Naukowcy natknęli się na nową rafę koralową. Zaczyna się u ujścia Amazonki, a kończy na terytorium Brazylii. Jej łączna długość to 965 km.

Amazonka

Amazońska rafa koralowa biegnie wzdłuż szelfu kontynentalnego Ameryki Południowej od południowego krańca Gujany Francuskiej po brazylijski stan Maranhao.

Naukowcy odkryli ogromną rafę koralową

Naukowcy w Amazonce odkryli ogromną rafę koralową Foto: NASA/MODIS

Południowa część rafy maskowana jest mętną wodą jedynie przez trzy miesiące w roku, co pozwala obszarowi na zakończenie procesu fotosyntezy. Charakteryzuje się dużą ilością kolorowych koralowców. Z kolei północna część zdominowana jest przez gąbki i mięsożerne istoty. Nie ma dostępu do słońca ponad połowę roku.

 

Rafa w rzece?

Oceanografka z Uniwersytetu Georgia Patricia Yager była sceptyczna, kiedy jej brazylijski kolega po fachu Rodrigo Moura poinformował ją, że Amazonka ma potencjał do rozwoju rafy. Jej odpływ składa się bowiem z substancji odżywczych, odpadów i związków organicznych z okolicznych lasów i pól, tworząc mętna wodę i błoto.

Istniała jednak praca badawcza z 1977 r. która opisywała połów kilku ryb, które wskazywałyby na istnienie rafy w tamtym miejscu. W końcu 30 oceanografów, w tym Yager, zanurzyło się ponownie w tamto miejsce i wróciło na powierzchnię z pokaźną kolekcją korali, gąbek, gwiazd i ryb, udowadniając istnienie rafy.

– Wszyscy byliśmy zaskoczeni – mówi Yager.

 

Niepokojące sąsiedztwo

Zagrożeniem dla nowo odkrytej rafy są odwierty poszukiwawcze ropy naftowej prowadzone od 2013 r. Jest ich ponad 120, a 10 proc. z nich już wydobywa surowiec. Na razie nie wiadomo, czy odwierty zostaną wstrzymane. Jest to mało prawdopodobne, bo naukowcy nie mają jeszcze pełnej mapy rafy.

 

Zdewastowana Wielka Rafa Koralowa

Naukowcy nie mogli natknąć się na na nową rafę w lepszym momencie. We wtorek czołowy badacz raf koralowych Terry Hughes, który prowadzi ARC Center of Excellence Coral Reef Studies poinformował, że 93 proc. Wielkiej Rafy Koralowej, największej na świecie, zostało zniszczone przez wybielanie. Bezpośrednią przyczyną zjawiska okazały się rekordowo wysokie temperatury wód, napędzane m.in. przez zjawisko El Nino, a także zmiany klimatu. Film pokazuje skalę zniszczenia.

Źródło: weather.com, tvnmeteo

Polecane:

Madagaskar: 8530 zrujnowanych budynków, 15 tys osób bez dachu nad głową
Kuba - Niespotykane gradobicie przykrywa ulice Kubańskiej prowincji Holguin
Voyager 1 oficjalnie opuścił Układ Słoneczny, przez 36 lat sonda przeleciała 19 mld km, czyli 17.6 g...
USA - W Chicago wznowiono budowę wieżowca, który ma być najwyższy na półkuli zachodniej, 610 metrów ...
Dzisiejszej nocy przesuwamy zegarki z 2:00 na 3:00, czyli śpimy krócej
ISS - Chcą sprawdzić wpływ długotrwałego przebywania w kosmosie, część astronautów spędzi rok na orb...
Kolumbia - Prawie 2 tysiące kobiet w ciąży jest zarażonych wirusem zika
Grenlandia - Bakterie z rodzaju Phormidesmis odpowiadają za przyspieszenie topnienia lodowców
Wielka Brytania - Śmiertelne zatrucia bakterią E. coli po spożyciu sałaty paczkowanej, dwie osoby zm...