Masy wody zalewają Wielki Kanion Kolorado. Ta zaplanowana przez władze operacja ma być sposobem na wypłukanie nagromadzonych osadów. 

Chodzi o pozbycie się osadów, które nagromadziły się w rejonach tam stawianych na rzece Kolorado – głównie w rejonie zapory na granicy stanów Arizona i Utah. Tamy zaburzają naturalny proces przenoszenia osadów rzecznych. Skutkuje to m.in. zanikaniem plaż w dolnym biegu rzeki. Po niektórych z nich już zaginął ślad. 

Wpompują masy wody

Zaplanowane przez władze federalne „wielkie płukanie” kanionu ma w przyspieszeniu odtworzyć warunki z czasów przed wybudowaniem tam, kiedy naturalne powodzie i procesy zalewowe przyczyniały się do tworzenia plaż i siedlisk przyrodniczych. Władze przekonują, że to operacja korzystna nie tylko dla środowiska. Z uratowania dotychczasowych i powstania nowych plaż skorzystają także turyści i wszyscy odwiedzający Wielki Kanion.

Pompowanie mas wody rusza w poniedziałek i potrwa pięć dni. Jak podaje „Arizona Daily Sun”, do płynącej dnem kanionu rzeki Kolorado co dwie sekundy ma być wlewana ilość wody wystarczająca do wypełnienia basenu olimpijskiego. W szczytowym okresie przez kanion ma przepływać ponad 1053 metry sześcienne wody na sekundę.

Największy przełom

Wielki Kanion Kolorado znajduje się w amerykańskim stanie Arizona. To przełom rzeki Kolorado przez płaskowyż o tej samej nazwie. Liczy 446 km długości i od ok. 800 m do nawet 29 km szerokości. Stanowi największy przełom rzeki na świecie. Jego obszar jest parkiem narodowym – Grand Canyon National Park.

Źródło: dailymail.co.uk, tm

Polecane:

Ulewne deszcze w Brazylii - Stan klęski żywiołowej, 7 miast pod wodą
Chiny i Tajwan - Tajfun Muifa w sobotę dotrze do wybrzeża Chin, wiatr będzie wiał z prędkością do 18...
Holandia - Samochód i helikopter, wkrótce może trafić do sprzedaży, jeździ 180 km/h, przelatuje 500 ...
Libia - Stan wyjątkowy i armia w stanie gotowości z powodu walk plemiennych
Biegun Północny - W ciągu 50 lat pokrywa śnieżna w Arktyce miejscami zmniejszyła się 30-50 proc.
Dallas, USA - Pitbull zagryzł dwumiesięczne niemowlę i zaatakował matkę
Włochy - Ogromna, 200-metrowa rozpadlina zagraża zabytkom Florencji
Cincinnati, USA - Nie będzie zarzutów dla rodziców czteroletniego dziecka, które niedopilnowane wpad...
Niemcy - Wyjątkowo rzadkie zjawisko, w okolicy Szlezwik pojawiły się bliźniacze tornada [Video]