Według naukowców, huragany i burze będą w najbliższym czasie częstsze i bardziej intensywne. Skutkiem tego będą większe szkody powodowane przez żywioły, a co za tym idzie, poważniejsze straty materialne.

Huragan

Koszty spowodowane przez niszczycielską siłę huraganów w Stanach Zjednoczonych mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie do końca tego stulecia, jeśli ich ilość i intensywność nadal będzie rosnąć. Ta sytuacja jest związana z globalnym ociepleniem.

Straty gospodarcze, wywołane przez huragany, stanowią obecnie 50 proc. zniszczeń, związanych ze zjawiskami pogodowymi. Jak twierdzą naukowcy, wpływ huraganów ma wzrosnąć zasadniczo, gdy zwiększy się liczba osób poszkodowanych, podniosą się dochody, a burze będą bardziej intensywne.

 

Straty wyższe niż dochody

Według Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Poczdamie, jeśli zmiany klimatu nie zostaną ograniczone, niedługo koszty spowodowane przez huragany strat mogą przewyższyć w USA stopę wzrostu gospodarczego.

– Spodziewamy się, że straty związane z działalnością huraganów wzrosną szybciej niż PKB – powiedział Tobias Geiger, główny badacz z poczdamskiego instytutu.

Straty finansowe, spowodowane przez burze w USA, mogą się potroić do roku 2100, jeśli zmiany klimatu będą zachodziły w aktualnym tempie. Na przykład, jeśli teraz straty po huraganach wynoszą 1 proc. PKB, w 2100 roku będą to 3 procenty.

Kraje mogą znaleźć się w sytuacji, kiedy nie będą mogły zrobić nic więcej, by chronić się przed huraganami. Wtedy straty mogą być jeszcze większe. Dlatego prewencyjne ograniczenie zmian klimatycznych jest tak istotne.

 

Miliardowe straty

Przygotowania do nieuniknionych zmian wynikających z globalnego ocieplenia są ważne, ale trzeba także ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, aby zapobiec lub zredukować jego konsekwencje.

W USA w latach 1980-2014 huragany spowodowały szkody w wysokości 400 mld dolarów. Najgorsze  to Katrina w 2005 roku i Sandy w 2012 roku. Podczas huraganu Katrina zginęło 1800 osób, a straty sięgnęły 100 mld dolarów. Huragan Sandy zabił 121 osób. W stanie Nowy Jork i New Jersey kosztował co najmniej 70 mld dolarów.

 

Źródło: Reuters, tvnmeteo

Polecane:

Antarktyda - Ponad 1.5 km pod lodem kryje się dolina wielkości Wielkiego Kanionu Kolorado, to może b...
Australia - Stworzyli największą na świecie sieć morskich parków narodowych, obszar chroniony wielko...
Francja - Centrum Badań Nuklearnych w Valduc, czyli zakłady produkujące bomby atomowe chcą kupić 4 t...
Od godziny 8:50 mamy bardzo silną burzę geomagnetyczną, prędkość wiatru słonecznego wzrosła do 823 k...
Hiszpania - Przetestowano działanie pyłu wulkanicznego na podzespoły i silniki samolotu
Astronauci wyszli w przestrzeń kosmiczną i naprawiali poważną awarię pompy chłodzenia w Międzynarodo...
Poska - Oblodzone statki Polskiej Żeglugi Morskiej wróciły z morza
Arktyka - Rosja do 2017 roku sformuje dwie brygady do "obrony narodowych interesów", główn...
Błękit metylenowy znany jako wskaźnik pH, może spowalniać, a nawet odwracać objawy starzenia skóry