Excalibur Almaz – tak nazywa się firma, która ogłosiła właśnie, że już za dwa lata będzie oferować loty pasażerskie na Księżyc. Kto jeszcze w najbliższym czasie będzie chciał zabrać nas w Kosmos i, przede wszystkim, czy mu się to uda?

Astronauta Dale A. Gardner na zewnątrz ISS

Excalibur Almaz to firma, której siedziba znajduje się na Wyspie Man, leżącej w archipelagu Wysp Brytyjskich na Morzu Irlandzkim. Prywatne przedsiębiorstwo, które chce w niedługim czasie podbić kosmos, ma przedstawicielstwa w teksańskim Houston i w Moskwie. 

Nabyto kapsuły

Władze firmy ogłosiły właśnie, że nabyły cztery rosyjskie kapsuły kosmiczne i dwie stacje kosmiczne, które mają zamiar wykorzystywać już w 2015 roku. Wtedy to z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, w kierunku Księżyca mają wylecieć ich pierwsi turyści. Podróż ma kosztować 160 mln dolarów.

Graham Southorn, redaktor BBC zajmujący się tematyką naukową, studzi jednak zapał twórców Excalibur Almaz. Jego zdaniem, przed firmą jeszcze dużo pracy, raczej niemożliwej do wykonania do 2015 roku.

Space Adventures ma doświadczenie

Zdaniem Southorna, turystyka kosmiczna w latach 2013-2015 może rozkwitnąć dzięki działaniom dwóch innych prywatnych firm – Space Adventures i Virgin Galactic. Ta pierwsza ma już doświadczenie w organizowaniu tego typu podróży. Od 2001 do 2009 roku wysłała już kilka osób naMiędzynarodową Stację Kosmiczną rosyjskimi statkami kosmicznymi Sojuz. W 2014 roku Space Adventures chce wznowić działalność na tym polu.

“Bransonowi się uda”

Virgin Galactic, firma miliardera Richarda Bransona, chce z kolei w 2013 roku za 200 tys. dolarów wysyłać ludzi na granicę kosmosu. Southorn jest przekonany, że to się uda, jednak nie wyklucza niewielkiego opóźnienia.

– Branson zrobi wszystko, żeby jego klienci byli bezpieczni, dlatego też loty mogą zacząć odbywać się nieco później. Jestem jednak przekonany, że dojdą one do skutku – mówi.

Źródło: BBC, tm

Polecane:

Ciekawostki - 600 kalorii na dobę przez 2 miesiące może bardzo pomóc w walce z cukrzycą
Korea Północna - Kolejny pokaz siły i prowokacja pod hasłem "ćwiczenia wojskowe"
Japonia - Gwałtowne opady i silne wiatry sparaliżowały transport drogowy, lotniczy i kolejowy, na za...
Dziś o godzinie 22:00 czasu polskiego przeleci asteroida 2014 DX110 bliżej Ziemi, niż jest Księżyc, ...
Wymyślono tanią powłokę na szyby, która może na żądanie matowieć, nie blokując jednak dziennego świa...
Samsung zaprezentował szybki i bardzo mały dysk SSD o pojemności 2 TB z kodowaniem AES 256 bitowym, ...
Przechylony prawie o 50 stopni statek Modern Express dryfuje po morzu, jak na razie próby zholowania...
Biegun Północny - Wkrótce w Arktyce temperatura może być wyższa o 20 st.C. niż zwykle w tym okresie
Antarktyda - Kawał lodu oderwał się od lodowca Pine Island