Miliony bocianów i innych ptaków, które przelatują z Europy do Afryki, giną w Libanie. Zabijają je miejscowi myśliwi, wśród których znajdują się i 10-letni chłopcy.

– W Libanie masowo strzela się do ptaków, w tym do bocianów – mówi przyrodnik i założyciel grupy EkoLogicznej Ireneusz Kaługa. Według internetowych doniesień, gatunki migrujące z Europy do Afryki giną tam milionami.

 

Zabijają i 10-latkowie

W serwisach internetowych poświęconych tematyce przyrodniczej, można przeczytać, że na terytorium Libanu masowo zabijane są ptaki wszystkich gatunków. Poszczególni myśliwi miewają ich na koncie ponad tysiąc. Polują mężczyźni w różnym wieku, a nawet dziesięcioletni chłopcy. Pomimo, że prawo zabrania nie tylko zabijania ptaków, lecz także korzystania z broni osobom do 18. roku życia.

Przez Liban biegną szlaki

Według internetowych doniesień, zjawisko to utrzymuje się najprawdopodobniej w związku z modą panującą wśród libańskich myśliwych, według których o ich sprawności świadczy liczba i wielkość trofeów. Giną gatunki chronione, głównie wodne i drapieżne, w tym pelikany, bociany, żurawie i ptaki drapieżne. Zjawisko to ma znaczenie globalne, gdyż przez Liban biegną szlaki migracji większości gatunków lecących z Europy do Afryki.

– Strzelają w powietrze do wszystkiego, co się rusza. Trzeba działać, zanim będzie za późno. Zanim zaczną się wiosenne migracje – alarmuje Kaługa.

Petycja do władz

Grupa EkoLogiczna i dziewięć innych organizacji przyrodniczych (w tym Grupa Badawcza Bociana Białego, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN, lokalne i regionalne grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków) wystosowało też apel do ambasadora Libanu w Polsce, Soni Abou Azar. Proszą w nim o podjęcie „wszelkich możliwych kroków dla rozwiązania problemu i poprawy sytuacji ptaków migrujących przez terytorium Libanu”.

„Jesteśmy głęboko poruszeni zwłaszcza losem bocianów białych, których liczebność na obszarach lęgowych w Europie z roku na rok maleje. Wieloletnie starania organizacji pozarządowych oraz instytucji związanych z ochroną przyrody w Polsce, zmierzające do zachowania tego gatunku, zderzają się z makabrycznymi doniesieniami z Libanu. Warunki pokarmowe podczas przelotu przez tereny pustynne Azji Mniejszej są niezwykle trudne dla lecących do Afryki ptaków. W tych okolicznościach polowanie na osłabione wędrówką ptaki jest nieludzkie. Apelujemy do władz Libanu, którego społeczność i historię w Polsce bardzo szanujemy, o podjęcie natychmiastowych kroków zmierzających do zaprzestania zabijania bocianów, ale też innych ptaków wędrownych” – czytamy w piśmie do ambasador Libanu.

Giną ptaki objęte ochroną

Miłośnicy ptaków przypominają, że gatunki, które giną w Libanie, są objęte ochroną gatunkową w poszczególnych krajach i chronione przez prawo międzynarodowe oraz konwencje sygnowane przez wiele krajów Europy, Azji czy Afryki.

– Wiedząc, że od 1995 r. istnieje w Libanie prawo zakazujące zabijania ptaków, mamy nadzieję, że rząd Libanu podejmie odpowiednie kroki, które uświadomią mieszkańcom powagę problemu – mówią.

Źródło: PAP, tm, http://www.wildlifeextra.com/go/news/lebanon-bird-hunt.html#cr


Podobne informacje:

Francja obawia się zbiorowych samobójstw członków sekt w związku z końcem świata w 2012 roku
Ukraina - Grad o średnicy 3-5 cm przebijał dachy, uszkodził 372 budynki
Rosja - Trująca chmura bromu nad Czelabińskiem, ponad 100 objawów zatrucia [Video]
Niezwykle ostre zdjęcie Mgławicy Omega z Europejskiego Obserwatorium Południowego
Korea Północna - Groźba młodego Kima "Kto przechwyci satelitę, spotka się z bezlitosną karą&quo...
Hiszpania - Pożary w Katalonii na granicy z Francją, 4 ofiary ognia, najgroźniejsza sytuacja od 26 l...
Argentyna - Ogromne obszary rolniczych terenów środkowej części kraju znalazły się pod wodą
UK - Nadmiar energii ze źródeł odnawialnych będzie magazynowany w formie skroplonego powietrza
Sześć bardzo szybko poruszających się obiektów przemierza naszą galaktykę, mają masę naszego Słońca ...
USA - W Nowym Jorku będzie coraz więcej niebezpiecznych burz
W niedzielę Merkury, Wenus i Jowisz utworzą na niebie trójkąt o stosunkowo niewielkich bokach
USA - Ulewny deszcz i gradobicie w Las Vegas, do godziny 22.00 w ziemię uderzyło 741 piorunów
Chiny - Kolejny przypadek ptasiej grypy H7N9, zmarły już 44 osoby, a 134 są zarażone, współczynnik u...
Arktyka - W ciągu 30 lat powierzchnia lodu zmniejszyła się o 50 proc
USA - Z komórek macierzystych wyhodowano miniaturowe ludzkie żołądki