Alaska kojarzy nam się z krainą wiecznego śniegu, tymczasem w tym rejonie świata coraz częściej dochodzi do zamieci, które mają niewiele wspólnego ze śniegiem. Jedną z nich uchwycił satelita NASA.

Burze piaskowa u wybrzeży Alaski (NASA)

Najczęściej słyszymy o burzach piaskowych szalejących na obszarach pustynnych, ale jak się okazuje nie są one zjawiskiem występującym jedynie w suchym klimacie. Od czasu do czasu pojawiają się też na wysokich szerokościach geograficznych.

 

21 października satelita Aqua wykonał zdjęcie ogromnej burzy nad Alaską. Olbrzymie ilości pyłu (na zdjęciu w szarym kolorze) zostały pochwycone przez porywisty wiatr znad Gór Chugach, które ciągną się wzdłuż południowych wybrzeży Alaski.

To co budzi zainteresowanie naukowców to geneza zjawiska. Lodowce rozcierają skały na pył. W swojej konsystencji jest on nieco bardziej gęsty od piasku, geolodzy nazywają go “lodową mąką”. Zmielone skały trafiają do rzek i jezior Alaski. Kiedy poziom wody w akwenach jest niski ich brzegi są pełne szarego osadu. Tam jest on łatwym łupem dla porywistego wiatru.

Jesienne wichury

Wichury na Alasce nie są niczym niecodziennym jesienią. Wtedy właśnie niże docierające do zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej są bardzo głębokie i towarzyszący im porywisty wiatry jest w stanie z łatwością przenosić ogromne ilości pyłu z den jezior i rzek Alaski.

Na fotografii możemy dostrzec szare smugi które rozpościerają się nad wodą. Piasek trafił do atmosfery zawędrował w kierunku południowym nad wody Zatoki Alaska, która jest częścią Oceanu Spokojnego.

W 2006 roku podczas dwóch tygodni intensywnych podmuchów wiatru do atmosfery mogło trafić nawet 80 tys. ton pyłu, a szara chmura rozpościerała się nawet 100 kilometrów od wybrzeży Alaski.

Ważne zjawisko

Naukowcy bacznie śledzą zjawisko burz piaskowych. Mogą one znacznie ograniczać widoczność, zakłócając  transport lotniczy i stanowić  zagrożenie dla ludzkiego życia. Piasek jest również kluczowym źródłem żelaza dla fitoplanktonu w wodach Morza Arktycznego. Naukowcy starają się również zweryfikować hipotezę, że większa częstotliwość burz piaskowych w tym regionie świata mają związek z topnieniem lodowców przybrzeżnej Alaski.

 

Źródło: NASA, tm

Polecane:

NASA potwierdziła pobranie pierwszej próbki z odwiertu na Marsie
Tajlandia - Po dwóch miesiącach zamieszek rząd wprowadził stan wyjątkowy, który obejmuje Bangkok i s...
Sri Lanka - Ulewne deszcze sparaliżowały komunikację drogową, ewakuowano 28 tysięcy osób, zagrożonyc...
USA - Mężczyzna zaatakował maczetą funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Transportu na lotnisku w N...
Sumatra, Indonezja - Wystąpiło kilka dużych erupcji wulkanu Sinabung, ewakuowano ponad 10 tysięcy os...
Rosja - Silne trzęsienie ziemi na Kamczatce o magnitudzie 6.6
Na dnie Morza Śródziemnego znaleziono rejestrator dźwięku z rozbitego samolotu linii EgyptAir
Chiny - Zwiększono do 350 km/h prędkość pociągu kursującego na trasie Szanghaj - Pekin, w ciągu dwóc...
Pakistan - Karaczi pod wodą, na dodatek w wodach gruntowych wykryto znaczne ilości arszeniku