Inżynierowie z Microsfotu i University of Washington poinformowali o zapisaniu 200 megabajtów danych w syntetycznym łańcuchu DNA. Medium, w którym zapisano informacje, było mniejsze niż czubek ołówka. To pokazuje, jak wielkie możliwości oferuje przechowywanie danych w DNA. Jak twierdzi Microsoft, w nośniku DNA wielkości pudełka od butów można by przechować wszystkie dane, które są obecnie publicznie dostępne w internecie.

W syntetycznym łańcuchu DNA zapisano 200 MB informacji

Inżynierowie Microsoftu informują, że DNA jako medium do zapisywania danych ma liczne zalety. Oferuje olbrzymią gęstość zapisu, jest niezwykle trwałe, a technologia taka nigdy się nie zestarzeje. “Tak długo jak na planecie istnieje życie oparte na DNA, zawsze będziemy zainteresowani, by dane te odczytywać. Taki sposób przechowywania danych zawsze będzie aktualny” – mówi Karin Strauss, główna badaczka Microsoftu w projekcie zapisywania danych w DNA.

We wspomnianym na wstępie łańcuchu DNA specjaliści z Microsoftu i UW zapisali m.in. cyfrowe wersje dzieł sztuki, Powszechną Deklarację Praw Człowieka w ponad 100 językach, 100 najpopularniejszych książek z Project Guttengerb oraz bazę danych DNA roślin z organizacji Crop Trust.

Eksperci przyznają, że do upowszechnienia się DNA jako nośnika danych jest jeszcze długa droga. Optymizmem napawa jednak fakt, że w ostatnich latach przemysł biotechnologiczny poczynił kolosalne postępy zarówno w syntetyzowaniu (kodowaniu) i sekwencjonowaniu (dekodowaniu) DNA.

Polecane:

New York, USA - Deszcz nadal pada, to największe ulewy od rozpoczęcia pomiarów 116 lat temu
Japonia - Do morza mogą trafić hektolitry skażonej wody, brak miejsca w Fukushimie
Iran - Cyberatak spowodował paraliż internetu
Szykuje się kolejna bitwa o wolność internetu, ONZ szykuje cenzurę, głosowanie za zamkniętymi drzwia...
Peru - W Machu Picchu zbadano dotychczas nieznany obiekt inkaski, który okazał się rodzajem obserwat...
Izrael - W przyszłym miesiącu będą testować laserowy system obronny
Naukowcy wyizolowali silne przeciwciała HIV, dzięki czemu mają nadzieję na opracowanie skutecznej sz...
Osteolektyna cofa osteoporozę, jest czynnikiem wzrostu kości ze szkieletowych komórek macierzystych ...
Do Ameryki Północnej ludzie przybyli o 10 tysięcy lat wcześniej, niż dotychczas sądzono