W niedzielę w mieście Wichita w amerykańskim stanie Kansas spadł grad wielkości piłeczek golfowych, a niedaleko Paradise tornado zniszczyło stodołę i wieżę radiową. Jednak jak informuje centrum ostrzegania przed burzami z Rockies, naprawdę niebezpieczne, wielodniowe, silne gradobicia na terenie stanu Kansas rozpoczną się dopiero w poniedziałek.

 

Grad o kulach o średnicy przekraczającej 5 cm spadł w Hrabstwie Rush w stanie Kansas. W niedzielne popołudnie padało od miasta Otis po La Cross. To jednak nie koniec. Portal AccuWeather.com pisze, że silne burze to tylko przedsmak tego, co czeka Kansas w najbliższych dniach.

Ekstremum pogodowe

Zamiast chłodnego i suchego powietrza nad stan Kansas naciągnęły w niedzielę chmury burzowe. Najsilniejsze burze mają się tu pojawić w poniedziałek po południu i, przesuwając się powoli na wschód, nękać stan do połowy tygodnia.

Meteorolodzy AccuWeather przewidują, że w poniedziałkowe popołudnie w północno-zachodniej części Kansas pojawią się tornada, silne burze, porywisty wiatr i grad. Najsilniej doświadczone ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi mają zostać dotknięte społeczności Goodland i Colby.

Burz spodziewać się można także w mieście Omaha w Nebrasce, w okolicach Kansas City w stanie Missouri, Altus (Oklahoma) i Junction (Texas).

To normalne

Wschód położony jest znacznie niżej niż zachód kraju, przez co jest chłodniejszy. W centrum kraju dochodzi więc do spotkania ciepłych i zimnych mas powietrza. Najczęściej dochodzi do tego w marcu, stąd ten miesiąc jest jednym z bardziej zmiennych w roku w Stanach Zjednoczonych. Bazując na 3-letnich statystykach, w marcu powinno utworzyć się co najmniej 87 tornad. W tym roku było ich dotąd tylko 17.

Najbardziej ekstremalny pod względem pogodowym jest zawsze kwiecień. Przeciętnie tworzy się wtedy 368 tornad.

 
Źródło: AccuWeather.com, Aljazeera.com, ENEX, tm

Polecane:

Asteroida trojańska - Nowe odkrycie NASA
Japonia - Silne trzęsienie ziemi 270 km od wybrzeża kraju, magnituda 7.3 i 6.2
Kobiety mówią średnio 20 tys. słów dziennie, a mężczyźni tylko 7 tys. odpowiada za to większy poziom...
Rzućcie palenie, a ograniczycie ryzyko ataku serca i związanej z tym śmierci do poziomu takiego, jak...
Statek transportowy Dragon powrócił na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
W niedziele 21 czerwca o 18:38 Słońce znajdzie się nad zwrotnikiem Raka, wystąpi przesilenie letnie ...
Przy okazji badania mózgów natrafiono na ślad sugerujący, że chorobą Alzheimera można się zarazić po...
Za tydzień, 21 listopada na wprost Ziemi znajdzie się ogromna dziura koronalna, która wywoła silną b...
Rosyjskie okręty podwodne coraz częściej zatrzymują się w pobliżu podmorskich kabli telekomunikacyjn...