Dzięki temu pasjonaci astronomii będą mogli m.in. zobaczyć miejsce narodzin sondy Rosetta, poznać astronautów, czy zobaczyć prawdziwy sprzęt kosmiczny.

ESTEC - ESA

ESTEC

Mija właśnie pół wieku, odkąd Europa zaczęła angażować się w eksplorowanie Kosmosu. Przez to 50 lat ESA (pol. Europejska Agencja Kosmiczna) wysyłała sondy na orbitę, próbowała zrozumieć tajemnice Czerwonej Planety, badała przestrzeń, która nas otacza. Jednak zwieńczenie misji nadejdzie dopiero w listopadzie. Wówczas lądownik sondy Rosetta znajdzie się na powierzchni komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. 

Wrota Kosmosu otwarte dla wszystkich

Dla wszystkich, którzy interesują się losami Rosetty, mamy dobrą wiadomość. Już 5 października otworzą się “europejskie wrota Kosmosu”. Tego dnia można będzie zwiedzić zakamarki ESTEC, Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznej, czyli miejsca narodzin m.in. dumy ESA – sondy Rosetta. ESTEC znajduje się w Noordwijk w Holandii, stosunkowo niedaleko od naszego kraju.

 

Czym kusi ESTEC?

Dlaczego warto wybrać się do ESTEC? ESA informuje, że jest co najmniej kilka powodów. Po pierwsze, drzwi ESTEC otwierane są tylko raz w roku, po drugie – zwiedzający będą mogli poznać tajemnice “fabryki” sprzętu kosmicznego. Ponadto zaistnieje możliwość poznania kilku astronautów, co dla miłośników Kosmosu, może być niepowtarzalną okazją do spełnienia swoich marzeń.

 

Zobaczyć wirujące laboratorium

Podczas wizyty w ESTEC, naukowcy zatroszczą się o to, by nie było nudno. Chętnie odpowiedzą na (nawet najtrudniejsze) pytania, podzielą się tajnikami swoich działań, przeprowadzą wykłady na temat projektowania i testowania lotów kosmicznych. A także zaprowadzą do kilku laboratoriów, m.in. do Large Diameter Centrifuge, które może wirować nawet przez kilka tygodni.

 

Szansa na podziwianie cząstki Hubble’a

Dużą atrakcją stanie się na pewno zwiedzanie specjalnej wystawy modeli statków kosmicznych i rzadkich fotografii. Jednak, w ESTEC, podziwiać można będzie nie tylko repliki. Eksperci zaprezentują zwiedzającym prawdziwy sprzęt kosmiczny, który został wydobyty z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Polecane:

Szczepionka na wirus H1N1 może powodować narkolepsję
Marl, Niemcy - Duży wybuch w zakładach chemicznych, chmura oparów zmierza w kierunku autostrady A2
Niemcy - Przy pomocy elektrycznej głębokiej stymulacji mózgu, czyli elektrod z prądem wyleczyli z de...
Austria - Naukowcy wyhodowali z komórek macierzystych miniaturowy ludzki mózg
Najnowsze zdjęcie gromady galaktyk wykonane przez teleskop Hubble'a, widać efekt soczewkowania grawi...
Kolizja Galaktyki Andromedy z naszą Drogą Mleczną może wystąpić znacznie wcześniej, niż sądzono
USA - Na Florydzie natknięto się na krokodyle nilowe, ich naturalnym środowiskiem jest Afryka Subsah...
Słońce - Mały, ale ciekawie wyglądający wyrzut plazmy z aktywnej plamy na wprost Ziemi
Słońce - Kolejny silny rozbłysk w klasie X1.3 [Forum]