W Mount St. Helens w amerykańskich Górach Kaskadowych w stanie Waszyngton stopniowo rośnie poziom magmy. Naukowcy informują, że wkrótce może wzrosnąć aktywność tego wulkanu, który 34 lata temu zabił prawie 60 osób i spowodował szkody szacowane na miliard dolarów.

Wulkan Mount St.Helens - USA 2

Mierzący ponad 2,5 tys. metrów wulkan wybuchł 18 maja 1980 roku. Erupcję poprzedziła m.in. seria trzęsień ziemi, z którego najsilniejsze zaklasyfikowano jako 5,1 w skali Richtera, oraz potężne osuwisko (największe spośród zarejestrowanych w historii).Skały, popiół, gazy i para zaczęły wysoko się unosić. Z czasem swoim zasięgiem osiągnęły również rozległe tereny, położone 400 kilometrów dalej. Miejscami zapanowała ciemność.

Katastrofalny bilans wybuchu

Z raportów utworzonych po erupcji wynika, że szkody materialne można było oszacować na ponad miliard dolarów. Niestety na tym nie skończył się tragiczny bilans. W wyniku erupcji zniszczone zostało również środowisko naturalne (m.in. ogromne połacie lasów i sieć rzeczna). Jednak co najważniejsze, wybuch zabił 57 osób.

Może dojść do erupcji, jednak nie jest ona pewna

Obecnie naukowcy zauważają pewne zmiany na wulkanie, które mogą świadczyć o nadchodzącej erupcji. – Magazyn magmy pod wulkanem Mount St. Helens od 2008 roku powoli podnosi się – poinformowali w oświadczeniu przedstawiciele USGS. – Jest bardzo prawdopodobne, że ciśnienie będzie ponownie rosnąć – wynika z raportu.

Naukowcy podkreślają przy tym, że należy spodziewać się wzmożonej aktywności wulkanu, jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że Mount St. Helens wkrótce wybuchnie.

Wulkan Mount St.Helens - USA

Trwają badania

Połączone siły naukowców z USGS i University of Washington (Pacific Northwest Seismic Network) dokładnie monitorują deformacje gruntu i aktywność sejsmiczną wokół wulkanu. Latem tego roku badacze zmierzą uwalniane z wulkanu gazy i pole grawitacyjne wokół niego. Wszystkie pomiary mają być później wykorzystane do tworzenia prognoz erupcji wulkanicznych.

 

Polecane:

Na Marsie było kiedyś wilgotno i ciepło, nawet 18 stopni - tak twierdzą naukowcy
Słońce zwiększa swoją aktywność, niebezpieczne plamy słoneczne skierowane są ku Ziemi
"Zielone płuca" Ziemi są mniej wydajne niż sądzono, większość dwutlenku węgla wraca do atm...
Antarktyda - Naukowcy przebadali osady z dna jeziora i odnaleźli tam dowody na istnienie zróżnicowan...
Powierzchnia metalu modyfikowana za pomocą lasera prawie doskonale odpycha cząsteczki wody [Video]
Nasi przodkowie zeszli z drzew 3.8 miliona lat temu, to o 400 tysięcy lat wcześniej, niż dotychczas ...
USA - Północno-wschodnia część kraju pod wodą, w miejscowości Blacksburg odnotowano 111 l/mkw deszcz...
Meksyk - Skradziono samochód przewożący radioaktywny iryd-192, w pięciu stanach ogłoszono alarm
Serbia - W kraju ogłoszono stan wyjątkowy, z powodu podtopień ewakuowano 171 osób