W 3,5 godziny z Londynu do Nowego Jorku za “przystępne” 5 tys. dolarów – to wszystko ma zapewnić ponaddźwiękowy samolot XB-1, który zaprezentowała amerykańska firma Boom. Regularne loty mają ruszyć w 2023 roku.

xb-1-supersonic-demonstrator

We wtorek wieczorem w Denver zaprezentowano “najszybszy na świecie cywilny statek powietrzny w historii”, jak go określili producenci. XB-1 Supersonic Demonstrator, bo tak nazwano model, drogę z Londynu do Nowego Jorku ma pokonywać w czasie 3,5 godzin.

Pierwszy lot testowy ma się odbyć już pod koniec 2017 roku, w pobliżu Edwards Air Force Base w Kalifornii. Przedsięwzięcie to jest wspólnym projektem amerykańskiej firmy Boom oraz spółki Virgin Galactic. – Od dawna jestem pasjonatem innowacji lotniczych oraz rozwoju szybkich lotów komercyjnych – powiedział sir Richard Branson, właściciel Virgin Group.

Przy realizacji innowacyjnego projektu miliarder współpracuje z Blake’m Schollem, pilotem i byłym dyrektorem Amazon, a także założycielem amerykańskiej firmy Boom.

xb-1-supersonic-demonstrator-2

Następca Concorde’a

Należące do Brandsona linie lotnicze Virgin Galactic chcą kupić 10 takich maszyn.

Samoloty mają latać z prędkością około 1,451 mph, czyli około 2355 km/h. To o ok. 160 km/h szybciej niż w przypadku legendarnych Concorde’ów. Ceny biletów w obie strony oscylowałyby wokół 5 tys. dolarów.

– Dzisiaj jesteśmy dumni, że możemy odsłonić nasz pierwszy samolot. Jednocześnie czekamy na pierwszy lot, który ma się odbyć pod koniec przyszłego roku – powiedział Blake Scholl. Jednocześnie zapowiadając, że regularne loty mają się odbywać począwszy od 2023 roku. Dokładnie 20 lat po tym jak British Airways i Air France zrezygnowały z lotów ponaddźwiękowym Concorde’m.

Polecane:

Kongo: Wulkan Goma szykuje się do "wybuchu"
Rosja - Kaspersky Lab. ostrzega, urządzenia firmy Apple mają szpiegowskie oprogramowanie "Carri...
Marihuana zbyt często palona przez nastolatków uszkadza rejony mózgu odpowiedzialne za motywację i p...
Kraków, Polska - Udało się wszczepić zastawkę serca pięcioletniej pacjentce, to pierwsza taka operac...
Korea Północna - Największa susza od stulecia, wysychają pola ryżowe, krajowi grozi klęska głodu
Dwieście plastikowych elementów w brzuchu jednego albatrosa, do 2050 roku taki los czeka 99 procent ...
Roald Amundsen jako pierwszy człowiek 105 lat temu zdobył biegun południowy
Odkryto planetę posiadającą trzy słońca, jest czterokrotnie większa od Jowisza, a dzień trwa nieprze...
Tajlandia - Po wodach Zatoki Tajlandzkiej dryfuje "wyspa śmieci" o długości kilometra