Silne śnieżyce, porywisty wiatr i deszcz uderzyły we wtorek w Stany Zjednoczone. Po kilku wiosennych dniach śnieg zasypał drogi od Wyoming po Chicago. Pojawiło się też kilka tornad. Odwołano kilkaset lotów.

W Wyoming ruchliwe drogi międzystanowe nr 25 i 80 zostały zamknięte z powodu intensywnego śniegu już w poniedziałek. We wtorek wieczorem amerykańskiego czasu) ponownie je otwarto, ale utrudnienia panują na wielu mniejszych drogach międzystanowych i mniejszych autostradach.

Od Kansas po Południową Dakotę padał we wtorek marznący deszcz i silnie wiał wiatr. Z powodu warunków atmosferycznych odwołane zostały lokalne wybory. W Minnesocie zamknięto szkoły, do domów odesłano także studentów.

Tornada i śnieżyce

Meteorolog Jeff Berardelli ze stacji CBS wyjaśnił, że chłodne powietrze znad Gór Skalistych ściera się z ciepłymi i wilgotnymi masami powietrza z południa. Na ich styku powstają skrajne zjawiska pogodowe.

Śnieżyce w Denver były mniej intensywne niż się spodziewano, ale i tak Międzynarodowe Lotnisko Denver odwołało ok. 500 lotów, a odladzanie samolotów spowodowało wielogodzinne opóźnienia. Z powodu gęstej mgły o co najmniej 4 godziny były opóźnione loty z portu lotniczego Chicago-O’Hare.

W Teksasie, Oklahomie i Arkansas pojawiły się nawet tornada.

„Dawno nie mieliśmy tak paskudnego dnia”

Śnieżyce w kwietniu nie są niczym niezwykłym w Wyoming i Górach Skalistych, ale pojawiły się one po dość spokojnej zimie.

– Dawno nie mieliśmy tak paskudnego dnia, kiedy wszyscy utknęli i nikt nie może się ruszyć z domu – stwierdził Sam Blaney, pracownik obsługi technicznej postojów dla ciężarówek w Laramie (Wyoming).

Mężczyzna dodał, że ok. 20 ciężarówek i innych pojazdów przeczekało najsilniejsze śnieżyce w jego zatoczce.

W Lander spadło ponad 30 cm śniegu, z kolei w Pine Bluffs niedaleko granicy ze stanem Nebraska wiatr utworzył nawet 60-centymetrowe zaspy.

Kiedy burza śnieżna przeniosła się w nocy z poniedziałku na wtorek nad Kolorado, niedaleko Akron wystąpiły dwa tornada, które zdmuchnęły dach ze stodoły i uszkodziły słupy energetyczne.

Źródło: CBS News, tm

Polecane:

Włochy - Wycofano szczepionkę na grypę, gdyż szczegółowe badania przyniosły "nieoczekiwane rezu...
Ogon komety ISON ma już 92 tys. km, wielkość jądra szacowana jest na 4.8-6.4 km [Video]
USA - Kilkadziesiąt zniszczonych samochodów przez burzę piaskową w stanie Waszyngton
USA - Na Uniwersytecie w Teksasie zginęło około 100 słoików z mózgami
Samsung zaprezentował szybki i bardzo mały dysk SSD o pojemności 2 TB z kodowaniem AES 256 bitowym, ...
Chiny - Spadło 200 l/mkw deszczu, lawina błotna przykryła kwatery 35 robotników
Leeuwarden, Holandia - Zderzyły się dwa myśliwce szwajcarskiego zespołu akrobacyjnego Patrouille Sui...
Obserwacje podczas burz geomagnetycznych i jonosferycznych - Zbieramy grupę na Forum
Korea Północna - Test bomby wodorowej wywołał trzęsienie ziemi o sile 6.3, szacunkowa siła wybuchu w...