Amerykańskich farmerów dotykają skutki panującej suszy, już określanej mianem największej w historii Stanów Zjednoczonych. Meteorolodzy nie dają nadziei na szybką poprawę, całe lato ma być gorące i suche.

Departament rolnictwa USA ogłosił stan klęski żywiołowej wywołany suszą w 1016 hrabstwach na terenie 26 stanów – czyli na ponad połowie terytorium USA. Poważnie zagrożone są tegoroczne zbiory, zwłaszcza kukurydzy i soi. Dzięki tej decyzji poszkodowani farmerzy będą mogli ubiegać się o rządową pomoc i nisko oprocentowane pożyczki na pokrycie strat. Eksperci oceniają, że tegoroczna susza może być gorsza w skutkach od tej z 1988 roku. Wówczas straty oszacowano na 78 mld dolarów.

Rolnictwo jest istotne dla naszej gospodarki i musimy zdać sobie sprawę, że susza i warunki pogodowe bardzo poważnie dadzą się we znaki farmerom w całym kraju – powiedział amerykański sekretarz rolnictwa Thomas Vilsack.

Opady mogą nie nadejść w najbliższych miesiącach

Największa susza panuje na południowym zachodzie USA, w tym zachodnich stanach dotkniętych pożarami lasów i zarośli. Wszystkie 254 hrabstwa Teksasu uznano za obszar objęty klęską żywiołową. Poważne straty zanotowali farmerzy uprawiający tam bawełnę.

W stanach Środkowego Zachodu susza zniszczy zboża. Upały i brak deszczu w Illinois, Indianie i Iowa niszczą uprawy kukurydzy i soi. Straty w uprawach już przekładają się na podwyżkę cen żywności.

Farmerzy zdani są na łaskę matki natury – powiedział gubernator stanu Kansas Sam Brownback. Kansas w 2010 r. znalazł się na siódmym miejscu w USA w produkcji zboża.

Pierwsza połowa bieżącego roku była rekordowo gorąca. Tylko w czerwcu, w różnych rejonach USA, ponad 170 razy temperatura okazała się najwyższa w historii. Opady deszczu, które przyniosłyby poprawę na terenach najbardziej dotkniętych suszą, mogą nie nadejść w ciągu nadchodzących miesięcy – ocenił Mike Pigott, synoptyk serwisu meteorologicznego Accuweather Inc.

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

USA - Epidemia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zdiagnozowano u 47 osób, 5 osób już zmarło
USA - 33 ofiary Sandy, nie działają 2 reaktory, 7.5 mln domów bez prądu
Pakistan - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.7, zginęło co najmniej 348 osób [Aktualizacja: 19:53]
Polska - Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ruszyły obchody Światowego Tygodnia Mózgu 2014
Stworzono algorytm, który potrafi odtworzyć dźwięk na podstawie analizy drgań obiektu widocznego na ...
Flawonole obficie występujące w ziarnie kakaowym znacznie polepszają pamięć opóźniając skutki normal...
USA - W stanie Rhode Island ruszyła budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej, która będzie składać ...
Wyjątkowe upały w Australii, temperatura w cieniu wynosiła 46.5 st.C.
Do połowy 2017 roku na świecie ma być 5 miliardów aktywnych telefonów