Pod koniec marca po ulewnych deszczach w Kurdystanie odkryto nowy gatunek ryby. Eidinemacheilus proudlovei żyje w niedostępnych podziemnych strumieniach. Nie ma łusek ani oczu.

eidinemacheilus-proudlovei

Autorami odkrycia są naukowcy z Iraku, a także Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Łowisk Śródlądowych Leibniza (IGB) oraz Muzeum Alexandra Koeniga (ZFMK).

Po ulewnych deszczach i powodzi w górach Zagros podniosło się zwierciadło wód gruntowych. Większość wymytych na powierzchnię E. proudlovei padła ofiarą ptaków. Korshowi Araratowi, biologowi z University of Sulaimani, udało się jednak zabezpieczyć parę egzemplarzy. Przez parę dni ryby wydostawały się przez otwór w ziemi i spływały do pobliskiego potoku, ale teraz powstałe po powodzi źródło wyschło i do ryb ponownie nie ma dostępu.

eidinemacheilus-proudlovei-2

By dowiedzieć się więcej o tajemniczym zwierzęciu, Ararat skontaktował się z ichtiologiem z IGB – dr. Jörgiem Freyhofem.

W czasie gdy Freyhof analizował cechy morfologiczne ryby i porównywał je do odkrytego w 1976 r. E. smithi, dr Matthias Geiger z ZFMK badał DNA zwierzęcia.

W oparciu o dane anatomiczne i genetyczne (barkod DNA) stwierdzono, że to nowy gatunek. Oddając hołd ekspertowi od ryb jaskiniowych Grahamowi S. Proudlove’owi, nadano mu nazwę E. proudlovei.

E. proudlovei nie ma oczu ani łusek. Jego skóra jest pozbawiona pigmentacji. Ryba żeruje prawdopodobnie na filmach bakteryjnych ze ścian jaskini, ale na razie nic nie wiadomo o biologii tego karpiokształtnego – podkreśla Freyhof.

Przez projekty zapór, które zniszczą habitaty, podziemne ryby są zagrożone. Problem istnieje także w Europie, […] zwłaszcza w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie. Przez trudny dostęp o podziemnych ekosystemach wiadomo niewiele.

Polecane:

W Chicago takiego śniegu nie było od 40 lat [Video+WebCam]
Raport WMO - Powietrze nigdy nie było aż tak zanieczyszczone
Antarktyda - Grupa rosyjskich naukowców dotarła do zaginionego od 15 mln lat jeziora i milczą od 5 d...
USA - Pentagon szuka alternatywy dla ropy naftowej, chcą wysyłać energię z paneli fotowoltaicznych z...
Korea Południowa - Prawie 100 aut zderzyło się w gęstej mgle pod Seulem
Między Bangladeszem, a Indiami może wystąpić ogromne trzęsienie ziemi, indoaustralijska płyta tekton...
Na gazowym olbrzymie HAT-P-7b oddalonym od nas o tysiąc lat świetlnych mogą być chmury z dużą zawart...
Jemen - Z powodu epidemii cholery zmarło już 920 osób, ponad 120 tysięcy chorych od końca kwietnia t...
Meksyk - W Playa la Escobilla rozpoczęła się coroczna migracja żółwi