Bilans po niedzielnym ataku pogody na środkowy zachód USA przedstawia się dramatycznie. Region nawiedziło 80 tornad oraz 358 wichur, a z burzowych chmur grad spadał 40 razy. Zginęło co najmniej sześć osób.

Nadzwyczaj silny jak na tę porę roku front burzowy przemieścił się w niedzielę przez szereg stanów Środkowego Zachodu.”Zaowocował” on szeregiem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych: doliczono się 80 tornad, 358 wichur, 40 gradobić.

Katastrofalne szkody w Illinois

Potęga żywiołu dała o sobie znać zwłaszcza w 15-tysięcznym miasteczku Washington na północy stanu Illinois. Amerykańska Służba Meteorologiczna podaje, że siłę tornada w Washingtonie można określić na EF-4 (odpowiada to wiatrowi wiejącemu z prędkością 267-322 km/h).

– To smutny dzień dla miasta Washington. Wielkość szkód jest wręcz niewyobrażalna – powiedział burmistrz tego miasta. Gdy pogoda się uspokoiła, specjalne grupy wysłane przez władze miasta chodziły od drzwi do drzwi, by sprawdzić, kto ucierpiał w jakim stopniu. Tych, którzy stracili dach nad głowa, kierowano do prowadzonych przez wojskowych schronisk.

W Illinois tornada odnotowano także we Frankforcie, który znajduje się na przedmieściach Chicago oraz nieopodal miasta Peoria.

Indiana: dwa miasta z dużymi zniszczeniami

Obszar metropolitalny w Indianie nie doświadczył bardzo poważnych zniszczeń, choć w należącym do metropolii Irvington wichury nieomal zburzyły zabytkowy budynek poczty.

Tymi miastami w Indianie, które ucierpiały najmocniej, okazały się Lebanon i Kokomo. Dochodzą stamtąd doniesienia o zerwanych liniach energetycznych, powalonych drzewach, naruszonych budynkach (m.in. kawiarni Starbucks, w której w chwili uderzenia trąby powietrznej znajdowali się ludzie – nikt z nich nie doznał obrażeń).

Brak prądu

Mieszkańcy tych miejsc w Indianie, które znalazły się na ścieżkach żywiołów, mieli przerwy w dostawie prądu (Indianapolis Power & Light podało, że w niedzielny późny wieczór problem dotyczył 16 tys. klientów z hrabstwa Marion, z kolei Duke Energy zaopatrujące w prąd dużą część stanu informowało o tym, że nie obsługuje 65 tys. klientów).

Sześć ofiar tornada

Z oficjalnych doniesień wynika, że tornado zabiło co najmniej sześć osób w stanie Illinois. Dwoje starszych ludzi zginęło w swoim domu w New Minden. Trzecia ofiara pochodziła z miasteczka Washington, a trzy kolejne z hrabstwa Massac.

Wietrzny poniedziałek w USA

Prognozy nadal nie są optymistyczne, na poniedziałkowy poranek silne porywy wiatru są prognozowane dla Nowego Jorku, Bostonu oraz Portland (w tych dwóch ostatnich miastach ma ponadto padać). W dalszych godzinach dnia niszczycielskie wichury skierują się na północny wschód USA. Jak prognozują synoptycy amerykańskiego serwisu AccuWeather, prędkość towarzyszącego im wiatru może osiągać do około 90 km/h, a lokalnie powinna okazywać się jeszcze wyższa.

Źródło: PAP, Reuters, ENEX, tvnmeteo

Podobne informacje:

Całe roje drobnych wstrząsów w Ameryce i Kanadzie
We wtorek wyniki badań z Wielkiego Zderzacza Hadronów dotyczące Bozonów Higgsa
ESA - Wenus obraca się wolniej o 6.5 minuty w stosunku do obrotów sprzed 20 lat
Japonia - Elektrownia atomowa Tsuruga zagrożona dużym trzęsieniem ziemi
W październiku na niebie
USA - Nawet 60 cm śniegu spadło w niektórych rejonach Teksasu [Video]
Chile - Działa już 50 anten najpotężniejszego obserwatorium na świecie
Japonia - Fukushima nadal przecieka, promieniowanie jest tak ogromne, że nawet roboty nie mogą funkc...
Homary nie umierają ze starości, organizm skorupiaka co kilka lat regeneruje się, to może być klucz ...
Wzrośnie ilość zachorowań na nowotwory, według naukowców, otyłość może stać się wkrótce groźniejszym...
Meksyk - Wojsko i policja uratowały 458 dzieci ze schroniska w południowo-zachodniej części kraju
Mars i Ziemia z orbity Księżyca
RPA - W 2014 roku zabito rekordowo dużo nosorożców, szacuje się, że zginęło co najmniej 1200 osobnik...
Polska - Plus Bank zignorował żądania hakera, wyciekły wszystkie dane pierwszych 500 klientów biznes...
Pluton jest aktywny geologicznie, zachodzą na nim zjawiska podobne do tych na Ziemi