Fala upałów przechodzi przez południową i środkowo-zachodnią część Stanów Zjednoczonych. Przed wysokimi temperaturami dochodzącymi do 40 st. C ostrzeżono mieszkańców 17 stanów. W weekend w wielu miejscach padły rekordy ciepła. Synoptycy ostrzegają, że upały potrwają do końca tygodnia.

Hutchinson w stanie Kansas był w niedzielę najgorętszym punktem w Stanach Zjednoczonych. Termometry pokazały tam ponad 44 st. C. Tylko stopień mniej odnotowano w położonym także w Kansas mieście Wichita – potwierdziło amerykańskie Narodowe Centrum Meteorologiczne. Od weekendu do szpitali zaczęło się tam zgłaszać co raz więcej ludzi z objawami przegrzania organizmu.

Ponad 41 st. C w niedzielę wskazały termometry w Joplin w stanie Missouri. Mieszkańcy Dallas w Teksasie i w Oklahoma City od 10 dni zmagają się z temperaturami 37,7 st. C.

W kilku stanach problemem są nie tylko wysokie temperatury, ale także duża wilgotność powietrza, która sprawia, że temperatura odczuwalna przy 32 st. C oscyluje w okolicach 40,5 st. C.

W Illinois z powodu przegrzania organizmu zmarł 51-letni mężczyzna.

 

Po burzy 868 tys. odbiorców bez prądu

W Chicago, gdzie w poniedziałek rano (czasu lokalnego) odnotowano prawie 38 st. C, przeszła gwałtowana burza. W ciągu niespełna godziny wiatr wiejący z prędkością ponad 120 km/h spowodował najpoważniejszą od 13 lat awarię prądu. W najgorszym momencie elektryczności nie miało 868 tys. odbiorców.

Mimo że ekipy naprawcze pracują bez przerwy, w poniedziałek do późnych godzin wieczornych (czasu lokalnego) prądu ciągle nie miało 440 tys. osób. W usuwaniu skutków awarii pomagają ekipy z innych stanów. Mieszkańcy są coraz bardziej zniecierpliwieni, bo brak działających klimatyzatorów i lodówek jest szczególnie uciążliwy przy panujących upałach. Ostatni raz awaria prądu podobnych rozmiarów w Chicago miała miejsce po przejściu burzy w 1998 r.

 

Źródło: tvnmeteo.pl

Polecane:

Azja - Pobite wszelkie rekordy temperatury, nawet 52.4 stopnia Celsjusza w cieniu
Alaska, USA - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.1
USA - Niespotykane o tej porze temperatury nawiedzają wschodnie wybrzeże kraju, najcieplej od 120 la...
Japonia - Wyłączony został przedostatni reaktor atomowy, w maju wyłączą 54.- ostatni
USA - Powraca zapomniany szczep świńskiej grypy, w 2 tygodnie zachorowało 145 osób na A/H3N2v, 90% t...
USA - Amerykański koncern Halliburton przyznał się do zniszczenia dowodów związanych z wyciekiem rop...
USA - Najgrubsza od 30 lat warstwa śniegu na północy kraju, ludzie mają już dość niekończącej się zi...
Tanzania - W ciągu ostatnich pięciu lat zabitych zostało 65721 słoni, głównie dla kości słoniowej
Nowa metoda leczenia alergii na orzechy ziemne