Megi spowodowała na Tajwanie już wieje zniszczeń. Porywisty wiatr wyrywa drzewa z ziemi i przewraca billboardy. Gwałtowna pogoda przyczyniła się do śmierci czterech osób. Ponad 260 jest rannych

w-tajwan-uderzyl-tajfun-megi-1

w-tajwan-uderzyl-tajfun-megi-2

Tajfun Megi dotarł do północno-wschodniego wybrzeża Tajwanu we wtorek po południu lokalnego czasu. Żywioł zapowiedział swoje nadejście wysokimi, sztormowymi falami, a gdy uderzył w wyspę, zmusił tysiące mieszkańców do ewakuacji.Według tajwańskiego Centralnego Biura Prognoz prędkość wiatru przekracza 150 km/h, a w porywach nawet 190 km/h.

 Ofiary i ranni

Wiatr wiejący na wyspie jest tak silny, że zrywa bilbordy, wyrywa drzewa i uszkadza budynki. Tajfun spowodował także, że z jednego z budynków zostało dosłownie zdmuchnięte metalowe rusztowanie. W wyniku tego zdarzenia zginął 65-latek.

Gwałtowna pogoda w Tajwanie przyczyniła się do śmierci czterech osób. Wśród ofiar był także 40-letni mężczyzna, który  poniósł śmierć w wypadku samochodowym spowodowanym przez silne porywy. Przez pogodę zginął także 17-letni chłopiec, który utonął, gdy silny wiatr i fale przewróciły jego łódź. Tragicznie skończył się także wypadek 48-letniego mężczyzny, który naprawiał dach domu i z niego spadł.

Co najmniej 260 osób jest rannych. Wśród nich znajduje się także siedmiu japońskich turystów i ich przewodnik, którzy podróżowali autobusem, który przewrócił się przez silny wiatr na autostradzie w centrum Tajwanu.

Brak prądu i wody

Główne Centrum Operacyjne (ang. Central Emergency Operations Center) poinformowało, że ewakuowano ponad 11 tys. osób, głównie z terenów górzystych, gdzie ryzyko wystąpienia powodzi i osuwisk jest największe. Około 3 tys. ludzi przebywa w schroniskach.

Obecnie ponad 2 miliony gospodarstw jest odciętych od prądu (około godz. 14 lokalnego czasu informowano o 130 tysiącach gospodarstw), a ponad 35 tys. nie ma wody.

Tajfun Megi sprawił także, że odwołano 400 lotów, a kolejnych 400 było opóźnionych.

 

Spadło 1000 l/mkw.

Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem, ulewami a także lawinami błotnymi i podtopieniami. Lokalnie na nizinach może spaść do 300-500 l/mkw. wody. W górach jednak opady mogą być znacznie większe. We wtorek po południu w górzystym rejonie powiatu Yilan spadło 1000 l/mkw. deszczu. Opady mogą tam jednak osiągnąć wysokość nawet 1300 l/mkw.

 

Trzeci w ciągu dwóch tygodni

Megi to trzeci cyklon tropikalny, który uderzył w Tajwan w ostatnich dwóch tygodniach. W związku z tajfunem Meranti na Tajwanie i w Chinach zginęło co najmniej 28 osób. Był najsilniejszym tajfunem w Tajwanie od 2013 roku. Później, w połowie września, przez wyspę przeszedł Malakas.

Polecane:

Tybet Zachodni - Chiny i Indie walczą w nietypowy sposób o ogromne tereny Ladakh
USA - W Nowym Jorku wykoleił się pociąg metra, 19 osób rannych, tysiąc osób uwięzionych pod ziemią
Afganistan - Lawina śnieżna zasypała ponad 250 osób, w tym dzieci
Antioquia, Kolumbia - Co najmniej 59 osób zabiła rzeka błota
Kanada - Z Mount Steele, jednej z najwyższych gór ześlizgnęła się ogromna ilość lodu i skał z prędko...
Bangladesz - "Człowiek-drzewo" przeszedł pomyślnie pierwszy etap operacji, obcięcia narośl...
Fidżi - Powódź z powodu ogromnych opadów deszczu, spadło 300 l/mkw i zbliża się cyklon Zena
USA - Zaledwie 5 km od Białego Domu wykoleił się pociąg towarowy, wyciekła niebezpieczna substancja
Niezwykła sytuacja nad oceanami, nad Atlantykiem jednocześnie pojawiły się aż 3 cyklony, a na Pacyfi...