Opady ulewnego deszczu spowodowały gwałtowny wzrost poziomu rzek w amerykańskim stanie Teksas. Wylała rzeka Brazos, powodując śmierć kilku osób i poważne zniszczenia.

Louis Marquez

Teksas zmaga się z powodziami. Woda z rzeki Brazos, płynącej z Nowego Meksyku do Zatoki Meksykańskiej, zalała okoliczne miasteczka. W Richmond, znajdującym się o około 30 km na południowy-zachód od Huston, stan wody pobił rekord z 1996 r. o 20 cm.Władze miasta wydały rozkaz zamknięcia zalanych dzielnic, a mieszkańcom nakazano niezwłoczną ewakuację z zagrożonych terenów. Wiele osób uciekało ze swoich domów, zabierając jedynie najpotrzebniejsze rzeczy i dokumenty.

USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -13

Sześć ofiar śmiertelnych

Dotychczas władze poinformowały o sześciu ofiarach śmiertelnych. Aż cztery z nich znaleziono w miejscowości Washington County, położonej między Austin i Houston. Najtragiczniejsze zdarzenie miało miejsce w Brenham. 16-letni chłopak został przygnieciony przez sosnę, kiedy wraz z przyjaciółmi pomagał w uprzątnięciu gruzowiska na działce swoich sąsiadów. Upadł na wystające elementy metalowej konstrukcji i pomimo natychmiastowej pomocy, nie przeżył.

– To było po prostu straszne, tragiczny wypadek – powiedział John Swonden z Departamentu Policji w Bernham.

USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -8

Wolno spływa

Scott Overpeck, meteorolog National Weather Service, powiedział, że ilość wody w rzece będzie maleć w najbliższych dniach, ale poziom Brazos pozostanie wysoki nawet do trzech tygodni. – Jest tak dużo wody, że to musi potrwać, zanim spłynie ona do Zatoki Meksykańskiej – stwierdził.

An aerial view of homes in the Horseshoe Bend area on the banks of the Brazos River Wednesday, June 1, 2016. (Brandon Wade/Fort Worth Star-Telegram/TNS)

USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -14Alejandra Ventura lifts her dog out of the water after the Brazos River topped its banks and flooded a mobile home park in Richmond, Texas, on Tuesday.

USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -11 USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -10 USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -9 USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -7 USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -6 USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -5 USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -4 USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -3 USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -2 USA - Ulewne deszcze spowodowały powódź w Teksasie -1

Polecane:

New York, USA - Super komórka burzowa nad Staten Island i 100 l/m2 w 6 godzin
USA - Huragan Irene osłabł, ale zabił już 14 osób i pozbawił energii elektrycznej 4.5 miliona osób
Tej nocy rój meteorów Eta Akwarydów osiągnie apogeum swojej aktywności, do 60 meteorów na godzinę
NASA - Teleskop Keplera może przestać działać, szwankuje żyroskop używany do ustawienia teleskopu w ...
Wulkan Aso, Japonia - Ogromna erupcja po 21 latach największego aktywnego wulkanu w tym kraju i jedn...
Odkryto sygnały ostrzegawcze przed gwałtowną zmianą cyrkulacji wód Atlantyku
Nadal utrzymuje się wysoki trend wzrostu globalnego ocieplenia
Drastycznie spada populacja zwierząt morskich, w ciągu 45 lat zmniejszyła się o 49 procent
Francja - W 2.5 miesiąca odnotowano 69 ognisk wirusa ptasiej grypy u drobiu