Stan Massachusetts wprowadził w czwartek prawo legalizujące używanie marihuany w celach rekreacyjnych. Będzie ona dostępna dla osób, które ukończyły 21 rok życia, jednak znajdzie się w sprzedaży w licencjonowanych placówkach nie wcześniej niż za 12 miesięcy.

Po trwającej niemal trzy dekady krucjacie o legalny dostęp do marihuany nowe przepisy zezwalają mieszkańcom stanu, który ukończyli 21 lat, na posiadanie uncji (28 g) marihuany poza domem i 10 uncji w domu. Mogą oni też uprawiać w prywatnych rezydencjach do 12 roślin doniczkowych, jednakże – bez wystawiania ich na widok publiczny.

Zgodnie z nowym prawem rośliny muszą być uprawiane w zabezpieczonym miejscu. Lokatorzy nie będą mogli hodować lub palić marihuany w budynku bez zgody jego właściciela. Konsumpcja marihuany w miejscach publicznych lub w czasie jazdy jest zabroniona. Obowiązuje też zakaz przechowywania częściowo zużytych opakowań z marihuaną w pojazdach mechanicznych z wyjątkiem bagażnika lub zamkniętego schowka.

Sprzedaż marihuany będzie nadal nielegalna w Massachusetts poza drobnymi wyjątkami dot. marihuany leczniczej. Nie można będzie z marihuaną przekraczać granic Massachusetts lub wysłać ją pocztą do innych stanów.

Niewielką ilość, do jednaj uncji, można ofiarować innej osobie, która ukończyła 21 lat.

W Massachusetts marihuana będzie dostępna w sklepach detalicznych dopiero za rok, a może nawet później. Konieczne jest bowiem, by pierwsze partie zostały licencjonowane i poddane regulacji.

Ustawa weszła w życie w środę po zatwierdzeniu przez Radę Gubernatora rezultatów listopadowego referendum ws. legalizacji marihuany rekreacyjnej. Massachusetts jest pierwszym stanem na wschodnim wybrzeżu USA, gdzie używanie marihuany w celach rekreacyjnych jest dozwolone.

Obawy zwolenników ustawy wywołuje fakt, że niektórzy demokratyczni prawodawcy w stanie Massachusetts, a także republikański gubernator stanu – Charlie Baker, już zapowiadają rewizję i wprowadzenie ewentualnych poprawek do regulacji, co zmieniłoby wolę wyborców wyrażoną w referendum, które odbyło się w listopadzie. Do głosowania było uprawnionych 3,8 mln mieszkańców. Zwolenników legalizacji marihuany okazało się w tym referendum o 240 tys. więcej niż jej przeciwników.

😉

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

NASA - Naukowcy donoszą o odkryciu 461 kolejnych prawdopodobnych planet pozasłonecznych
Odkryto planetę pozasłoneczną, której nie powinno tam być, jest 11 razy cięższa od Jowisza, a jej od...
Zaobserwowano metanowe fale na Tytanie, księżycu Saturna
Słońce - W piątek dotrze do nas plazma z ostatnich silnych rozbłysków, oderwała się kolejna duża ilo...
Mężczyźni jedząc pomidory zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty
Omsk, Rosja - Częściowo zawalił się budynek koszar na Syberii, zginęły co najmniej 23 osoby
Na półkuli północnej szaleje 5 cyklonów
Indie - Owady podobne do komarów pokrywają marmury Tadż Mahal zielono-czarną wydzieliną
Niemcy - Służby specjalne kontrwywiadu nieudolnie zweryfikowany i zatrudniły islamistę, który nie do...