Sensacja w świecie fizyki i astronomii. W podziemnym laboratorium w Stanach Zjednoczonych naukowcy uchwycili pierwsze potencjalne ślady ciemnej materii.

Ciemna materia wokół centrum galaktyki CL0024 17 – NASA

Ciemna materia stanowi ok. 23 proc. masy i energii Wszechświata, obok dominującej ciemnej energii (stanowiącej 73 proc. masy i energii Wszechświata) i widzialnej zwykłej materii. Naukowcy przypuszczają, że odpowiada za ruch galaktyk w gromadach. To jedyne dostępne informacje na jej temat. Nadal pozostaje wielką zagadką nauki. 

Jednak w poniedziałek naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego poinformowali, że prawdopodobnie udało im się odkryć ciemną materię w warunkach eksperymentalnych. Jeśli to prawda, jest to pierwszy taki przypadek w historii badań nad ciemną materią. A poluje na nią wiele wiodących ośrodków badawczych, w tym szwajcarski CERN ze swoim Wielkim Zderzaczem Hadronów. Nic dziwnego, że informacja wprowadziła w środowisku wiele zamieszania.

– To jest na pewno coś, czemu będziemy się wnikliwie przyglądać – mówi Blas Cabrera z Uniwersytety Stanforda, który przeprowadza doświadczenia w poszukiwaniu ciemnej materii.

Trzy cząstki

Naukowcy uważają, że ciemna materia bardzo rzadko wchodzi w interakcję z normalną materią, dlatego trudno ją uchwycić. W Stanach Zjednoczonych poszukuje się jej głęboko pod ziemią w kopalni Soudan w stanie Minnesota. To tam prawdopodobnie uchwycono jej trzy cząstki. Prawdopodobnie, bo jak twierdzą odkrywcy „to trzy wczesne wskazówki i potrzeba więcej danych, aby je potwierdzić”.

Znalezione cząstki są mniej masywne niż wskazuje większość teoretycznych modeli, (mają masę siedmiokrotnie większą niż proton), ale są wciąż zgodne z niektórymi teoriami.

Źródło: BBC, tm

Polecane:

Kair, Egipt - Duży radioaktywny wyciek z elektrowni atomowej na peryferiach Kairu
USA - Uszkodzone komórki rzęskowe, kluczowy element naszego aparatu słuchu można odbudować
1200 lat świetlnych od nas znaleziono 2 planety podobne do Ziemi, krążące wokół gwiazdy jak Słońce, ...
Przyczyny nietypowego przebiegu zimy
USA - Naukowcy skonstruowali strukturę, która jest niewidoczna dla fali akustycznej
UK - Pomysłowy Brytyjczyk na czas remontu drogi zrobił własną, skracając objazd z 20 km do 365 metró...
Korea Północna - Największa susza od stulecia, wysychają pola ryżowe, krajowi grozi klęska głodu
Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat, znalezi...
Norwegia - Na Spitsbergenie jest o 20 st.C. cieplej niż zazwyczaj, średnia temperatura zimą wynosi o...