Najbliższy miesiąc dostarczy sporo radości tym, którzy lubią śledzić przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Właśnie zaczął się drugi najdłuższy okres widoczności na polskim niebie – ISS pojawi się na nim ponad 60 razy. O określonych porach wystarczy wypatrywać jasnego, szybko poruszającego się punktu.

Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS)

Między 19 lipca a 21 sierpnia ISS pokaże się nad Europą  ponad 60 razy, czasami nawet 3-4 razy w ciągu doby. Do takiej sytuacji przyczyniają się krótkie letnie noce i to, że Słońce jest schowane płytko pod horyzontem, dzięki czemu może oświetlić większą ilość przelotów ISS na naszym obszarze nieba.

Obserwacje trzeba zaczynać od zachodniego nieba, bo właśnie stamtąd ISS będzie się wyłaniać. Stopniowo zwiększając wysokość, będzie się przesuwać ku południu, a następnie zniżać ku wschodowi. Stacja wygląda jak bardzo jasna, szybko poruszająca się gwiazda. Nie błyska ani nie świeci kolorowymi światłami jak samoloty.

 Do obserwowania jej przelotów nie jest potrzebna nawet lornetka. Dokładne godziny, w których trzeba spoglądać na niebo, można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym NASA Spot the Station – wystarczy wpisać swoją lokalizację. Oprócz tego każdy, który zarejestruje się na stronie Agencji i poda swój adres e-mail lub numer telefonu komórkowego, będzie informowany o najlepszych okazjach obserwacji przelotów ISS nad wskazanym miejscem.

ISS na polskim niebie

Dołączą Perseidy

W końcówce lipca i w pierwszej połowie sierpnia podczas wypatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej możemy liczyć na dodatkowe atrakcje. Niebo w tym okresie będą rozświetlać meteory z roju Perseidów.

Orbitująca wokół Ziemi od ponad 15 lat Międzynarodowa Stacja Kosmiczna lata na wysokości 430 km nad powierzchnią Ziemi z prędkością około 28 tys. km/h. Jest sporym obiektem (100 mx100 m), i dzięki dużej powierzchni odbija tyle promieniowania słonecznego, że doskonale widać ją na niebie. Na pokładzie ISS zwykle przebywa 6-osobowa załoga.

Polecane:

Kamczatka, Rosja - Wulkan Kizimen jest coraz bardziej aktywny
Indie - Złożyli 7-letnią dziewczynkę w ofierze bogini, wycieli serce i wątrobę
Szkocja - Naukowcy zrobili wapniową kulę o średnicy zaledwie 4 mikrometrów, umieścił ją w komorze pr...
Dzięki testom nowej metody korekcji nieprawidłowego działania genów, możliwy jest przełom w terapii ...
Rosja chciałaby wybudować do 2030 roku bazę na Księżycu
Naukowcy potwierdzają teorię o ogromnych pokładach wody na głębokości 700 km, są 3 razy większe, niż...
W obszarze kanadyjskiej Arktyki znajduje się źródło, które mimo ogromnych mrozów nie zamarza, chocia...
USA - SpaceShipTwo firmy Virgin Galaxy rozpadł się w locie, ponieważ za wcześnie włączył się system ...
Najwyższy alpejski szczyt Mont Blanc zmniejszył się o 129 cm w ciągu dwóch lat, powłoka lodu w kilka...