Miliony bocianów i innych ptaków, które przelatują z Europy do Afryki, giną w Libanie. Zabijają je miejscowi myśliwi, wśród których znajdują się i 10-letni chłopcy.

– W Libanie masowo strzela się do ptaków, w tym do bocianów – mówi przyrodnik i założyciel grupy EkoLogicznej Ireneusz Kaługa. Według internetowych doniesień, gatunki migrujące z Europy do Afryki giną tam milionami.

 

Zabijają i 10-latkowie

W serwisach internetowych poświęconych tematyce przyrodniczej, można przeczytać, że na terytorium Libanu masowo zabijane są ptaki wszystkich gatunków. Poszczególni myśliwi miewają ich na koncie ponad tysiąc. Polują mężczyźni w różnym wieku, a nawet dziesięcioletni chłopcy. Pomimo, że prawo zabrania nie tylko zabijania ptaków, lecz także korzystania z broni osobom do 18. roku życia.

Przez Liban biegną szlaki

Według internetowych doniesień, zjawisko to utrzymuje się najprawdopodobniej w związku z modą panującą wśród libańskich myśliwych, według których o ich sprawności świadczy liczba i wielkość trofeów. Giną gatunki chronione, głównie wodne i drapieżne, w tym pelikany, bociany, żurawie i ptaki drapieżne. Zjawisko to ma znaczenie globalne, gdyż przez Liban biegną szlaki migracji większości gatunków lecących z Europy do Afryki.

– Strzelają w powietrze do wszystkiego, co się rusza. Trzeba działać, zanim będzie za późno. Zanim zaczną się wiosenne migracje – alarmuje Kaługa.

Petycja do władz

Grupa EkoLogiczna i dziewięć innych organizacji przyrodniczych (w tym Grupa Badawcza Bociana Białego, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN, lokalne i regionalne grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków) wystosowało też apel do ambasadora Libanu w Polsce, Soni Abou Azar. Proszą w nim o podjęcie „wszelkich możliwych kroków dla rozwiązania problemu i poprawy sytuacji ptaków migrujących przez terytorium Libanu”.

„Jesteśmy głęboko poruszeni zwłaszcza losem bocianów białych, których liczebność na obszarach lęgowych w Europie z roku na rok maleje. Wieloletnie starania organizacji pozarządowych oraz instytucji związanych z ochroną przyrody w Polsce, zmierzające do zachowania tego gatunku, zderzają się z makabrycznymi doniesieniami z Libanu. Warunki pokarmowe podczas przelotu przez tereny pustynne Azji Mniejszej są niezwykle trudne dla lecących do Afryki ptaków. W tych okolicznościach polowanie na osłabione wędrówką ptaki jest nieludzkie. Apelujemy do władz Libanu, którego społeczność i historię w Polsce bardzo szanujemy, o podjęcie natychmiastowych kroków zmierzających do zaprzestania zabijania bocianów, ale też innych ptaków wędrownych” – czytamy w piśmie do ambasador Libanu.

Giną ptaki objęte ochroną

Miłośnicy ptaków przypominają, że gatunki, które giną w Libanie, są objęte ochroną gatunkową w poszczególnych krajach i chronione przez prawo międzynarodowe oraz konwencje sygnowane przez wiele krajów Europy, Azji czy Afryki.

– Wiedząc, że od 1995 r. istnieje w Libanie prawo zakazujące zabijania ptaków, mamy nadzieję, że rząd Libanu podejmie odpowiednie kroki, które uświadomią mieszkańcom powagę problemu – mówią.

Źródło: PAP, tm, http://www.wildlifeextra.com/go/news/lebanon-bird-hunt.html#cr
VN:F [1.9.12_1141]
Rating: 8.9/10 (35 votes cast)
VN:F [1.9.12_1141]
Rating: +11 (from 13 votes)
W Libanie mordują nasze bociany, 8.9 out of 10 based on 35 ratings
(Wyświetleń: 294 dziś, 22 dziennie)

Podobne informacje:

Filipiny - 35 osób zginęło po przejściu Tajfunu Nesat
Turcja - Potężne trzęsienie ziemi, jest wiele ofiar i zniszczeń, magnituda 7.2
Guerrero, Meksyk - Silne trzęsienie ziemi, zginęły co najmniej 3 osoby, magnituda 6.5
W tym roku zabito co najmniej 2500 słoni, najwięcej od 23 lat
Liban i Syria - Potężny front nad Morzem Śródziemnym, 2 metry śniegu i wiatr do 100 km/h [Video]
Izrael, Liban - Wzgórza Golan pokryła 40-centymetrowa warstwa śniegu, w Bejrucie powódź
Bocian z GPS, który w Egipcie wylądował w areszcie za podejrzenie szpiegostwa, po wypuszczeniu zosta...
Załamanie pogody na Bliskim Wschodzie, gwałtowne ochłodzenie w Bejrucie i Libanie, zimny front kieru...
Ukraina - Coraz groźniejsza sytuacja w Kijowie, zabite trzy osoby [Live]
Polska - Bociany wyleciały z Afryki, wkrótce przylecą do nas
Chile - Piorun zabił 64 krowy na pastwisku, stały przy samotnym drzewie
Polska - Nożownik z Wierzchowa w Zachodniopomorskiem zabił jedną osobę i ranił trzy
Estonia - W miasteczku Viljandi 15-letni uczeń zastrzelił swoją nauczycielkę języka niemieckiego