Wyobraźcie sobie, że macie stłuczkę, której konsekwencją jest wgnieciony zderzak. A teraz pomyślcie o tym, że zderzak… sam się naprawia, oszczędzając Wam wydatków. Być może już niebawem będzie to możliwe dzięki naukowcom z Uniwersytetu Illinois, którzy opracowali samoregenerujący się plastik.

USA - Stworzono samoregenerujące się tworzywo, naprawiają się nawet duże ubytki

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois stworzyli plastik, który ma zdolność do samoregeneracji. Co więcej – potrafi on naprawiać spore uszkodzenia, np. dziury i pęknięcia spowodowane przez wystrzelone z pistoletu kule. To ważne osiągnięcie, ponieważ dotychczas materiały syntetyczne były w stanie “sklejać” tylko mikroskopijne pęknięcia.

Inspiracją był układ krążenia

To, że plastik potrafi się sam naprawić, naukowcy osiągnęli dzięki strukturom podobnym do naczyń włosowatych. Inspiracją był ludzki układ krążenia.

– Użycie sieci naczyniowych pozwala nam naprawić duże szkody w zniszczonym materiale – powiedziała NancySottos z zespołu badawczego.

Jak, w skrócie, przebiega proces samoregeneracji? Dwa sąsiadujące ze sobą, równoległe “naczynia włosowate”, części składowe plastiku, są wypełnione specjalnymi, uaktywniającymi proces regeneracji chemikaliami. Te chemikalia wypływają na zewnątrz, kiedy tworzywo zostaje uszkodzone. Następnie mieszają się ze sobą, tworząc żel. Wypełnia on powstałą lukę. Następnie żel twardnieje,przywracając plastikowi wytrzymałość mechaniczną.

Szerokie zastosowanie

Badacze mają nadzieję, że ich tworzywo będzie wykorzystywane w wielu dziedzinach. Plastik o zdolnościach do naprawiania się byłby dobrodziejstwem np. dla kierowców, których zderzaki po stłuczkach wracałyby do stanu sprzed kolizji w ciągu kilku minut. Tworzywo sprawdziłoby się również w przestrzeni kosmicznej. Tam mogłoby przedłużać żywotność urządzeń, które są trudne do wymiany i naprawy.

Trwają prace nad metodą

Naukowcy z Illinois nie ustają w pracach nad udoskonalaniem tworzywa. Obecnie pracują m.in. nad optymalizacją procesu, który w nim zachodzi.

Kto wie, może już niebawem ten samoregenerujący się plastik odmieni świat?

 

Źródło: tm, dailyscience.com

Polecane:

Arka Noego po japońsku, w razie tsunami zmieszczą się 4 osoby
Australia - Mają zamiar sprzedawać uran Indiom
Naukowcom udało się zapisać i odczytać kod binarny w genomie żywej komórki
Rosyjskie władze wezwały Korę Północną, aby nie wystrzeliwała rakiety dalekiego zasięgu, start plano...
Indie - Myśliwiec zaraz po starcie zgubił dwie bomby, które spadły na osiedle w mieście Ambala i wyb...
Kanada - Gwałtowny spadek temperatury, w Toronto odnotowano najniższą styczniową temperaturę w histo...
Morze Kaspijskie, Azerbejdżan - Eksplozja gazociągu i pożar platformy wiertniczej na morzu, zginęły ...
Na pokładzie samolotu Air France z 473 osobami była atrapa bomby
Zdalnie sterowany robot przeprowadził skomplikowaną operację wewnątrz oka, miał przy tym 10 razy wię...