Powiadomią o kradzieży auta i braku ubezpieczenia – takie są nowe elektroniczne tablice rejestracyjne opracowane w USA. Nad ich wdrożeniem zastanawiają się władze Karoliny Południowej.

Elektryczna tablica wygląda jak metalowa. – To nie jest ani ekran LCD, ani LED. Tablica jest zrobiona z elektronicznego papieru – powiedział David Findlay, współwynalazca e-tablic z firmy Compliance Innovations w Południowej Karolinie.

 

Tablica „zasilana” innym autem

Nowa technologia pozwala wyświetlać napis bez zasilania przez 10 lat. Wynalazek ma jednak czerpać energię z wibracji samochodu i baterii słonecznej. – Baterie są tak wrażliwe, że ładować ją mogą światła samochodu, przed którym jedziemy – dodał Findlay

Napis na tablicy można zmieniać w mgnieniu oka. Co więcej, w przypadku kradzieży, wygaśnięcia prawa jazdy lub ubezpieczenia odpowiedni komunikat pojawi się na tablicy. Ona sama wyśle sygnał do policji.

Do zmiany daleko

Do zmiany metalowych tablic na elektroniczne droga jeszcze daleka. Na przeszkodzie stoi m.in. wysoka cena tych drugich. Obecnie jedna sztuka kosztuje ponad 100 dolarów, podczas gdy metalowa – od 3 do 7 dolarów. Firma pracuje, aby zmniejszyć koszty produkcji.

 

Niemniej, już teraz szefowie firmy zapropnowali władzom Południowej Karoliny wprowadzenie programu pilotażowego i zamontowanie e-tablic na samochodach należących do urzędów. Ich zdaniem niezwłoczne powiadomienie o wygaśnięciu ubezpieczenia pozwoli zaoszczędzić 150 milionów dolarów rocznie.

Podobny projekt próbowano wprowadzić w Kalifornii w 2010 roku. Tam dodatkowo na tablicach miały wyświetlać się reklamy w czasie, gdy auto stało w miejscu. Wpływy miały trafiać do władz stanowych. Politycy odrzucili jednak ten projekt.

Źródło: Fox News, x-news, CNN, tvn24.pl

Polecane:

Gruzja - Huragan w Kachetii i śnieżyce na przełęczy Nakerala
Polska - Meteoryt spadł na gospodarstwo agroturystyczne we wsi Sołtmany na Mazurach
Christchurch, Nowa Zelandia - Kolejne trzęsienie ziemi, magnituda 4.7
Chile - Na pustyni Atacama, czyli najsuchszym miejscu na Ziemi wystąpiła największa od 30 lat śnieży...
Wysoki poziom złego cholesterolu LDL szkodzi nie tylko układowi krążenia, ale może również doprowadz...
Nigeria - Przebrali się w mundury żołnierzy wojsk rządowych i wjechali do trzech wsi zabijając ponad...
Hudson, USA - Podczas sprzeczki przy kolacji 13-latek zastrzelił sześcioletniego brata, postrzelił d...
UK - Prawdopodobnie największy skok w historii Wielkiej Brytanii, w centrum Londynu zrabowano diamen...
Grecja - Ziemia zatrzęsła się 25 km od Rodos, wstrząsy odczuwalne były w Turcji