Ulewy w Karolinie Północnej i Południowej mają gigantyczny rozmiar. W sobotę miejscami odnotowano opady rzędu 300 l/mkw. Synoptycy nie przewidują poprawy w najbliższych dniach. Ostrzegają, że sytuacja może się pogorszyć.

USA - Ulewne deszcze o ogromnej skali w Karolinie Północnej i Południowej -6

Ulewne deszcze i powodzie dotknęły mieszkańców wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. W sobotę na tym obszarze obowiązywało ostrzeżenie przeciwpowodziowe. Niewykluczone, że w kolejnych dniach nadal będzie aktualne. Na zagrożonych terenach mieszkają 22 miliony Amerykanów.

USA - Ulewne deszcze o ogromnej skali w Karolinie Północnej i Południowej -7

Karolina Północna

W ciągu jednej nocy w Wilmington w Karolinie Północnej spadło aż 300 l/mkw. deszczu. Strażacy mieli pełne ręce roboty, zanotowali wiele zgłoszeń. Po nocy z piątku na sobotę w okolicy zostało 17 tysięcy osób.

Jak podają media, w tym stanie zginęła jedna osoba. Ofiarą była kobieta, na której samochód spadło drzewo.

Karolina Południowa

Południowa Karolina od trzech dni jest nawiedzana przez ulewne opady deszczu. Meteorolog Bill Karins zaznaczył, że stan ten przeżywa historyczne chwile. Tak wielkie sumy opadów zdarzają się w tych rejonach raz na 200 lat. O jakie ilości wody chodzi? W mieście Charleston spadło 150 l/mkw. deszczu w trakcie 12 godzin.

Może być gorzej

W niedzielę w obu stanach opady nie ustąpią, prognozuje się, że miejscami może spaść nawet do 380 l/mkw. Wtedy w Karolinie Południowej mówiono by o opadzie, jaki zdarza się raz nie na 200, a na 500 lat.

05032014 News Photo: John Kirk-Anderson/ The Press / Fairfax NZ Flooding, Christchurch. Heathcote River near Beckford Road, Fifield Terrace, left, Riverlaw Terrace right.

USA - Ulewne deszcze o ogromnej skali w Karolinie Północnej i Południowej -5 USA - Ulewne deszcze o ogromnej skali w Karolinie Północnej i Południowej -4 USA - Ulewne deszcze o ogromnej skali w Karolinie Północnej i Południowej -3 USA - Ulewne deszcze o ogromnej skali w Karolinie Północnej i Południowej -2 USA - Ulewne deszcze o ogromnej skali w Karolinie Północnej i Południowej -1

Polecane:

Kamczatka, Rosja - Zaczął dymić wulkan Szywiełucz, który jest największy w tym rejonie
Bułgaria - Kolejne rekordy temperatur dla czerwca, 36.8 st. C. w cieniu
Ukraina - Coraz groźniejsza sytuacja w Kijowie, zabite trzy osoby [Live]
Meksyk - Policja odzyskała skradzioną furgonetkę z radioaktywnym irydem 192
Chiny - Ulewne deszcze i ogromny grad nad Pekinem, zginęło co najmniej 18 osób
Brazylia - Podczas gwałtownej burzy piorun zabił 4 osoby i ranił kolejne 4 na popularnej plaży w mie...
Francja - Potężna nawałnica przeszła przez południowo-zachodnią część kraju, 70 tysięcy osób bez prą...
Ostrowiec, Białoruś - Na budowie elektrowni atomowej z wysokości 2-4 metrów upuszczony został reakto...
Tajwan - Zbliża się supertajfun Meranti, wiatr osiąga prędkość aż 360 km/h