odbudowę uszkodzonego rdzenia kręgowego