W drugiej połowie kwietnia miłośnicy astronomii będą mieli ręce pełne roboty. Na niebie widoczny będzie rój Lirydów. To bardzo aktywne meteory. W 1982 roku zaobserwowano ich aż 90 na godzinę, czasami ta liczba może wzrosnąć do 100.

Rój Lirydów został utworzony przez kometę C/1861 G1 (Thatcher).

 

– Maksimum aktywności występuje zazwyczaj w okolicach nocy z 21 na 22 kwietnia, z tym, że w bardzo zmiennych z roku na rok momentach – poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. – W roku bieżącym największych liczb godzinnych oczekujemy 22 kwietnia w przedziale od godziny 6 do 17 naszego czasu, z najbardziej prawdopodobnym momentem w okolicach godziny 13:30.

Złe wieści dla Polaków

Dr Olech dodał, że nie są to dobre wieści dla obserwatorów w Polsce, bo w wyżej wymienionych godzinach panuje u nas dzień. Na obserwacje najlepiej więc wyjść w drugiej połowie nocy z 21 na 22 i z 22 na 23 kwietnia.

Zdaniem naukowca w tym roku nie rozpieszcza nas też rozkład faz Księżyca. Pełnia wypada 25 kwietnia, więc Srebrny Glob będzie swym blaskiem przeszkadzał. W okolicach samego maksimum aktywności będzie on zachodził około godziny 3:30, zostawiając sam koniec nocy wolny od księżycowego blasku.

Radiant roju

Jak wyjaśnił astronom, Lirydy zdają się wybiegać z miejsca na sferze niebieskiej położonego pomiędzy gwiazdozbiorami Lutni i Herkulesa. Jest to tzw. radiant roju.

W kwietniu miejsce to znajduje się wysoko nad horyzontem dopiero w drugiej połowie nocy i dlatego właśnie wtedy możemy obserwować najwięcej Lirydów. Nie należy jednak wpatrywać się tylko i wyłącznie w radiant lub jego bliskie okolice, bo meteory będą pojawiać się na całej sferze niebieskiej.

– Ważne jest to, aby obserwować z miejsca oddalonego od świateł miejskich, właściwie zaadoptować wzrok do ciemności i przybrać wygodną pozycję, najlepiej siedząc na wygodnym, mocno rozłożonym leżaku – radził dr Olech.

Ostatnie meteory z roju Lirydów zobaczymy w okolicach 25/26 kwietnia.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Pulsar CTA-1 - Jako jedyny wysyła tylko promienie gamma, emituje energie 1000 razy większą od emitow...
USA - Skażony preparat przeciwbólowy spowodował zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u ponad 100 osób,...
Ogromne skupisko śmieci na Pacyfiku, trzy razy większe od terenu Wielkiej Brytanii kieruje się na wy...
Przełom w sprawie leczenia choroby Parkinsona, to cząsteczki białka o nazwie alfa-synukleina mogą st...
W ciągu najbliższych godzin statek kosmiczny Progress M-27M wpadnie w ziemską atmosferę, tor lotu pr...
Tajwan - Do 17 wzrosła liczba ofiar tajfunu Soudelor, 4 mln osób bez prądu, ucierpiało 812 szkół, w ...
USA - Naukowcy z MIT pracują nad urządzeniem do hybrydowego pozyskiwania energii z węgla, która jest...
Groźny uskok San Andreas
Japonia - W górach rozbił się helikopter ratunkowy, zginęło 9 osób