W nadmorskim kurorcie w Chile rozpętała się burza, skutkiem czego w wybrzeże uderzały ogromne fale. Ludzie uciekali przed żywiołem. Nawałnica przyczyniła się do śmierci jednej osoby, a tysiące innych zostały bez prądu. Burza miała związek ze zjawiskiem El Nino.

Chile - Potężne fale w nadmorskim kurorcie w Vina del Mar -3

W nadmorskim kurorcie w Chile tworzyły się wysokie na pięć metrów fale. Pustoszyły wybrzeże w Vina del Mar leżącym na zachód od stołecznego Santiago. Wywołała je potężna burza, za którą stoi El Nino.Fale zaskoczyły tamtejszą ludność. Woda zalewała drogi i samochody. Ludzie uciekali w pośpiechu i pomagali sobie wzajemnie. Fale były tak wysokie, że swoim zasięgiem docierały do dachów niektórych domów na wybrzeżu.

Chile - Potężne fale w nadmorskim kurorcie w Vina del Mar -1

Zakaz kąpieli

Władze miasta postanowiły zamknąć ulice położone w okolicy Wybrzeża. Ponadto na plażach powiewają czerwone flagi, które oznaczają zakaz kąpieli w oceanie.

Lokalne media donoszą, że jedna osoba zginęła po tym, jak zignorowała ostrzeżenie i zbliżyła się do wody na plaży w Calderze.

– W sobotę po południu wszystkie plaże były zamknięte. Czerwona flaga oznacza, że nie tylko nie można się kąpać, lecz także zbliżać do oceanu – powiedział Rodrigo Vattuone z nadmorskich władz.

Chile - Potężne fale w nadmorskim kurorcie w Vina del Mar -4

Tysiące bez prądu

W wyniku burzy na kilka godzin 15 tysięcy domów w nadmorskim kurorcie zostało odciętych od energii elektrycznej. Ponadto burze i fale przewracały uliczne latarnie i balustrady.

Według doniesień lokalnych mediów w miniony weekend panowały najgorsze warunki do surfowania od 2003 roku.

Chile - Potężne fale w nadmorskim kurorcie w Vina del Mar -6 Chile - Potężne fale w nadmorskim kurorcie w Vina del Mar -5 Chile - Potężne fale w nadmorskim kurorcie w Vina del Mar -2

Deszcz w Ameryce

El Nino to zjawisko pogodowe, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Doprowadza do tego, że w zachodniej części Ameryki Południowej, gdzie zazwyczaj opady są skąpe, występują gwałtowne burze i ulewy. El Nino 2015/2016 już słabnie, ale nadal utrzymuje wysoką aktywność.

Polecane:

Chiny - Przez powódź ewakuowano 555 tysięcy ludzi, podniesiono stan alarmowy do najwyższego poziomu
Chile - Silne trzęsienie ziemi na północy kraju, magnituda 6.5
USA - Tej nocy NASA rozpyli w atmosferze trójmetylek aluminium w celu zbadania prądów strumieniowych
Niemcy - Trująca chmura po awarii w wielkiej fabryce koncernu Kraft
ISS - Polski analizator częstotliwości radiowych RFA bada plazmę wokół stacji kosmicznej
USA - Najnowszy system inwigilacyjny XKeyscore będzie wiedział o nas jeszcze więcej
Mars - Łazik Curiosity w rejonie krateru Gale zlokalizował osady skalne, które mogły się tworzyć w s...
Włochy - Deszcze, osunięcia ziemi i lawiny błotne, najgorsza sytuacja w Genui, Parmie i Ligurii, 9 o...
Wokół planetoidy 2004 BL86, która wczoraj przeleciała blisko Ziemi krąży księżyc o promieniu 70 metr...