Planetę jak dotąd najbardziej podobną do Ziemi odkryła międzynarodowa ekipa astronomów. Ciało niebieskie odnalezione w Gwiazdozbiorze Łabędzia nazwano Kepler-186f.

Tak może wyglądać planeta Kepler-186fTak może wyglądać planeta Kepler-186f /NASA Ames/SETI Institute/JPL-CalTech

Zdaniem naukowców odkrycie sprawiło, że prawdopodobieństwo znalezienia siostrzanej planety Ziemi w naszej galaktyce jest jeszcze większe.

W orbicie czerwonego karła

– Jest to pierwsza z planet wielkości Ziemi znajdująca się w nadającej się do życia strefie gwiazdy innej niż Słońce – powiedziała astronom Elisa Quintana z Instytutu SETI w Ames Research Center NASA, która prowadziła badania opublikowane na łamach czasopisma „Science”.

– Kepler-186f znajduje się w orbicie gwiazdy typu czerwony karzeł: mniejszej i chłodniejszej od Słońca, w strefie umiarkowanej, gdzie może znajdować się woda – dodała Quintana.

Kepler-186f jest jedną z pięciu planet wielkości zbliżonej do Ziemi w systemie gwiezdnym położonym o blisko 500 lat świetlnych od Słońca (rok świetlny to 9460 mld km). Ale tylko ona leży w ekostrefie, nadającej się do życia. Pozostałe są zbyt blisko gwiazdy.

Nadaje się do zamieszkania?

Według astronoma z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkele, Geoffa Marcy’ego, nowo znaleziona planeta jest najlepszym jak dotąd ciałem niebieskim nadającym się do zamieszkania. Wykryto ją kosmicznym teleskopem agencji NASA Kepler.

Astronomowie jednak mogą nigdy nie dowiedzieć się na pewno, czy na Kepler-186f może istnieć życie. Planeta jest za daleko nawet dla następnej generacji kosmicznych teleskopów, jak Teleskop Jamesa Webba.

Porównanie Ziemi i Keplera-186f oraz ich miejsc w układach gwiezdnychPorównanie Ziemi i Keplera-186f oraz ich miejsc w układach gwiezdnych

 

Źródło: PAP, tm, rmf24

 

Polecane:

Ekstremalnie szybko roztapiają się lodowce
Odkryta została planeta z czterema słońcami, otrzymała nazwę PH1, to pierwsza znana planeta w układz...
NASA - Balon stratosferyczny spędził 55 dni na wysokości prawie 39 kilometrów
USA - Ulewny deszcz i gradobicie w Las Vegas, do godziny 22.00 w ziemię uderzyło 741 piorunów
Astronauci będą musieli wyjść trzy razy w przestrzeń kosmiczną, żeby usunąć awarię pompy chłodzenia ...
USA - Podczas kontrolowanego wypalania traw w Kolorado powstało rzadkie zjawisko, wir pyłowy
USA - W Wyoming ziemia osuwa się 30 cm na dobę, nic nie może jej zatrzymać
W Indonezji wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.9 w skali Richtera
Szwajcaria - Po 17 latach budowy otwarto najdłuższy tunel świata, który ma 57.1 km długości i biegni...