Sensacja w świecie fizyki i astronomii. W podziemnym laboratorium w Stanach Zjednoczonych naukowcy uchwycili pierwsze potencjalne ślady ciemnej materii.

Ciemna materia wokół centrum galaktyki CL0024 17 – NASA

Ciemna materia stanowi ok. 23 proc. masy i energii Wszechświata, obok dominującej ciemnej energii (stanowiącej 73 proc. masy i energii Wszechświata) i widzialnej zwykłej materii. Naukowcy przypuszczają, że odpowiada za ruch galaktyk w gromadach. To jedyne dostępne informacje na jej temat. Nadal pozostaje wielką zagadką nauki. 

Jednak w poniedziałek naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego poinformowali, że prawdopodobnie udało im się odkryć ciemną materię w warunkach eksperymentalnych. Jeśli to prawda, jest to pierwszy taki przypadek w historii badań nad ciemną materią. A poluje na nią wiele wiodących ośrodków badawczych, w tym szwajcarski CERN ze swoim Wielkim Zderzaczem Hadronów. Nic dziwnego, że informacja wprowadziła w środowisku wiele zamieszania.

– To jest na pewno coś, czemu będziemy się wnikliwie przyglądać – mówi Blas Cabrera z Uniwersytety Stanforda, który przeprowadza doświadczenia w poszukiwaniu ciemnej materii.

Trzy cząstki

Naukowcy uważają, że ciemna materia bardzo rzadko wchodzi w interakcję z normalną materią, dlatego trudno ją uchwycić. W Stanach Zjednoczonych poszukuje się jej głęboko pod ziemią w kopalni Soudan w stanie Minnesota. To tam prawdopodobnie uchwycono jej trzy cząstki. Prawdopodobnie, bo jak twierdzą odkrywcy „to trzy wczesne wskazówki i potrzeba więcej danych, aby je potwierdzić”.

Znalezione cząstki są mniej masywne niż wskazuje większość teoretycznych modeli, (mają masę siedmiokrotnie większą niż proton), ale są wciąż zgodne z niektórymi teoriami.

Źródło: BBC, tm

Polecane:

USA - W przyszłym roku do armii trafi pierwszy robot AlphaDog firmy Boston Dynamics [Video]
Japonia - Uniwersytet z Tokio skonstruował robota do gry, przewiduje ruch przeciwnika analizując 100...
Rosja - Stracili kontrolę nad większością satelitów cywilnych i stacją ISS z powodu uszkodzenia kabl...
Francja - Turbiny wiatrowe zakłócają pomiary radarowe wojska i Instytutu Meteorologicznego
Afryka - Po 20 latach obudził się wulkan Fogo na jednej z Wysp Zielonego Przylądka [Video]
Maroko - Wyschnięte koryta rzek napełniły się wodą, ulewne deszcze na południu kraju zabiły co najmn...
Promienie gamma pojawiają się podczas każdej burzy z piorunami
Mendig, Niemcy - Podczas festiwalu muzycznego Rock am Ring trzy pioruny raniły 33 osoby
USA - Do końca wieku poziom wód na wschodnim wybrzeżu podwyższy się o 15 cm, Waszyngton może być zag...