Skoki napięcia powodujące wyładowania elektryczne opóźniły co najmniej o rok otwarcie nowego centrum obliczeniowego w stanie Utah, gdzie amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) będzie gromadzić i analizować ogromne ilości danych.

USA – Nowego centrum obliczeniowe NSA w Utah

 Poinformował o tym we wtorek dziennik “Wall Street Journal” powołując się na dokumentację tego projektu i źródła dobrze poinformowane. Wyładowania elektryczne są podobno tak silne, że topią metal. W ciągu minionych 13 miesięcy było ich już 10.  Jak twierdzi “Wall Street Journal”, skoki napięcia powodowały zniszczenie sprzętu wartego setki tysięcy dolarów. Trwa poszukiwanie przyczyn i środków zaradczych.

 

Eksabajty i zettabajty danych

Centrum w miejscowości Bluffdale w Utah ma być największym tego typu ośrodkiem NSA. Zajmuje powierzchnię ponad 9 ha, a koszty budowy zaplanowano na 1,4 mld dolarów, nie licząc superkomputerów Cray, które będą tam wykorzystywane do rozszyfrowywania i analizy danych, zbieranych przez NSA w ramach programów inwigilacji elektronicznej. Skalę tych programów ujawnił Edward Snowden.

Dokładne informacje o ilości danych, które będą tam przechowywane i analizowane, są objęte tajemnicą. Inżynierowie pracujący przy realizacji tego projektu sądzą, że pojemność centrum w Utah będzie większa niż pojemność największego takiego ośrodka internetowego giganta, firmy Google. Eksperci mówią o eksabajtach lub nawet zettabajtach danych.

 

Wielkość tę przybliżyła niemiecka agencja dpa, która pisze, że jeden zettabajt odpowiada zawartości 250 mld płyt DVD. Z kolei “Wall Street Journal” podaje, że 1 eksabajt to około 100 tysięcy razy więcej danych niż zawierają ich wszystkie materiały drukowane w Bibliotece Kongresu USA, zaś zettabajt to jeszcze tysiąc razy więcej.

Prąd za milion dolarów miesięcznie

Energia elektryczna, potrzebna do zasilania centrum NSA w Utah, kosztuje, jak wynika z dokumentów projektowych, ponad 1 milion dolarów miesięcznie. Ośrodek zużywa jej tyle, co 20-tysięczne miasteczko.

 

Rzeczniczka NSA powiedziała “WSJ”, że problemy, jakie pojawiły się w centrum w Utah w fazie testowej, zostały “zminimalizowane”. Dziennik odnotowuje jednak, że są rozbieżne opinie na temat przyczyn tych problemów technicznych i skuteczności proponowanych rozwiązań.

Pierwotnie centrum w Utah miało zostać otwarte w październiku 2012 roku. Według gazety NSA zamierza uruchomić w tym tygodniu niektóre z zainstalowanych tam komputerów.

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Iran - Przenoszą do podziemnego bunkra wirówki do wzbogacania uranu
Nigeria - Powódź, nie żyją 102 osoby, ludzie tonęli we śnie
Słońce - Ostatnie 32 dni dużej aktywności i wpływ na geomagnetyzm Ziemi [Video]
Korea Południowa - Szykują się na potop, nad południowe regiony kraju wędruje tajfun Khanun, który m...
Holandia i Belgia - Morze Północne podniesie się o sześć metrów, poziom wody ma być najwyższy od 30 ...
208 śmiertelnych przypadków wirusa Ebola, w Gwinei odkryto nowe ognisko wirusa, w 4 dni zachorowało ...
Silne, ale na szczęście głębokie trzęsienie ziemi wystąpiło u wybrzeży Nowej Irlandii na Pacyfiku, m...
Sylwester 2016 roku będzie o sekundę dłuższy
Tajfun Doksuri uderzył w Wietnam, jeszcze nigdy nie odnotowano tak silnego tajfunu, wiatr w porywach...