Tani, przenośny aparat pozwala śledzić ludzi poruszających się za ścianą. To Wi-Vi – urządzenie, którego prototyp powstał na słynnej amerykańskiej uczelni technicznej.

Naukowcy z bostońskiego Massachussets Institute of Technology stworzyli prototyp przenośnego urządzenia, które pozwala zebrać dane na temat wszystkiego, co porusza się po drugiej stronie ściany. System, nazwany Wi-Vi, jest w stanie wychwycić nawet nieznaczne ruchy.

 

Wi-Vi może w przyszłości zdziałać wiele dobrego, np. pomagać służbom ratunkowym uwalniać ludzi uwięzionych w budynkach lub też pozwalać funkcjonariuszom policji namierzać ukrywających się przestępców. Niewykluczone, że będzie się je wykorzystywać także przy bardziej prozaicznych czynnościach, np. przy sterowaniu domowym oświetleniem.

Tani, do użytkowania przez każdego

Jedną z zalet urządzenia, które zostanie zaprezentowane oficjalnie w sierpniu tego roku na konferencji Association for Computing Machinery, jest jego niska cena.”Chcieliśmy stworzyć urządzenie, które wymaga niewielkich nakładów energii, jest przenośne, a także na tyle proste w użytkowaniu, żeby mógł korzystać z niego absolutnie każdy” – opowiadali uczelnianym mediom o innych zaletach inżynier Dina Katabi i jej były student Fadel Adib, którzy stworzyli Wi-Vi.

“Wymazujące się sygnały”

Wi-Vi działa dzięki emisji sygnałów Wi-Fi w kierunku ściany. Pewien procent tych sygnałów penetruje ścianę, odbija “obrazy” ludzi znajdujących się po drugiej stronie, a następnie wraca do urządzenia. Wi-Vi, jak podają twórcy, emituje dwa przeciwstawne sygnały. Jeśli obydwa sygnały natrafią na obiekt stojący, np. meble lub samą ścianę, “wymazują” się. Natomiast kiedy natrafią na obiekt w ruchu, “wymazywanie” nie następuje, a na Wi-Vi pojawia się obraz.

Kiedy Wi-Vi znajdzie już osobę, to jest w stanie ją śledzić, ignorując wszelkie stojące obiekty. Poza tym może śledzić więcej niż jedną osobę na raz.

Źródło: popsci.com, tm

Polecane:

Afryka - Wciąż trwa erupcja wulkanu Nabro w Erytrei
Polska - Dziś możliwa jest zorza polarna nad naszym krajem
Silne, ale głębokie trzęsienie ziemi 40 km od Korei Północnej, magnituda 6.2
USA - Super czuły detektor cząstek o nazwie LUX będzie szukał ciemnej materii 1.6 km pod ziemią w da...
Antarktyda - Naukowcy wyjaśnili, dlaczego wielki ciężar lodowej pokrywy nie zniekształcił szczytów G...
Według najnowszych badań, kapsaicyna z papryczek chili ma duży wpływ na odchudzanie
USA - Mężczyzna zaatakował maczetą funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Transportu na lotnisku w N...
Większość galaktyk gromadzi się w grupy i gromady, galaktyka NGC 6503 jest odmienna, znajduje się na...
Intel na targach Computex 2017 zaprezentował komputer wielkości karty kredytowej na procesorze Core ...