3 czerwca tą część USA nawiedziły tornada. Wichury i grad wielkości piłki bejsbolowej zatrzymały komunikację, zniszyczyły domostwa. Zalane zostały drogi, domy i budynki użytkowe.

USA - Silny wiatr o nazwie derecho, burze i gradobicia sparaliżowały życie mieszkańców centralnej części Stanów Zjednoczonych 2

Urzędnicy stanu Washington poinformowali, że we wtorek 3 czerwca na północ od Omaha silny wiatr, i grad spowodował rozległe zniszczenia. Burze przyniosły również obfite opady deszczu i tornada.

 Hail in Norfolk, Nebraska

Apokaliptyczne sceny

– Wszystko co można zrobić, to czekać. Modliłem się do Boga, by nic złego się nie stało – relacjonował jeden z mieszkańców Nebraski, który utknął w samochodzie podczas wichur.

– Wszystko wyglądało tak, jakby miał się kończyć świat. Było źle – mówił inny z mieszkańców, który schronił się w piwnicy podczas burzy.

USA - Gradobicie w centralnej części Stanów Zjednoczonych

Paraliż komunikacyjny

Trudne warunki drogowe sparaliżowały lotnisko i drogi. Wstrzymano lotu z Omaha Eppley Airfield (stan Nebraska) z powodu silnego wiatru, ulewnego deszczu oraz gradu wielkości piłki bejsbolowej. Ulice zostały zalane.

Jak informuje Centrum Meteorologiczne USA, w stanie Nebraska pojawiło się osiem tornad, w stanie Iowa – jedno, Wyoming – jedno.

Z powodu burz i wichur zawieszono głosowanie w prawyborach w stanie Iowa w hrabstwie Pottawattama i Montgomery. Silny wiatr zerwał dachy dwóch hoteli w Missouri Valley. USA - Silny wiatr o nazwie derecho, burze i gradobicia sparaliżowały życie mieszkańców centralnej części Stanów Zjednoczonych

Derecho

Derecho – długotrwała, szeroka linia burz, która przynosi silne wiatry przenosi się na wschód: Missouri, Illinois, Indiana, Kentucky, Ohio, część Tennesse, część Wirginii Zachodniej- informowało Centrum Meteorologiczne USA. 

– Burze te mogą powalić drzewa, powodować przerwy w dostawie prądu, chaos w podróży – mówił przedstawiciel Centrum.

Może spaść od 50 do 100 l/mkw. deszczu.

 

Polecane:

USA - Kolejne 72 osoby zainfekowane listeriozą, powodem są owoce kantalupy
Algieria, Afryka - Opady śniegu dotarły w głąb kraju, 29 ofiar zimy, prawie milion domów bez prądu
USA - Potężne tornado przeszło przez miejscowość Shawnee i miasteczko Pink, lej miał 800 metrów śred...
Kanada - Rosyjski kontenerowiec z setkami ton oleju napędowego w zbiornikach dryfuje wzdłuż zachodni...
Google wprowadza nową usługę o nazwie Contributor, za drobną opłatą będzie można wyłączyć reklamy na...
USA - Przeprowadzono test odpalenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej Minutemana III z pokła...
USA – Lista zagrożonych gatunków wzbogacona o szympansy trzymane w niewoli
Peru - W rejonie Machu Picchu znaleziono prastare malowidła
Indie - Urodziło się dziecko z czterema nogami