Wody przepływającej przez Chicago rzeki o tej samej nazwie zabarwiły się na zielono. To nie efekt skażenia, tylko świąteczny akcent z okazji dnia św. Patryka. Zieleń, czyli narodowy kolor Irlandii, to jeden z głównych motywów jego obchodów.

Dzień św. Patryka obchodzony jest na cześć patrona Irlandii, który zaszczepił w piątym wieku chrześcijańską wiarę w pogańskim kraju. Przypada 17 marca, w rocznicę śmierci świętego. Irlandczycy organizują wtedy parady i festyny, a dominującą barwą jest właśnie zieleń.

Tajemniczy barwnik

Irlandzcy emigranci przenieśli tradycję jego świętowania do innych krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych. Podczas obchodów w Chicago tamtejszą rzekę barwi się na zielono już od ponad pół wieku, a skład barwnika to jedna z najpilniej strzeżonych irlandzkich tajemnic.

W tym roku obchody święta Patryka odbywają się przy wyjątkowo paskudnej pogodzie. W sobotę w Chicago było chłodno, bo temperatura oscylowała wokół zera. Niedzielna aura nie jest lepsza. Istnieje więc uzasadniona obawa, że obchody Świętego Patryka szybciej niż zwykle przeniosą się do barów i pubów, w których tradycyjnie serwowane będzie zielone piwo.

Świętują w “barowej” pogodzie

Irlandzkie święto odmieniło również rzekę Hillsborough w Tampie na Florydzie. O północy jej wody też zmieniły kolor na fluorescencyjną zieleń.

W amerykańskich miastach odbyły się uroczyste parady. Najsłynniejsza z nich już po raz 252. odbyła się w Nowym Jorku. Tysięcy jej widzów – mieszkańców miasta, sąsiednich stanów oraz Irlandczyków z całego świata – nie odstraszyła nawet brzydka pogoda: chłód i prószący śnieg.

 

Źródło: Reuters TV, ENEX, PAP, tm

Polecane:

Pojawiło się bardzo wiele wstrząsów w pobliżu Haiti i Wysp Dziewiczych
Okręt z napędem atomowym - Jeden złośliwy członek załogi może doprowadzić do stopienia reaktora
Północne Chiny - Mróz sięgnął -45 st. C, władze odradzają mieszkańcom wychodzenie z domów
Dym z pożarów przeleciał ponad 4500 km
Polska - Bank kopii genowych drzew powstaje na Podlasiu
Dania i Szwecja - Bałtyk wyrzucił na brzeg martwe krowy, które prawdopodobnie zdechły i zostały wyrz...
Irlandia - Rząd postanowił wprowadzić opłaty za wodę, która dotychczas była darmowa, w całym kraju z...
Hakerom udało się drugi raz włamać do sieci SWIFT, która służy do wymiany informacji między bankami ...
Polska - Przekroczone normy zanieczyszczeń powietrza, mimo, że są znacznie wyższe, niż europejskie