Naukowcy z NASA odkryli sposób na przewidzenie powodzi nawet pięć miesięcy wcześniej. Dwie bliźniacze satelity zbierają dane o zmianie grawitacji na Ziemi, które mogą świadczyć o podnoszeniu się wód gruntowych. Przesycenie gruntu jest jedną z przyczyn wylewania rzek.

Przwidywanie powodzi

 

– Zbadanie archiwalnych danych pobranych przed powodzą w 2011 roku, kiedy wylała rzeka Missouri, dało nam informacje, że można ostrzec ludność przed nadchodzącą powodzią kilka miesięcy wcześniej   – powiedział współautor odkrycia Jay Famiglietti, hydrolog w Laboratorium Napędów w Nasa w Pasadenie w USA

– Nie mówimy o powodziach związanych z intensywnymi opadami deszczu. Jesteśmy teraz w stanie przewidzieć dużo wcześniej katastrofy powstające z przesycenia ziemi wodą- dodał.

Ograniczenie strat

Podczas powodzi średnio giną 33 osoby, a straty materialne wynoszą 4 miliardy dolarów każdego roku w Stanach Zjednoczonych. Nowe odkrycie dałaby czas władzom na zorganizowanie skutecznej akcji ewakuacyjnej.

Naukowcy zrobili pomiary w pobliżu ujścia Missouri i porównali z całą zlewnią sprzed powodzi w 2011 roku. Dzięki przeanalizowaniu danych z satelitów naukowcy zaobserwowali podnoszenie się wód gruntowych, co przyczyniło się do wystąpienia rzeki z koryta po pięciu miesiącach. To jest wystarczający czas, żeby ograniczyć straty materialne i przygotować mieszkańców zagrożonych terenów do możliwej ewakuacji.  Po przeanalizowaniu przypadków powodzi na skutek ulewnych deszczy stwierdzono, że podtopienia tego typu można zaobserwować z maksymalnie dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Sondy kosmiczne GRACE monitorują stan wody

Satelity wskazują ilość wody jaka jest w poziomach wodonośnych. Dane te powstają na podstawie pomiarów drobnych zmian w polu grawitacyjnym Ziemi. Gdy podłoże nasiąka to grawitacja w tym obszarze delikatnie wzrasta, są to małe zmiany, które satelity są w stanie wykryć.

Wczesne ostrzeganie przed suszami

Fanmiglietti uważa również, że te same informację będą przydatne do przewidywania susz.

– Chcielibyśmy, aby obserwacje GRACE stały się narzędziem prognostycznym – powiedział jeden z autorów badania J.T. Reager.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Geoscience”.

Źródło: NASA, tvnmeteo

Polecane:

W Nowej Zelandii budzi się SuperWulkan wygasły od 26,5 tysiąca lat
Morze Norweskie - Przechyliła się platforma wiertnicza koncernu naftowego Statoil, ewakuowano 330 os...
Zjednoczone Emiraty Arabskie - Ulewny deszcz i podtopienia w Dubaju
USA - CIA współfinansuje projekt badawczy, którego celem jest ustalenie, czy ludzie mogliby kontrolo...
Teleskop Hubbla zlokalizował asteroidę składającą się w 26 proc. z wody
USA - Wyjątkowe i bardzo rzadkie zjawisko w Wielkim Kanionie Kolorado, taka mgła pojawia się raz na ...
Polska - W Bałtyku pojawiła się mięsożerna bakteria vibrio vulnificus, która spotykana jest tylko w ...
Rekordowe temperatury na zachodzie Europy, w Paryżu od co najmniej 143 lat nie było tak gorąco o tej...
Zaczyna się burza jonosferyczna wywołana przez dziurę koronalną, u wielu osób pojawią się silne szum...