„Elektroniczna rękawica” została wydrukowana w technologii 3D i może okazać się przełomem w kardiologii. Naukowcy z Ameryki stworzyli urządzenie, które miałoby stymulować pracę ludzkiego serca.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois i Uniwersytetu Waszyngtona stworzyli rewolucyjną elektroniczną membranę, która mogłaby zastąpić rozruszniki serca. Dzięki doskonałemu dopasowaniu się do organu – mogłaby nieprzerwanie utrzymywać jego bicie.

Urządzenie składa się z sieci sensorów i elektrod, by nieustannie kontrolować aktywność elektryczną serca. W przyszłości – jak mówią badacze – dzięki tej innowacyjnej membranie tętno, dzięki emitowanym elektrycznym impulsom, miałoby być cały czas utrzymywane na właściwym poziomie.

Serce w technologii 3D

Naukowcy z University of Illinois w Urbana-Champaign i Washington University w St.Louis – do stworzenia prototypu membrany wykorzystali model komputerowy i drukarkę 3D. Działanie membrany sprawdzali na króliczym sercu, które utrzymywali poza żywym organizmem. Serce było odżywiane i zaopatrywane w tlen.

W przeciwieństwie do dostępnych na rynku rozruszników i stymulatorów serca, nowoczesna, elastyczna i supercienka membrana wykonana na zamówienie klienta, idealnie przylegałaby do serca.

– W momencie, gdy doszłoby do nieprawidłowości w funkcjonowaniu organu, np. w przypadku ataku serca lub arytmii, urządzenie wysyłałoby bodziec elektryczny stymulujący jego pracę – tłumaczy Igor Efimov – inżynier biomedyczny z Uniwersytetu Waszyngtona.

Rękawiczka zastąpiła skarpetki

Podobny projekt („cardiac socks”) powstał już w latach 80., ale ze względu na niedostateczny rozwój nauki w tym czasie, urządzenie było zbyt prymitywne, by móc je zastosować. Elektrody wszyte były w urządzenie, co sprawiało, że utrzymanie sensorów w ciągłym kontakcie z sercem, które znajduje się w nieustannym ruchu, było niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe.

Innowacyjność projektu naukowców z Ameryki polega na zastosowaniu rozciągliwych elementów udoskonalonych przez Johna Rogersa z Uniwersytetu Illinois.

Naukowiec porównuje urządzenie do ludzkiego osierdzia i przekonuje, że „stworzenie sztucznego osierdzia odgrywa ważną rolę w kardiologii klinicznej”.

 

Szansa dla serca

Chociaż na razie urządzenie będzie służyć jedynie naukowcom jako przedmiot badań nad zmianami rytmu serca w różnych warunkach, to w przyszłości elektroniczne membrany mogą stać się bardzo popularne i pomóc w indywidualnym leczeniu pacjentów.

 

Źródło: www.independent.co.uk, tvn24

Polecane:

Burza w Indiach - Huragan, piasek i kurz, 56 osób zginęło
Kuba - Niespotykane gradobicie przykrywa ulice Kubańskiej prowincji Holguin
Korea Południowa - Pigułki z martwych płodów i noworodków zalewają rynek [Video]
Korea Północna - Poprosili ONZ o pilną pomoc żywnościową po powodziach
Awaria oprogramowania w słynnej sondzie kosmicznej Deep Impact, od miesiąca nie ma łączności, a wkró...
Bardzo duża asteroida w niedzielę przeleci blisko Ziemi, niedawno została odkryta, 2014 HQ124 pędzi ...
Polska - Opracowano nową metodę wczesnego wykrywania choroby Alzheimera polegającą na akustycznej an...
Odkryto nowy mechanizm zwiększania sprawności naszego układu immunologicznego przez promieniowanie s...
Liban - Zmieniono prawo obowiązujące od 80 lat, gwałciciel już nie będzie mógł uniknąć kary poślubia...