Część przeszczepionych neuronówprzyjmuje się” w mózgach szczurów po udarze.

Hologram mózgu, © mararie, CC

Dziś udar prowadzi do trwałych uszkodzeń, ale w przyszłości mózg będzie można naprawić, zastępując w czasie przeszczepu obumarłe komórki nowymi. Pierwszy krok w tym kierunku uczynili naukowcy z Uniwersytetu w Lund.

Szwedzi wykazali, że niektóre neurony wszczepione do uszkodzonych udarem szczurzych mózgów stają się ich częścią i reagują prawidłowo, gdy dotyka się pyska bądź łap zwierząt.

Naukowcy uzyskali z komórek ludzkiej skóry indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste. Następnie wyhodowano z nich neurony korowe. Wyniki eksperymentów opisano w artykule, który ukazał się w piśmie Brain.

Parę lat temu zespół z Centrum Komórek Macierzystych w Lund wykazał, że przeszczepianie tego typu komórek do kory szczurów po udarze sprawia, że zwierzęta lepiej się poruszają. Wtedy Szwedzi nie mieli jednak pewności, czy mózg naprawdę tworzy działające połączenia z przeszczepionymi neuronami. Teraz wykazano, że tak.

W ramach studium akademicy posłużyli się wieloma nowoczesnymi metodami, w tym rejestracją aktywności przeszczepionych neuronów czy optogenetyką. Okazało się, że różne części mózgu gospodarza tworzą normalne połączenia z przeszczepionymi neuronami, a te ostatnie zmieniają swoją aktywność podczas dotykania pyska i łapy gryzoni.

Po raz pierwszy zademonstrowano coś takiego. Fakt, że niektóre nowe neurony dostają sygnały z mózgu gospodarza w normalny sposób, wskazuje, że stały się one jego częścią i były w stanie zastąpić część obumarłych komórek – opowiada Zaal Kokaia.

To podstawowe badania. Nie da się powiedzieć, kiedy będziemy gotowi, by zacząć eksperymenty na pacjentach. Cel jest jednak jasny: opracowanie metody leczenia, która pozwoli naprawić uszkodzony udarem mózg. Obecnie nie ma sposobu leczenia, który mógłby odtworzyć [utracone] funkcje, gdy minie pierwsza godzina od udaru – podsumowuje Olle Lindvall.

Polecane:

Superwulkany na świecie, a ostatnie flary słoneczne i wysokoenergetyczne protony
Tamburco, Peru - Duże osuwisko ziemi po ulewnych deszczach [Video]
Najnowsze badania naukowe dowodzą, że ekspozycja na kosmiczne promieniowanie przyspiesza rozwój chor...
Polska - Naukowiec z PAN chce opracować program do obserwacji ciemnej energii
Kwas walproinowy wielokrotnie zwiększa u człowieka prędkość przyswajania wiedzy, niestety jest szkod...
UK - Brytyjski wywiad elektroniczny posiada narzędzia do sprawnego manipulowania mediami i informacj...
Ulsan, Korea Północna - W czasie testów dwóch reaktorów wystąpiła awaria i zginęło trzech pracownikó...
Rewal, Polska - Samica borsuka ukradła turystom 9 piw w torbie, przegryzła kapsle i wypiła 7, piana ...
Cyklon Vardah nad Indiami, porywy wiatru do 200 km/h wywracają samochody [Video]