Naukowcy zidentyfikowali wirusa, który jest odpowiedzialny za śmierć tysięcy rozgwiazd zamieszkujących wybrzeża Ameryki Północnej od Whittier na Alasce do San Diego w Kalifornii.

Rozgwiazda

17 listopada w poniedziałek amerykańscy naukowcy poinformowali, że udało się im zidentyfikować patogen, który zabija rozgwiazdy zamieszkujące wody Pacyfiku.

Cichy morderca

Okazało się, że przyczyną śmierci tych morskich stworzeń jest wirus o nazwie Sea Star Associated Densovirus (SSaDV).

– Wirus zdziesiątkował milionową populację rozgwiazd na zachodnim wybrzeżu. Szczególnie dotknięte zostały te w Morzu Salish, na obszarze pomiędzy wyspami Vancouver a Kolumbią Brytyjską – wyjaśnia ekolog, profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Ratownictwa i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Cornell Ian Hewson.

 

Zmutowany wirus

Patogen może wywoływać choroby zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Wirus SSaDV najprawdopodobniej był obecny w wodach  przez wiele lat. Dopiero niedawno stał się zagrożeniem na dużą skalę ze względu na pewnego rodzaju mutację.

– Jest około 10 mln wirusów na każdy milimetr wody morskiej. Większość z nich nie ma wpływu na zwierzęta. Ale istnieją wirusy, które ulegają mutacji i mogą powodować nawet śmierć – wyjaśnia ekolog.

 

Zabija od ponad roku

SSaDV wywołuje chorobę gwiazd morskich o nazwie „sea star wasting syndrome”, którą zauważono w ubiegłym roku. Jej przebieg jest niezwykle brutalny. Ciało rozgwiazd pokrywa się wrzodami, a następnie ulega rozerwaniu. Wylewają się narządy wewnętrzne stworzeń.

Zaniepokojeni drastycznie zmniejszającą się populacją rozgwiazd naukowcy w 2013 roku zaczęli prowadzić intensywne badania, które miały wyjaśnić, co jest przyczyną wyniszczenia milionowej populacji rozgwiazd na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Oszacowano, że objawy „sea star wasting syndrome” występowały u co najmniej 20 gatunków tych stworzeń, w tym m.in. rozgwiazdy olbrzymiej.

 

Ważny członek ekosystemu

Rozgwiazdy (Asteroidea) są drapieżnikami morskimi z typu szkarłupni. Zamieszkują dna mórz i oceanów.

Zniknięcie tylu rozgwiazd grozi zakłóceniem przybrzeżnego ekosystemu. Według naukowców stworzenia te są ważnym drapieżnikach w wodach Pacyfiku. Gwiazdy morskie żywią się mięczakami, w tym ostrygami i małżami.

Polecane:

Wojsko USA na klimatyzacje dla żołnierzy wydaje rocznie 20.2 mld dolarów
Laponia - Szklane dachy w domach w celu podziwiania zorzy polarnej
Holandia - Samochód i helikopter, wkrótce może trafić do sprzedaży, jeździ 180 km/h, przelatuje 500 ...
Wietnam - Po czterdziestu latach Amerykanie zaczynają sprzątanie po trujące substancji Agent Orange,...
Saturn - Pierwszy przypadek zaobserwowanej w Układzie Słonecznym burzy, która sama doprowadziła do s...
UK - Wyciek radioaktywnego chłodziwa na brytyjskim okręcie podwodnym
USA - Nie zadziałał zastrzyk, skazany obudził się w trakcie egzekucji, po kilkudziesięciu minutach z...
USA - Znaleziono sposób na przewidywanie powodzi z pięciomiesięcznym wyprzedzeniem
Kanada - Znaleziono kolejne ślady związane z wyprawami Wikingów do Ameryki Północnej ponad 1000 lat ...