Susze panujące w Kalifornii w znaczący sposób wpływają na krajobraz. Z powodu pompowania znacznie większej ilości wód gruntowych, Dolina Kalifornijska się obniża.

Dolina Kalifornijska

Dolina Kalifornijska to nizina rozciągająca się z północnego zachodu na południowy wschód. Obniżanie tego terenu postępuje ze względu na znacznie większe zapotrzebowanie na wodę. Upalna pogoda sprawia, że cieki powierzchniowe wysychają. W tym wypadku więcej wody pobieranej jest z gruntu. Wzmożone pompowanie spowodowało, że wody podziemne osiągają teraz bardzo niski poziom i biją poprzedni rekord o 30 metrów.

USA - Z powodu suszy zapada się Dolina Kalifornijska, teren w pobliżu miasta Corcoran obniżył się o 33 cm w zaledwie 8 miesięcy

Technologia NASA

Naukowcy z NASA zajęli się szczegółowymi badaniami, aby ustalić, jak szybko obniża się poziom terenu. Wykorzystali do tego obrazy satelitarne oraz specjalistyczne radary. Dzięki nim w ciągu kilku lat stworzyli mapy obrazujące różnice wysokościowe powierzchni oraz czas w jakim powstały. Wykazały one między innymi, że teren w pobliżu miasta Corcoran obniżył się o 33 cm w zaledwie osiem miesięcy. Taki spadek niebawem może mieć duże znaczenie dla lokalnej infrastruktury.

Na skutek obniżania się terenu zniszczone mogą zostać m.in. drogi oraz mosty. Dalsze opadanie terenu może prowadzić do zmniejszania się zasobów wód gruntowych. Trzeba zaznaczyć, że to one są niezbędne do przetrwania susz i upałów.

Zdając sobie sprawę z wagi problemu, naukowcy planują dalszy monitoring środowiska przyrodniczego, wykorzystując coraz bardziej zaawansowaną technologię.

 

Źródło: www.sciencedaily.com, tvnmeteomercurynews.com

 

Polecane:

Nepal - Nagła i potężna powódź, 13 zabitych, dziesiątki zaginionych [Video]
Indie - Dziecko cierpi na jedną z najrzadszych i mało poznanych chorób, doznaje "spontanicznego...
Biegun Południowy - Oderwał się ogromny blok lodu od lodowca Pine Island i dryfuje po Morzu Amundsen...
Polifenole zawarte w pestkach i skórkach winogron wyjątkowo skutecznie zwalczają bakterie powodujące...
Arabia Saudyjska odgradza się od Iraku murem o długości 900 km, w planach jest odgrodzenie się od ca...
Sonda New Horizons po dziewięciu latach i przebyciu 5 mld km rozpoczęła pierwszy etap zbliżania się ...
Test nowej odmiany amerykańskiej rakiety dalekiego zasięgu Tomahawk [Video]
USA - W rezultacie załamania pogody w Kalifornii spadł grad, co jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem
W satelitach Galileo, które są odpowiednikiem amerykańskiego GPS awarii uległo 9 z 72 zegarów atomow...