Intensywne śnieżyce w Kalifornii. Spadło też dużo deszczu, co doprowadziło do powodzi i licznych podtopień. Wszystko przez tzw. Ekspres Ananasowy.

Rzeka atmosferyczna - Kalifornia -2

Ekspres Ananasowy lub inaczej rzeka atmosferyczna to tunel aerodynamiczny, który na wysokości ok. 1,5 km nad ziemią jest w stanie przenieść ogromne ilości wody. To zjawisko powoduje m.in. gwałtowne ulewy, a w najbliższych dniach jeszcze da o sobie znać.

Rzeka atmosferyczna - Kalifornia -3

Śnieg w górach

W wyżej położonych obszarach Kalifornii, w okolicy jeziora Tahoe w górach Sierra Nevada już teraz sypie śnieg. Przez weekend miejscami mogło spaść go nawet do 90 cm.

USA - Śnieżyce -2

W niedzielę trudne warunki wystąpiły m.in. na autostradzie nr 50. To droga, okrążająca góry, znajdująca się na południe od jeziora Tahoe. Na niżej położonych obszarach w okolicy zbiornika wodnego, prognozowanych było jedynie kilka cm śniegu. Mimo to w wielu miejscach do jazdy niezbędne są zimowe łańcuchy na koła.

USA - Śnieżyce

 

Ulewy i podtopienia

Rzeka atmosferyczna przynosi przede wszystkim ulewne deszcze. Opady pojawiły się w innych rejonach Kalifornii, m.in. na autostradzie nr. 65. Przez trudne warunki atmosferyczne i zalaną jezdnię, w sobotę zginęła tam 48-letnia kobieta.

W nocy w soboty na niedzielę zalane były m.in. liczne drogi w okolicy miast San Jose i Oakland na zachodzie Kalifornii. Obfite opady doprowadziły także do osuwisk. Jedno z nich, o rozmiarach boiska do koszykówki, pojawiło się w rejonie miasta Santa Cruz na autostradzie nr 17.

Rzeka atmosferyczna - Kalifornia -1

Do niedzielnego wieczora w wyższych rejonach, w okolicy miast Marin, Monterey, Santa Clara i Santa Cruz spadło ponad 15 l/mkw. deszczu. W górach Santa Cruz Mountains, na szczycie Mount Umunhum zanotowano ponad 22 l/mkw. wody. Na niżej położonych obszarach rejonu Bay Area opady były znacznie mniejsze.

 

Powodzie, osuwiska i silny wiatr

Choć Kalifornia zmagała się z suszą i opady wydawałyby się wybawieniem, w wielu regionach spadnie nawet zbyt dużo deszczu. Zamiast urodzaju, Amerykanie będą zmagać się z powodziami, podtopieniami i osuwiskami.

W poniedziałek prognozowane są kolejne opady. Deszcz i śnieg pojawią się najpierw na północy stanu, a później mogą występować także na południu Kalifornii. Gwałtownej pogodzie będzie towarzyszyć także silny wiatr, który wystąpi głównie na wybrzeżu.

Polecane:

Odcinek autostrady w Kaliforni zapada się do oceanu
Asteroida o średnicy 10 metrów przeleciała 105 tys. km od naszej planety, zauważono ją dzień przed p...
Japonia - W niedzielę rozpoczęto proces wyłączania ostatniego reaktora jądrowego
Rośnie ryzyko dotarcia wirusa Ebola do Europy
Rosja - Na Syberii pojawiła się gigantyczna dziura w ziemi, krater ma średnicę 80 metrów i jest bard...
USA - Po trzech latach suszy w Kalifornii teraz pobite zostały rekordy opadów, w Los Angeles spadło ...
Składnik lakieru do paznokci o nazwie fosforan trifenylu (TPHP) może przenikać do krwi i zaburzać go...
Belgia - Każdy mieszkaniec kraju dostanie tabletki jodu na wypadek katastrofy nuklearnej
W Chile zatrzęsła się ziemia na głębokości 90 km, magnituda 6.4, wstrząsy nie spowodowały uszkodzeń