W Kuwejcie odnotowano 54 st. C. Brytyjscy meteorolodzy przypuszczają, że może to być najwyższa temperatura, jaka kiedykolwiek wystąpiła w Azji. Podczas, gdy w zachodniej części kontynentu panują upały, na wschodzie Chińczycy zmagają się z ogromnymi powodziami. Deszcz zalał m.in. Pekin.

thermometer in the sky, the heat very hot temparature

Ogromny upał dotknął mieszkańców Bliskiego Wschodu. Mimo że podczas lata w Iraku, Iranie, Kuwejcie i północnej Arabii Saudyjskiej temperatura powietrza często sięga 30 stopni Celsjusza, to w ostatnich dniach skwar przekraczał nawet 50 st. C.

W północnej części Kuwejtu w miejscowości Mitribah w czwartek odnotowano temperaturę powietrza równą 54 st. C. Według brytyjskich synoptyków Met Office była to najprawdopodobniej najwyższa temperatura, jaka wystąpiła od początku pomiarów meteorologicznych w Azji. Podkreślają, że specjaliści jeszcze to weryfikują.

Nie można uznać tego za najwyższą na Ziemi, ponieważ obecnym rekordem ciepła jest wartość 56,7 st. C, jaką zanotowano w Dolinie Śmierci w Kalifornii 10 lipca 1913 roku.

W piątek na Bliskim Wschodzie nadal było upalnie. 53,6 st. C odnotowano w Iraku na Porcie lotniczym Basra. W weekend nad te rejony napłynęły masy powietrza z północnego zachodu, które przyniosły ochłodzenie.

 

Deszcz w innych rejonach Azji

Tymczasem we wschodniej Azji, w Chinach, leje jak z cebra. Ulewne deszcze w północno-wschodnich Chinach wywołały wiele zniszczeń. We wtorek w miejscowości Xingtai spadło 295 l/mkw. deszczu. To prawie dwukrotna miesięczna norma opadowa dla lipca w tych rejonach. W środę w Pekinie napadało 281 l/mkw. deszczu w zaledwie dobę. Doszło do powodzi błyskawicznych.

 

Źródło: Met Office, usatoday.com, tvnmeteo

Polecane:

W najbliższym czasie klęski żywiołowe będą zdarzały się dwa razy częściej
NASA - Ziemska magnetopauza przypomina sito i stale przepuszcza pewną ilość wiatru słonecznego w głą...
Niemcy - Meteorolodzy wyliczyli, że pokrywa śnieżna na terytorium Niemiec ma masę 3.5 miliarda ton
UK - Ziemniako-pomidor został zaprezentowany przez firmę ogrodniczą, nie jest wytworem inżynierii ge...
Francja - W Paryżu ogłoszono alert związany z zanieczyszczeniem powietrza, które ma tak wysoką warto...
Chiny - Trzęsienie ziemi w prowincji Yunnan, magnituda 5.0
Po 80 latach poszukiwań prawdopodobnie udało się znaleźć Fermion Majorany
Indie - Urodziło się ciele o rysach "ludzkiej twarzy", miejscowa ludność uznała ciele za &...
Rosja - W Moskwie uruchomiono monitoring z funkcją rozpoznawania twarzy, składający się z ponad 3 ty...