Bilans po niedzielnym ataku pogody na środkowy zachód USA przedstawia się dramatycznie. Region nawiedziło 80 tornad oraz 358 wichur, a z burzowych chmur grad spadał 40 razy. Zginęło co najmniej sześć osób.

Nadzwyczaj silny jak na tę porę roku front burzowy przemieścił się w niedzielę przez szereg stanów Środkowego Zachodu.”Zaowocował” on szeregiem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych: doliczono się 80 tornad, 358 wichur, 40 gradobić.

Katastrofalne szkody w Illinois

Potęga żywiołu dała o sobie znać zwłaszcza w 15-tysięcznym miasteczku Washington na północy stanu Illinois. Amerykańska Służba Meteorologiczna podaje, że siłę tornada w Washingtonie można określić na EF-4 (odpowiada to wiatrowi wiejącemu z prędkością 267-322 km/h).

– To smutny dzień dla miasta Washington. Wielkość szkód jest wręcz niewyobrażalna – powiedział burmistrz tego miasta. Gdy pogoda się uspokoiła, specjalne grupy wysłane przez władze miasta chodziły od drzwi do drzwi, by sprawdzić, kto ucierpiał w jakim stopniu. Tych, którzy stracili dach nad głowa, kierowano do prowadzonych przez wojskowych schronisk.

W Illinois tornada odnotowano także we Frankforcie, który znajduje się na przedmieściach Chicago oraz nieopodal miasta Peoria.

Indiana: dwa miasta z dużymi zniszczeniami

Obszar metropolitalny w Indianie nie doświadczył bardzo poważnych zniszczeń, choć w należącym do metropolii Irvington wichury nieomal zburzyły zabytkowy budynek poczty.

Tymi miastami w Indianie, które ucierpiały najmocniej, okazały się Lebanon i Kokomo. Dochodzą stamtąd doniesienia o zerwanych liniach energetycznych, powalonych drzewach, naruszonych budynkach (m.in. kawiarni Starbucks, w której w chwili uderzenia trąby powietrznej znajdowali się ludzie – nikt z nich nie doznał obrażeń).

Brak prądu

Mieszkańcy tych miejsc w Indianie, które znalazły się na ścieżkach żywiołów, mieli przerwy w dostawie prądu (Indianapolis Power & Light podało, że w niedzielny późny wieczór problem dotyczył 16 tys. klientów z hrabstwa Marion, z kolei Duke Energy zaopatrujące w prąd dużą część stanu informowało o tym, że nie obsługuje 65 tys. klientów).

Sześć ofiar tornada

Z oficjalnych doniesień wynika, że tornado zabiło co najmniej sześć osób w stanie Illinois. Dwoje starszych ludzi zginęło w swoim domu w New Minden. Trzecia ofiara pochodziła z miasteczka Washington, a trzy kolejne z hrabstwa Massac.

Wietrzny poniedziałek w USA

Prognozy nadal nie są optymistyczne, na poniedziałkowy poranek silne porywy wiatru są prognozowane dla Nowego Jorku, Bostonu oraz Portland (w tych dwóch ostatnich miastach ma ponadto padać). W dalszych godzinach dnia niszczycielskie wichury skierują się na północny wschód USA. Jak prognozują synoptycy amerykańskiego serwisu AccuWeather, prędkość towarzyszącego im wiatru może osiągać do około 90 km/h, a lokalnie powinna okazywać się jeszcze wyższa.

Źródło: PAP, Reuters, ENEX, tvnmeteo


Podobne informacje:

Silne trzęsienie ziemi w Meksyku, magnituda 6.5
Japonia powiększa strefę zamkniętą wokół elektrowni atomowej Fukushima I
Ziemia - Ogromna ilość kataklizmów w ciągu kilku miesięcy
Japonia - Ewakuacja 1.3 mln osób przed tajfunem Roke
Kostaryka - Nastąpiła erupcja wulkanu Turrialba
Dragon wraca na Ziemię, wpadnie do Oceanu Spokojnego około 17:44 polskiego czasu [Przekaz na żywo]
Hiszpania - Pożary w Katalonii na granicy z Francją, 4 ofiary ognia, najgroźniejsza sytuacja od 26 l...
Bąble Fermiego - Zachowanie ich można wyjaśnić poprzez obecność Ciemnej Materii
Jordania - Bardzo szybko kurczą się zasoby wody, w ciągu dekady zmniejszą się o 30 proc.
Kanada - Rzeka Elbow zalewa Calgary [Video]
USA - Silny wiatr przewracał ciężarówki na Hansen Bridge w stanie Idaho [Video]
Rosja - Rosatom zbuduje w Iranie dwa reaktory atomowe i będzie dostarczał paliwo jądrowe
Burze geomagnetyczne - Nieuwzględniany czynnik klimatyczny [Video cz.II, 12 min]
USA - Sterowce zawisną ponad 3 kilometry nad Waszyngtonem, wykryją pociski i drony z 500 km
Słońce - Kolejna kometa wywołała duży koronalny wyrzut masy (CME), jeszcze jedna leci w kierunku Sło...